Otevřít menu Zavřít menu

Netradiční ligová klání: Baseball uprostřed kukuřice a hokej pod širým nebem

Pokud vše vyjde, dočká se nejvyšší česká hokejová soutěž v prosinci své čtvrté open air akce, tedy Winter Hockey Games ve Špindlerově Mlýně. Právě lední hokej je sportem, který expanduje z hokejových hal do odlišného prostředí poměrně často, není ale jediný. Pojďme si připomenout některé ze soutěžních ligových klání na netradičních místech včetně nedávné baseballové Field of Dreams Game.

Ale začneme hokejem. V zámoří jsou zápasy pod otevřeným nebem, při kterém divákům umrzají obličeje a hráči mají přes helmu kulichy, oblíbenou součástí sezony a velkým hokejovým svátkem. Vůbec první soutěžní zápas pod otevřeným nebem se konal už v roce 2003, kdy se Commonwealth Stadium v Edmontonu střetli místní Oilers s Montreal Canadiens v rámci prvního utkání NHL Heritage Classic. Naživo ho vidělo 57 tisíc diváků a nastartovalo pořádání open air akcí po celém hokejovém světě.

Pravidelnou tradici mají open air zápasy NHL od roku 2008. Tehdy se na stadionu pro americký fotbal, kde hrají domácí zápasy NFL Buffalo Bills, utkali hráči Buffalo Sabres a Pittsburgh Penguins v rámci prvního Winter Classic. To se konalo s výjimkou lockoutu v roce 2013 pravidelně na začátku ledna až do roku 2020. Letošní ročník byl kvůli koronavirové pandemii odložen na leden 2022, kdy by mělo v Minneapolis dojít na souboj Minnesota Wild vs. St. Louis Blues. Nejčastěji, se na Winter Classic představili Chicago Blackhawks, a to čtyřikrát, v závěsu jsou Boston Bruins se třemi účastmi.

 

Kromě Winter Classic se hraje ještě NHL Stadium Series a už zmiňované NHL Heritage Classic. To se od premiéry v roce 2003 konalo nepravidelně a týkalo se pouze kanadských týmů, dosud se hrálo pětkrát. Šestý zápas, který je naplánován na březen 2022 v Hamiltonu, bude mít poprvé v historii amerického účastníka, a to Buffalo Sabres.

Stadium Series se koná pravidelně od roku 2014, kdy se na třech venkovních stadionech konaly čtyři zápasy. O rok později už šlo o jediný zápas, v roce 2016 o dva a od 2017 už jde pouze o jediné klání. Příští NHL Stadium Series by se po koronavirové pauze mělo konat v únoru v Nashvillu, kde se střetnou Tampa Bay Lightning a Nashville Predators.

A na jaká místa tenhle cirkus zavítal? Kromě stadionů pro zápasy amerického fotbalu (NFL i univerzitní ligy) také do stánků, kde se normálně hraje baseball. A tak tomu bude i v lednu, kdy bude odložené Winter Classic hostit Target Field, domov Minnesota Twins hrajících MLB. A nejvyšší návštěva na open air zápase NHL? Šlo o 105 tisíc diváků v lednu 2014 na Michigan Stadium na utkání Toronto Maple Leafs vs. Detroit Red Wings.

 

Winter Classic po česku: První byly Pardubice, Tipsport extraliga vyjela i za hranice

První český ligový zápas pod širým nebem se konal v roce 2011, na Hockey Open Air Game se střetly Pardubice s Kometou Brno. Hrálo se na plochodrážním stadionu ve Svítkově s kapacitou 25 tisíc míst a na zápas přišlo 17 140 diváků, což byla v té době rekordní návštěva. Na další akci pod širým nebem se čekalo až do ledna 2016, kdy Kometa za Lužánkami uspořádala několikadenní Hokejové hry. Kromě zápasů nejvyšší soutěže si zde zahrála i mládež, ženy a vysokoškolské týmy.

