Otevřít menu Zavřít menu

Hvězdy NHL na olympiádě – všechno může být ještě jinak

Když hráči NHL podepsali v roce 2020 novou kolektivní smlouvu, dosáhli velkého úspěchu. Vedení ligy souhlasilo s tím, že hráčům umožní účast na olympijských hrách 2022 v Pekingu a 2026 v Cortině d’Ampezzo. Nicméně tato kolektivní smlouva obsahuje také klauzuli, že NHL a její hráčská asociace (NHLPA) musí dosáhnout dohody s Mezinárodní federací ledního hokeje (IIHF) a Mezinárodním olympijským výborem (MOV). A takové rozhovory nejsou nikdy snadné. Nakonec se ale čtyři strany začátkem září dohodly. I když to ještě nutně neznamená, že NHL olympijskou přestávku v únoru příštího roku opravdu vyhlásí.

Jednou z hlavních věcí, o které zástupcům NHL při vyjednávání šlo, bylo získat rozšířená mediální a reklamní práva. V únoru 2020 přišli s tím, že mají zájem o umístění log a reklamy NHL během olympijských her, možnost využívat olympijské novinky na NHL Network nebo NHL.com.
Od té doby se ale situace změnila včetně toho, že televize NBC, která divákům přináší klání z olympijských her, už přenosy z NHL nevysílá. Vyjednavači za NHL se nakonec požadovaného rozšíření práv nedomohli. Podle serveru espn.com neměly MOV a IIHF chuť dělat ústupky, protože věděly, jak moc si hráči NHL chtějí na olympijském turnaji zahrát.

Důležitou součástí dohody je skutečnost, že IIHF a MOV souhlasily s pokrytím cestovních nákladů a pojištění pro hráče NHL. Pokud budou moci mít hráči NHL hosty, IIHF a MOV uhradí náklady také jim.

Dalším bodem, který bylo nutné při vyjednávání vyřešit, bylo pojištění COVID-19. Co by se stalo, kdyby se hráč nakazil koronavirem během olympiády? Jak uvádí server espn.com, NHL a NHLPA poskytovatele takového pojištění našly, vyšlo by ale příliš draho a IIHF a MOV by na něj finance nevyčlenily. Takže bude na každém jednotlivém hráči, zda si pojištění zakoupí. Vzhledem ale k tomu, jak přísná se v Pekingu chystají protiepidemická opatření, je velmi pravděpodobné, že většina hráčů NHL si toto připojištění nepořídí. Navíc všichni hokejisté z NHL, kteří do Pekingu pojedou, budou muset být očkovaní proti COVIDu.

https://twitter.com/IIHFHockey/status/1433812577725845516?s=20

Čína chystá striktnější opatření než Japonsko

Hráči NHL si za poslední rok a půl zvykli na přísná hygienická opatření. Od každodenního testování přes izolaci na hotelu až po nošení roušek a dodržování sociálního odstupu. To platí zejména pro hráče, kteří během play-off 2020 žili v „bublinách“ Toronta a Edmontonu. Omezení na olympijských hrách se budou těmto standardům velmi podobat.

Určitý manuál v tomto ohledu poskytly i Hry v Tokiu, i když se očekává, že organizátoři pekingské zimní olympiády půjdou nad jejich rámec. Podle New York Times oznámila Čína, že letos v létě došlo k přebudování třiceti devíti sportovišť, aby se zajistilo, že sportovci nebudou mít prakticky žádný kontakt s rozhodčími, diváky ani novináři a že tyto skupiny budou také od sebe odděleny. Objevily se také informace o celodenních teploměrech v podpaží, s malými vysílači, které vydávají poplach, jakmile identifikují horečku, nebo o tom, že sportovci budou muset předkládat denní plány aktivit a nosit GPS lokalizační zařízení.

Koronavirus může všechno změnit

NHL se má podle plánu přerušit od 3. února do 22. února. Přičemž All-Star Weekend v Las Vegas se uskuteční 4. a 5. února i s případnými účastníky olympiády. Stále je ale možné, že přes všechny dohody a plány hokejové hvězdy do Číny nakonec dorazit nemusí. Strany totiž souhlasily s klauzulí o neúčasti, která dává NHL a NHLPA šanci odstoupit od dohody, pokud by se epidemické podmínky zhoršily a účast na olympiádě by pro zdraví a bezpečnost hráčů představovala riziko.
Účast hráčů NHL na olympiádě by mohl zmařit ještě další faktor, a to kdyby byla sezóna NHL 2021-22 ovlivněna koronavirem a došlo by ke zrušení zápasů. Pro tento případ má NHL připravený alternativní program.

Jižní Korea není Čína

Hvězdy NHL naposledy obsadily většinu soupisek na mistrovství světa v Torontu v roce 2016. Před tím reprezentovaly na dalších čtyřech po sobě jdoucích turnajích včetně olympiády ve Vancouveru a Soči. Na olympijském turnaji v jihokorejském Pchjongčchangu v roce 2018 chyběly. Hlavním důvodem jejich absence byla tenkrát jednak skutečnost, že se MOV rozhodl nepokrýt náklady na účast spojené s cestováním, pojištěním a ubytováním hráčů a hostů, a také nechuť vlastníků klubů přerušovat sezónu. Vedení NHL také nevidělo na jihokorejském trhu dostatečný potenciál. Čína je jiný příběh…

FOTO: Photo by Alex Korolkoff on Unsplash

SHARE
SHARE

Napsal
Martina Mlynářová

Martina se podílela na komunikaci řady marketingových projektů napříč sportovními odvětvími. Momentálně působí jako tisková mluvčí vysoké školy. Ve volném čase jí můžete potkat v běžkařské stopě nebo na skialpech, léto si neumí představit bez vyjížděk na silničním kole a běhání.


Nejčtenější

Tagy


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.