Otevřít menu Zavřít menu

Jiří Vejražka vyrábí hokejové dresy pro Spartu i Třinec, začalo to šálou z bavlnek

Pokud jste fanoušky hokejové Sparty, Třince, Plzně nebo Kladna, pravděpodobně máte doma dres, který vyrobila pod značkou Atletico rodinná firma Sportivo z Kralup nad Vltavou. Jak začala spolupráce se Spartou, která je pro jednatele Jiřího Vejražku srdeční záležitostí, jak probíhá výrobní proces a který dres je jeho nejoblíbenější?

Firma Sportivo vyrábí od roku 2003 sportovního oblečení pro hokejové, fotbalové, cyklistické, florbalové, basketbalové a další sportovní týmy, v Tipsport extralize momentálně nosí dresy z jejích dílny čtyři kluby – Sparta, Třinec, Plzeň a Kladno.

Kromě zápasových sad dresů dodává i oblečení do fanshopů. „Například pro Spartu vyrábíme kromě dresů pro A-tým také dresy pro mládežnické týmy, fandresy pro fanoušky, minidresy, funkční trička, sublimačně tištěné mikiny nebo cyklo dresy a kalhoty,“ vypočítává Vejražka.

Právě spolupráce s pražským klubem je pro něj jako pro fanouška klubu speciální. „Vzhledem k tomu, že tatínek fandil Spartě a o jiném klubu se u nás doma nemluvilo, bylo jasné, že fandění Spartě bude dědičné,“ usmívá se.

A když v polovině 80. let pravidelně jezdili fandit do Holešovic, tak už s prvními fandovskými šálami vlastní výroby: „Babička je tehdy pro mě a bráchou napletla z červených, žlutých a modrých bavlnek. V té době mě ani ve snu nenapadlo, že si jednou splním svůj dětský sen a budeme pro všechny ty borce na ledě s písmenem ‚S‘ na hrudi dresy vyrábět.“

Spolupráce ze Spartou odstartovala v roce 2008, když se tehdejší generální manažer klubu Petr Bříza vrátil z pracovní návštěvy Frankfurtu a přivezl si vzorek zápasového dresu Frankfurt Lions, který ho zaujal složitostí střihu, materiálem a zpracováním. „Shodou okolností, to byl dres, který vyráběla naše firma. V té době jsme šili dresy i pro Wolfsburg, Ingolstadt, Hannover a Hamburk. Slovo dalo slovo, vyrobili jsme ve stejném stylu zápasový dres pro Spartu a tím se celá spolupráce nastartovala,“ vzpomíná Vejražka.

Pro každý extraligový ročník se vyrábí dvě varianty sezonních dresů, tmavá a bílá sada. A v případě Sparty také mnoho dalších speciálních sad. Ta vůbec první byla v roce 2009 pro akci Sparťanská krev, od roku 2012 se pravidelně každý rok vyrábí dresy Sparta vzdává hold. Dále výroční dresy, dresy legend či sada pro Open Air v Drážďanech v roce 2020. A který dres je pro něj ten nej? „Mně osobně se líbily nejvíc dresy v sezoně 2015/2016, ve kterých Sparta došla až do finále s Libercem,“ prozrazuje.

Návrh dresu vychází v případě Sparty od klubu, na Sportivu pak je převést ho do praxe. „V prvních třech letech spolupráce jsme design dresů navrhovali my, do našeho návrhu si na klubu vložili loga sponzorů. Od roku 2012 dostáváme podklady, podle který se dresy vyrábí. Nejdříve se na základě návrhu vytvoří vzorek tištěného dresu a pokud je vše v pořádku, začíná se pracovat na provedení zápasového dresu,“ upřesňuje Vejražka výrobní postup.

A co je vždy největší oříšek? „Vzhledem k tomu, že jsou na dresech loga partnerů, písmeno S na hrudi i jména hráčů a čísla našívací, je vždy nejnáročnější stíhat vyrobit na poslední chvíli dresy pro nově příchozí hráče.“

Kromě Sparty vyrábí Sportivo dresy i pro další extraligové celky. Dokonce ještě o dva roky déle než Pražané oblékají dresy značky Atletico kladenští Rytíři, poslední čtyři ročníky také HC Škoda Plzeň, a od roku 2003 hokejisté Chomutova. A poslední dva roky také aktuální mistři, třinečtí Oceláři.

„Proto je pak pro mě složité sledovat zápasy, ve který proti sobě nastupují týmy, které oblékáme. A poslední finále bylo tuplem těžké! Protože jsme rodinná firma, tak se nejednou stane, že mi volá maminka, ať si pustím televizi, že tam hrají naši. Ale zapomene na to, že nevím, kteří to jsou,“ směje se Vejražka.

Stejně jako téměř vše ostatní, i výroba dresů se poslední roky zdražuje. „Dlouhou dobu se ceny materiálů držely na standardních cenách, bohužel se poslední dobou trend zdražování dotýká i nás. Vše ale přebije skutečnost, že poslední dva roky oblékáme nejúspěšnější týmy v republice. Třinec má dva tituly, Sparta Prezidentský pohár a stříbro a Kladnu se dvakrát zadařilo v baráži,“ vypočítává.

A doufá, že se konečně dočká největšího snu své firmy. „Všichni si přejeme, aby nám to vydrželo co nejdéle a mohli jsme konečně vyrábět mistrovskou kolekci i v rudých barvách!“

SHARE
SHARE

Napsal
Tereza Velikovská

Vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Univerzitě Karlově. Sport si zamilovala, když v 10 letech sledovala Nagano, od té doby už bylo její směřování jasné. Pracovala v hokejovém klubu, sportovní redakci i pro sportovní marketingovou agenturu, aktuálně spravuje sociální sítě sportovní televize. Aktivně se věnovala florbalu, trénovala kickbox, zahraje si badminton a v posledních letech ji chytly Bungee Workout nebo Aero jóga. Je nadšenou fanynkou bojových sportů.


Nejčtenější

Tagy


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.