Otevřít menu Zavřít menu

NHL čeká nejistá sezóna

Když došlo v polovině března ke stopnutí NHL, nikdo nevěděl, zda se sezóna dohraje, nebo ne. Manažeři, hráči, marketéři a všichni, kteří se okolo nejlepší hokejové ligy na světě točí, ale tušili, že ať to bude tak, či tak, nebude to zadarmo. Nyní sice už víme, že se liga po nucené pauze dohrává v nestandardním režimu a dospěla ke svému finále, ale zase všichni netrpělivě čekají, v jaké podobě a kdy se rozběhne sezóna 2020/21. A i ta bude, zdá se, dotčena improvizací a nejistotami, které koronavirus přináší.

Vedení NHL před několika dny oznámilo, že příští sezóna by se měla odehrát kompletní dle původního plánu – 82 zápasů pro každý tým. Komisař NHL Gary Bettman ale přiznal, že i když je cílem vrátit se co nejvíce k normálu za jakýchkoli okolností, v tuto chvíli není jasné, kdy a jak NHL přesně začne. Původní zprávy mluvily o 1. prosinci 2020, nyní se spekuluje o konci prosince či průběhu ledna.

Vedení NHL preferuje, aby se hrálo pokud možno mimo léto, protože fanoušci jsou zvyklí sledovat hokej od podzimu do jara. Přesný harmonogram zatím znám není, protože finální rozhodnutí bude záležet také na vládních opatřeních (např. uzavření hranic mezi USA a Kanadou, omezení kapacity na stadionech, předepsané rozestupy atd.).

Vzhledem k tomu, že lze jen těžko odhadnout, jaká opatření a omezení budou v platnosti za měsíc natož za dva nebo tři, je velmi pravděpodobné, že příští sezóna začne s prázdnými ochozy stadionů. Nicméně to, v jaké podobě sezóna začne, nemusí dle Bettmana nutně znamenat, že i tak skončí. Pokud by to později v sezóně epidemiologická situace dovolovala, diváci by do arén (v limitovaném počtu) mohli dorazit.

Kluby počítají ztráty

Celá liga a jednotlivé týmy se v mezičase musí vyrovnat s obrovským finančním tlakem způsobeným zejména výpadkem příjmů z prodeje vstupenek. A že není vůbec zanedbatelný!

NHL se zastavila 12. března kvůli obavám z šíření koronaviru. Znovu se rozeběhla po téměř pěti měsících, 1. srpna. Návrat na led se konal podle speciálního plánu. Všechny zápasy se přesunuly pouze do dvou kanadských měst. Týmy Západní konference hrály v Edmontonu a Východní konference v Torontu za přísných hygienických pravidel a bez fanoušků.

Rozhodnutí dohrát letošní atypickou sezónu padlo zejména z ekonomických důvodů. Kvůli případným obrovským finančním ztrátám se vedení odmítlo sezóny nadobro vzdát. Už nešlo o vydělání peněz, ale o zmírnění obrovských ztrát způsobených hlavně výpadkem příjmů z prodeje vstupenek. Pokud by se aktuální sezóna nedohrála, odhaduje se, že by liga čelila finanční ztrátě až do výše jedné miliardy amerických dolarů. Celou polovinu z toho však „ušetří“, hlavně díky televizním kontraktům, protože se našel způsob, jak ji dohrát.

V době, kdy byla sezóna na jaře pozastavena, měly týmy odehráno každý mezi 32 a 37 ze svých 41 domácích zápasů. Dle odhadů ztratí každý tým v průměru 1,31 milionu amerických dolarů na samotném prodeji vstupenek na každé domácí utkání, které bylo zrušeno kvůli koronaviru. Takže celkově týmy přijdou zhruba o 150 až 200 milionů dolarů. A to se nebavíme o ztrátách z prodeje merchandisingu, občerstvení atd.

Odhadovaná ztráta příjmu týmů NHL na domácí zápas v důsledku pandemie koronaviru (zdroj: statista.com):

Odhadovaná ztráta příjmu ze vstupenek v důsledku pandemie koronaviru podle týmů (zdroj: statista.com):

SHARE
SHARE

Napsal
Martina Mlynářová

Martina se podílela na komunikaci řady marketingových projektů napříč sportovními odvětvími. Momentálně působí jako tisková mluvčí vysoké školy. Ve volném čase jí můžete potkat v běžkařské stopě nebo na skialpech, léto si neumí představit bez vyjížděk na silničním kole a běhání.


Nejčtenější

Tagy

hokejNHL

podobné články

NHL míří do Seattlu! Vítání Krakenů a přesouvání licencí...

Nehrajeme? Nevadí. Na sítích to musí žít i v době sportovního...

Historie hokeje v audiovizuální podobě na internetu

Fenomén Jágr: Jak se jeho přítomnost odráží na marketingu...


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.