Otevřít menu Zavřít menu

Cvičí Češi online? Jóga, kickbox nebo kruháč doma v době koronavirové

Už více než rok s letně-podzimní přestávkou žijeme online, pracujeme online… a také cvičíme online. Vnitřní sportoviště byla uzavřená od března do května loňského roku a od října až doposud, podle posledního plánu rozvolňování to na brzké otevření pro skupinové lekce a tréninky nevypadá. Aby se sportovní studia, gymy nebo fitness centra udržela nad vodou, začalo mnoho z nich nabízet své služby alespoň online. Jak se to daří, jaký je zájem a nakolik jim to finančně pomůže udržet se nad vodou? Na to jsme se zeptali čtyř z nich.

Ve studiu Cvič.it, které nabízí lekce pole dance, závěsné či klasické jógy nebo Aerial Hoop, rozjeli online lekce pro stávající klienty tři týdny po začátku lock downu. „Jsou jiné jsou v tom, že když klient nemusí vstát a dojít na sportoviště, tak si online lekci spíše nezapne, zpohodlní. Ohlasy jsou čím dál slabší, lidi přes rok zlenivěli a z několika lekcí týdně zbyly jen dvě, kde se drží skalní příznivci. Jinak klienty už ke cvičení nedonutíme, zvykli si na život bez pohybu,“ popisuje smutnou realitu spoluzakladatelka studia Nikol Heyrovská. A příjmy? „Klesly cca o 90 %, z online lekcí jde minimum. Prakticky to zaplatí pouze lektora.“

Také v kick box klubu Kosa Gym přistoupili k online tréninkům už během loňského jarního uzavření sportovišť a od října pokračují. Účastní se jich menší část stálých členů, pro které je trenéři připravují zdarma, příjmy z tréninků oproti běžnému provozu tedy klesly na nulu. „Nejdříve jsme natáčeli instruktážní tréninkové lekce na náš Facebook, kde si lidé mohli zacvičit s trenérem v avizovaný čas streamu, nebo i později, tréninková videa tam totiž zůstávají uložená,“ přiblížil generální manažer Kosa Gymu Jiří Kotík.

Od ledna v klubu změnili formát online tréninku na více kontaktní přes Microsoft Teams. „Členům pošleme 15 minut před začátkem link na e-mail, Trenér je tak se cvičenci přímo propojený. Je to kvůli absenci kontaktu samozřejmě úplně jiné, online trénink je zaměřený čistě na kondici, posilování a procvičování techniky úderů a kopů. Takže je to spíše takové udržování se v kontaktu s celou skupinou, pro udržení jakési tréninkové morálky a vůbec schopnosti se hýbat. Ohlasy jsou kladné, děláme pro naše členy alespoň to, co je možné,“ říká Kotík.

V pražském FreshKruháči rozjeli online tréninky ve velkém a získali díky nim i některé nové klienty, kteří před lockdownem do tělocvičen nechodili. Přesto jsou na cca 15 % předchozích tržeb a byli nuceni uzavřít natrvalo dvě z poboček. „Během první vlny jsme natočili a spustili online tréninky, které si lidé mohou pustit kdykoliv na portále kruhac.cz. Tam máme přes 100 tréninků, je možné si vybrat různé zaměření, obtížnost i délku,“ vypočítává jeden ze zakladatelů Dan Chmelík.

Od října po opětovném uzavření všech poboček nabízejí ve FreshKruháči i živé streamy, kde trenér cvičí s klienty v živém čase: „Lidé se na ně mohou přihlásit pomocí naší přihlašovací aplikace. Tyto dva typy online tréninků se nám krásně doplňují a splní očekávání jak lidem, kteří chtějí mít pocit ‚živého‘ tréninku, tak těm, kteří nestíhají daný čas a radši si odcvičí trénink hezky v klidu v čase, kdy se jim chce cvičit.“

Vzhledem k tomu, že těžké cvičební pomůcky jako lana či pneumatiky lidé doma nemají, bylo samozřejmě potřeba upravit i samotnou náplň tréninků, při kterých se tak pracuje pouze s vlastní vahou. A ohlasy? „Jsou velmi dobré. Především na portál Kruhac.cz, kam jsme přidali i infografiku s velkou časomírou a nápovědou cviků, takže cvičení je jednoduché i pro nováčka. Člověk nemusí myslet na nic kromě samotného tréninku, trenér s ním cvičí celou dobu, takže i v průběhu cvičení vidí správnou techniku,“ vyzvedl Chmelík výhodu tréninku online.

Uzavření sportovišť je likvidační zejména u sportů, kde není možné si bez příjmů z lekcí a tréninků dále platit prostory a doma online je zkrátka provozovat nelze. To však neplatí pro jógu, která je prostorově nenáročná a každému stačí pouze podložka a trošku místa, aby pro své zdraví i v téhle složité době něco udělal. A nabídka online lekcí je v této době opravdu velmi široká.

Karolína Valentová, která se věnuje lekcím jógy a výživovému poradenství, si dříve pronajímala prostory ke cvičení jako OSVČ. A od října přešla, stejně jako mnoho dalších studií i lektorů, na cvičení online. „Je to jiné, cvičím sama v místnosti a své klienty nevidím, takže jsem si na to musela zvyknout. Ale mnoha lidem to vyhovuje, nemusí ztrácet čas cestou do fitness centra a cvičí v pohodlí domova. Zároveň se na mě můžou dívat lidé z celé republiky, což je super. Ohlasy jsou pozitivní, lidé jsou za lekce rádi a mě to začalo také moc bavit,“ těší ji.

Portfolio klientů se Karolíně rozšířilo z Brna na celou Českou republiku, online lekce na Facebooku mohou absolvovat pravidelně třikrát týdně vždy ve stejný čas. „Cvičí se mnou online i moje dlouholeté klientky, ale není jich mnoho. Většinu sledujících tvoří lidé, které jsem předtím neznala, jsou z různých koutů ČR, takže jsme se na lekcích ani fyzicky nemohli potkat,“ prozradila.

A finanční bilance během pandemie? „Výhoda online lekcí je, že si neplatím pronájem prostor a investice do techniky byla pouze jednorázová. Výdělek je tak srovnatelný.“ Fakt, že tyto lekce jógy jsou volně dostupné a platba za lekci dobrovolná a v jakékoliv výši, dokazuje, že Češi a Češky na pohyb snad nezanevřeli. A doufejme, že už brzy se zase znovu potkají ve fitness centrech, studiích, gymech i tělocvičnách. Pokud se tedy budou mít kam vrátit…

SHARE
SHARE

Napsal
Tereza Velikovská

Vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Univerzitě Karlově. Sport si zamilovala, když v 10 letech sledovala Nagano, od té doby už bylo její směřování jasné. Pracovala v hokejovém klubu, sportovní redakci i pro sportovní marketingovou agenturu, aktuálně spravuje sociální sítě sportovní televize. Aktivně se věnovala florbalu, trénovala kickbox, zahraje si badminton a v posledních letech ji chytly Bungee Workout nebo Aero jóga. Je nadšenou fanynkou bojových sportů.


Nejčtenější

Tagy


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.