To nejzajímavější ale samozřejmě obstarali extraligoví hráči a opět se přepisovaly tabulky návštěvnosti. Divácký rekord Tipsport extraligy nejprve obstaral souboj Komety Brno s Plzní (18 514 diváků), při druhém utkání Kometa vs. Sparta toto číslo ještě vystoupalo až na 21 500 diváků. Celkově přišlo na všechny zápasy Hokejových her 66 tisíc lidí.

Zatím poslední akce pod širým nebem se konala v lednu 2020. A v rámci Hockey Open Air vyjela Tipsport extraliga poprvé v historii za hranice České republiky, konkrétně do německých Drážďan. Na fotbalovém stadionu se nejprve za vytrvalého deště odehrál druholigový souboj německých celku, poté šly do akce Litvínov a Sparta, už za výrazně lepších podmínek. I zde se přepisovaly divácké rekordy, a to na číslo 32 009 lidí.

 

A nyní už se dostáváme k D+D Real Winter Hockey Games, které byly z původního termínu přeloženy na letošní prosinec a konat se budou v unikátním prostředí pod sjezdovkou ve Špindlerově mlýně. Pětidenní program nabídne dva extraligové zápasy (Kladno vs. Pardubice, Mountfield vs. Sparta), prvoligový duel, souboj Česka a Slovenska mezi legendami i para hokejisty a na led vyjedou i české fotbalové legendy.

Zápas MLB v kukuřičném poli a plány NBA na možný venkovní duel

Kromě hokejistů se někdy mimo svoji komfortní zónu vydají i sportovci z dalších odvětví. Sportovní fanoušci mají jistě v paměti srpnovou Field of Dreams Game, ve které se střetly tradiční týmy Chicago White Sox a New York Yankees. A o co šlo? V roce 1989 byl uveden film Field of Dreams (v českém překladu Hřiště snů) s Kevinem Costnerem v hlavní roli, který si vysloužil tři nominace na Oscara včetně té za nejlepší film.

A právě na film, ve kterém hlavní hrdina postaví uprostřed kukuřičného pole za svou farmou baseballové hřiště. O dvaatřicet let později se MLB rozhodla na odkaz filmu navázat a postavila takové hřiště v reálu v poli u Dyersville v Iowě. Hráči nastupovali do zápasu mezi kukuřičnými klasy, skóre ukazovala dřevěná tabule a  nechyběl ani sám Costner. A akce měla obrovský úspěch, MLB už potvrdilo konání druhé Field of Dreams Game v srpnu 2022, kdy se utkají Chicago Cubs a Cincinnati Reds.

 

S myšlenkou uspořádat netradiční ligové utkání se po úspěchu baseballového klání uprostřed kukuřice aktuálně zabývá i basketbalová NBA. Ta se už ven z haly podívala čtyřikrát, poprvé už v roce 1972, ale vždy pouze u příležitosti předsezónních zápasů. Výkonný viceprezident NBA Evan Wasch se v podcastu The Crossover vyjádřil v tom smyslu, že liga zkoumá možnosti uspořádání podobné akce. Na rozdíl od venkovního baseballu se ale u basketbalu musí řešit vhodný povrch, počasí, logistika i možné riziko zranění hráčů. Jestli se opravdu dočkáme open air zápasu NBA je tedy zatím ve hvězdách.

SHARE
SHARE

Napsal
Tereza Velikovská

Vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Univerzitě Karlově. Sport si zamilovala, když v 10 letech sledovala Nagano, od té doby už bylo její směřování jasné. Pracovala v hokejovém klubu, sportovní redakci i pro sportovní marketingovou agenturu, aktuálně spravuje sociální sítě sportovní televize. Aktivně se věnovala florbalu, trénovala kickbox, zahraje si badminton a v posledních letech ji chytly Bungee Workout nebo Aero jóga. Je nadšenou fanynkou bojových sportů.


Nejčtenější

Tagy


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.