Otevřít menu Zavřít menu

Oficiální songy šampionátů a týmové hymny: Z některých jsou hity, jiné byste raději zapomněli

Z některých jsou i roky po vydání hitovky, jiné upadly v zapomnění. Pojďme si připomenout některé oficiální hymny fotbalových či hokejových šampionátů a songy, které měly hnát jednotlivé týmy ke zlatým medailím. Které se povedly a které jsou naopak propadák?

Pojďme začít těmi fotbalovými a rovnou písničkou, která má na YouTube téměř tři miliardy zhlédnutí a dodnes patří k oblíbeným hitovkám třeba na lekcích zumby. Tou je hymna k mistrovství světa ve fotbale v roce 2010 „Waka Waka (This Time for Africa)“ v podání kolumbijské zpěvačky Shakiry.

I díky chytlavému tanečku byla velkým hitem, sklidila ovšem i kritiku kvůli tomu, že hymnu šampionátu konajícího se v Jihoafrické republice nenazpíval místní umělec. Písnička dosáhla na první místo žebříčků v 15 zemích a klip patří mezi 30 videí na YouTube s největším počtem zhlédnutí.

Zatímco Shakira zabodovala energickou písničkou, o čtyři roky dříve na šampionátu v Německu zněla dokonce opera! Oficiální song „The Time of Our Lives“, který nezní úplně fotbalově, nazpívala americká zpěvačka Toni Braxton společně s operním pop vokálním kvartetem Il Divo.

V poslední dekádě se dostávají ke slovu hlavně rappeři. V roce 2014 při šampionátu v Brazílii se o oficiální song „We Are One (Ole Ola)“ postarali americký rapper s kubánskými kořeny Pitbull s Jennifer Lopez a Claudií Leitte.

Na zatím posledním oficiálním songu ze šampionátu 2018 v Rusku s názvem „Live It Up“ spolupracovali Nicky Jam, herec a zpěvák Will Smith a zpěvačka Era Istrefi.

A jak je na tom hokej? U toho se bombastické oficiální songy sice nevydávají, ale týmy mají své vybrané písně, které hrají po vstřeleném gólu. A někdy vznikne i povedená hymna domácího týmu, jako třeba před mistrovstvím světa v roce 2013, kdy spolupořadatelské Švédsko vydalo píseň En För Alla För En, v překladu mušketýrské „jeden za všechny, všichni za jednoho“.

Nahrál ji glam metalový band The Poodles a klip, ve kterém si zahráli a zazpívali i hráči a kouč Tre Kronor Pär Mårts, byl natočený přímo ve stockholmské hale Globen, kde domácí tým nakonec slavil mistrovský titul.

Českou hokejovou reprezentaci zase na domácím šampionátu v roce 2015 hnala písnička „Brousíme nože“ od skupiny Kabát, která ji předvedla před startem prvního zápasu Čechů na turnaji přímo na ledě O2 areny.

A na závěr se pojďme podívat na turnaj velmi aktuální, a to fotbalové EURO 2020, které se bude hrát kvůli odložení vlivem koronavirové pandemie v červnu a červenci 2021 v 11 městech. Na oficiálním songu „We Are the People“ spolupracovali Martin Garrix, Bono a The Edge.

Pro český tým složila fanouškovskou píseň „Ukážeme kuráž“ kapela Tři sestry, představena byla při vyhlášení ankety Fotbalista roku 2020 a klip natočil režisér Petr Kolečko, který má na kontě seriálový hit Okresní přebor. Kapela se ale za tenhle hospodský song dočkala dost tvrdé kritiky dokonce i od svých vlastních fanoušků. Ani želva to nezachránila.

SHARE
SHARE

Napsal
Tereza Velikovská

Vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Univerzitě Karlově. Sport si zamilovala, když v 10 letech sledovala Nagano, od té doby už bylo její směřování jasné. Pracovala v hokejovém klubu, sportovní redakci i pro sportovní marketingovou agenturu, aktuálně spravuje sociální sítě sportovní televize. Aktivně se věnovala florbalu, trénovala kickbox, zahraje si badminton a v posledních letech ji chytly Bungee Workout nebo Aero jóga. Je nadšenou fanynkou bojových sportů.


Nejčtenější

Tagy


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.