Otevřít menu Zavřít menu

Český tým okolo NFL: Od partičky nadšenců až do televizního studia

Před sezonou 2020/2021 se přímé přenosy NFL přesunuly i s celým komentátorským týmem vedeným Jindřichem Rajchlem ze Sport TV na kanály Premier Sport a O2 TV Sport. Se změnou vysílatele přišlo hned několik novinek. K té největší došlo při play off, kdy se čeští fanoušci amerického fotbalu dočkali jednoho velkého milníku. Ve studiích O2 areny se poprvé v historii natáčela k přenosům i předzápasová analytická studia. Jak si populární zámořská soutěž vede v českém prostředí a jak se z partičky nadšenců do amerického fotbalu staly mediální tváře tohoto sportu?

Většinu z více než sta přímých přenosů z uplynulé sezony včetně vrcholu sezony v podobě play off a Super Bowlu odvysílala stanice Premier Sport, z programových důvodů kvůli souběhu s fotbalovou Premier League nabídla nedělní vysílací slot i stanice O2 TV Sport. A v podobném módu se bude podle šéfa O2 TV Sport Marka Kindernaye pokračovat i v následujících sezonách.

„NFL patří dlouhodobě mezi nejsledovanější soutěže na světě, vnímali jsme rostoucí popularitu na českém trhu. Náš plán ještě výrazněji posílit sportovní obsah v O2 TV vyšel na jedničku, vysílací práva se podařilo získat až do roku 2023,“ upřesňuje. A sledovanost? „Největší zájem byl o nedělní zápasy v atraktivním čase od 19 hodin. Například předvánoční duel Washington Football Team – Seattle Seahawks vidělo téměř 80 tisíc diváků, což je výborný výsledek. Pro srovnání, na podobná čísla dosahují nejlepší duely Premier League,“ prozrazuje Kindernay.

Stoupající zájem fanoušků vedl k historickému milníku pro českou a slovenskou komunitu. „Viděli jsme nárůst jak ve sledovanosti, tak na četných ohlasech od diváků. I proto jsme v play off začali přinášet předzápasová studia. Komunita fanoušků u nás i na Slovensku si je mnoho let toužebně přála a NFL se zařadila vedle FORTUNA:LIGY, Ligy mistrů nebo hokejové extraligy, ke kterým studia tradičně na O2 TV Sport děláme. Podařilo se to i díky sázkové společnosti Fortuna, se kterou jsme se dohodli na partnerství u NFL,“ vysvětluje.

Jak se z partičky nadšenců stali televizní komentátoři

Komentování i výroby studií se ujal tým pod vedením Jindřicha Rajchla, který má s americkým fotbalem více než dvacetileté zkušenosti. Kromě něj jsou v komentátorském týmu ostřílení Jan Štiegler, Jan Dundáček a Stanislav Jantoš doplnění novou krví v podobě Ondřeje Horáka, Ladislava Faba či Olivera Sáluse. Nikdo z nich se přitom komentováním neživí profesionálně, za mikrofonem tak najdeme právníka či veterináře.

Celý tým je tak vlastně partičkou nadšenců, kteří během posledních let vytvořili věrnou komunitu okolo webu NFL.cz. „Spojil a stmelil nás Jindra Rajchl, který kolem sebe postavil tým lidí, co se po nocích a večerech baví tvorbou webu. Díky přenosům se z nás stali také televizní komentátoři a mohli jsme náš milovaný sport přiblížit zase dalším lidem. Celá práce ohledně televizního vysílání je pro nás tedy vlastně koníčkem, maličko náročným, ale přesto neuvěřitelně krásným,“ líčí Ondřej Horák.

Po přesunu na novou platformu dostala NFL na obrazovkách takový prostor, jako nikdy předtím. „Dlužno podotknout, že dle mého názoru a s ohledem na rostoucí komunitu fanoušků tohoto úžasného sportu zcela zaslouženou. Poprvé v historii jsme měli možnost připravit a odvysílat v rámci play off i předzápasová studia. To je revoluční krok, o který naše fanouškovská základna marně žádala už několik let. A O2 TV Sport nám jej hned v první sezoně umožnila zrealizovat,“ těší lídra týmu Rajchla.

„Ač se to nezdá, tak za studiem jsou dlouhé hodiny přípravných prací, které náš komentátorský i produkční tým zcela nezištně odmakal. Vrcholem pak byla elektronická tužka před Super Bowlem. Jsem přesvědčen, že divákům nabídla úžasný rozbor detailů hry útoku i obrany obou finalistů. Za sebe musím opravdu ještě jednou hluboce smeknout před důvěrou, které se nám dostalo. Z toho pohledu, že vlastní předzápasové studio mají pouze top soutěže, a také s ohledem na to, že nikdo z nás se komentováním neživí profesionálně,“ připomíná s tím, že se s fanoušky NFL potkal i ve své právnické profesi.

A jaký je vlastně potenciál amerického fotbalu pro české sportovní fanoušky? „Možná je to jen můj subjektivní pohled, ale jsem přesvědčen, že v posledních letech nezaznamenal žádný sport takový růst zájmu, jako právě americký fotbal. Stává se fenoménem a fanouškovská základna roste exponenciálním tempem. A díky prostoru, který mu dává Premier Sport a O2 TV Sport, se tenhle trend bude ještě zrychlovat. O tom jsem opravdu přesvědčen. Pokud máte rádi sport, tak se stačí na NFL jednou podívat a propadnete mu navždy,“ těší Rajchla, který je u rozvoje amerického fotbalu v našem prostředí od samého začátku.

SHARE
SHARE

Napsal
Tereza Velikovská

Vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Univerzitě Karlově. Sport si zamilovala, když v 10 letech sledovala Nagano, od té doby už bylo její směřování jasné. Pracovala v hokejovém klubu, sportovní redakci i pro sportovní marketingovou agenturu, aktuálně spravuje sociální sítě sportovní televize. Aktivně se věnovala florbalu, trénovala kickbox, zahraje si badminton a v posledních letech ji chytly Bungee Workout nebo Aero jóga. Je nadšenou fanynkou bojových sportů.


Nejčtenější

Tagy

NFL

podobné články

Sportovní dokumenty podruhé: To nej z Amazon Prime Video

Redskins jsou minulostí

Jak se Intel snaží změnit zážitek ze sportovních přenosů

Zprávy ze světa sportovního byznysu: Heineken v MLS, Premier League...


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.