Otevřít menu Zavřít menu

Sport a válka. Jak se sportovní organizace postavily k ruským a běloruským sportovcům?

Únorová invaze Ruska na území Ukrajiny a následný válečný konflikt samozřejmě ovlivnily i oblast sportu. Kromě rušení plánovaných sportovních akcí na ruském území se začala brzy řešit i účast ruských a běloruských sportovců na turnajích a v soutěžích. Jak se k nim postavily nejvýznamnější organizace a ligy?

Mezinárodní olympijský výbor vyzval těsně po startu invaze všechny sportovní organizace k přeložení a zrušení všech akcí plánovaných na území Ruska a Běloruska, následně přitvrdil a vyzval je k vyloučení ruských a běloruských sportovců i funkcionářů z mezinárodních soutěží.

Žádné akce v Rusku a žádní Rusové na akcích IIHF, v NHL pokračují

Mezinárodní hokejová federace IIHF na svém mimořádném zasedání v závěru února rozhodla o suspendaci ruských a běloruských týmů a klubů všech věkových kategorií a odebrání pořadatelství juniorského mistrovství světa 2023, které se mělo konat v Rusku. Na květnovém mistrovství světa ve Finsku nahradily vyloučené týmy Francie a Rakousko.

Na čtyřčlenných turnajích Euro Hockey Tour, kterých se účastí i český tým, bylo Rusko nahrazeno Švýcarskem. Vedení NHL přerušilo v závěru února obchodní aktivity s Ruskem a pozastavilo účty v ruštině na sociálních sítích. Ruští hráči v nejslavnější hokejové lize světa i nadále působí.

Formule 1 bez Mazepina, Uralkali i Velké ceny v Soči

Vedení Formule 1 okamžitě zrušilo Velkou cenu Ruska, která se měla jet v Soči, a FIA řešila i účast ruských jezdců. V úvodu března rozhodla, že mohou nadále závodit pod neutrální vlajkou. To se týkalo Nikity Mazepina závodícího za tým Haas. Jeho hlavním sponzorem navíc byla společnost Uralkali vyrábějící hnojiva, která patří závodníkovu otci Dmitriji Mazepinovi. Haas se ale rozhodl ukončit spolupráci jak s jezdcem, tak svým sponzorem, a to během vrcholící přípravy na novou sezonu. Ta odstartovala 20. března v Bahrajnu, Mazepina nahradil zkušený Dán Kevin Magnussen.

FIFA vyčkávala, nakonec Rusy vyloučila. UEFA ukončila partnerství s Gazpromem

Mezinárodní fotbalová federace FIFA přijala opatření jako zákaz mezinárodních zápasů v Rusku a používání ruské vlajky a hymny. Okamžitě ale nevyloučila ruský tým z kvalifikace o účast na fotbalovém mistrovství světa v Kataru, za což se ocitla pod velkou palbou kritiky. Jako první tak zareagovali možní soupeři ruského týmu Polsko, Švédsko a Česko, kteří do vzájemného zápasu odmítli nastoupit.

FIFA názor nakonec změnila a ruské kluby i reprezentace vyřadila z mezinárodních soutěží a turnajů. Finále Ligy mistrů, které se mělo hrát v Petrohradě, se přesunulo do Paříže, Spartak Moskva byl vyloučen z osmifinále Evropské ligy. UEFA zároveň oznámila okamžité ukončení partnerství s hlavním sponzorem, ruskou společností Gazprom.

Tenisté a tenistky hrají pod neutrální vlajkou, Wimbledon ale hrát nebudou

Mezinárodní tenisová organizace ITF, která pořádá týmové soutěže a grand slamy, společně se ženskou WTA a mužskou ATP, zrušily po protestech ukrajinského tenisového svazu i tenistek veškeré akce konající se na území Ruska a vyloučily Rusko a Bělorusko z týmových soutěží. Samotné tenistky a tenisté na turnajích nadále startují, ale jako neutrální sportovci bez vlajky a státní příslušnosti.

Pořadatel Wimbledonu All England Club v dubnu rozhodl o tom, že ruští a běloruští tenisté a tenistky se třetího grand slamu sezony nezúčastní, což u samotných hráčů a hráček vyvolalo rozporuplné reakce. ATP a WTA na to zareagovaly tím, že se za turnaj nebudou udělovat body do žebříčku, a tím z něj udělaly hvězdnou exhibici.

Situace u dalších sportů

V úvodu března vyloučila ruské a běloruské sportovce ze závodů Světového poháru a dalších akcí Mezinárodní lyžařská federace FIS, čímž navázala na předchozí zrušení závodů v Rusku. Vyloučením Rusů a Bělorusů ze všech vrcholných akcí reagovala také Světová atletika. Se zpožděním až v závěru března vyloučila Mezinárodní plavecká federace FINA Rusy a Bělorusy ze svých soutěží.

V nejslavnější MMA organizaci světa UFC ruští fighteři a fighterky i nadále pokračují. V polovině května ale organizace oznámila zákaz nástupů s vlajkami do oktagonu, k čemuž neposkytla žádné oficiální odůvodnění. Okamžitě se samozřejmě vynořily spekulace, že je to kvůli tomu, aby bojovníci pomocí vlajek nedávali najevo své politické názory.

SHARE
SHARE

Napsal
Redakce

Nejčtenější

Tagy

Ruskosankcesport

SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.