Otevřít menu Zavřít menu

Koronavirus urychlil u velkých značek přechod marketingu a prodeje do onlinu

Chování lidí po celém světě se díky koronaviru změnilo. V uplynulých měsících trávili více času doma, nechodili do obchodů, omezili sportování, nemohli na lokální ani mezinárodní sportovní akce, protože byly zrušené, nebo posunuté na jiný „bezpečnější“ termín. Sportovní značky tak přišly o zavedené marketingové platformy, jejichž prostřednictvím oslovovaly současné i potenciální zákazníky se svými produkty. Jak se s takovou náhlou a na první pohled nepříjemnou situací vyrovnaly tři globální giganty vyrábějící sportovní oblečení?

NIKE

Společnost Nike vytvořila kampaň #playinside #playfortheworld, kterou charakterizuje slogan: „If you ever dreamed of playing for millions around the world, now is your chance. Play inside, play for the world.“ Nike do ní angažoval několik svých nejznámějších sportovců. A tak například golfista Tiger Woods nebo fotbalista Cristiano Ronaldo sdíleli své fotografii, jak doma trénují oblečení v mikině se zmíněným apelem. Celosvětová kampaň začala v březnu a pouze na Instagramu získala přes 730 000 lajků a téměř 8 000 komentářů.

View this post on Instagram

Now more than ever, we are one team.⠀ #playinside #playfortheworld

A post shared by Nike (@nike) on

V nejistém období přišla firma, která už v minulosti ukázala, že motivační videa fanoušky baví, i s novým spotem Never Too Far Down/You Can’t Stop Us. Publikovaný byl v květnu a na YouTube má za tu dobu zhruba 117 500 000 zhlédnutí.

ADIDAS

I německá společnost se v komunikaci na sociálních sítích soustředila na celospolečenská témata spojená s opatřeními proti šíření koronaviru spíše než na svůj produkt. V reakci na propuknutí pandemie zahájil adidas začátkem dubna celosvětovou kampaň #hometeam – hub nabízející ukázky domácího cvičení, kurzy a inspirativní zprávy od sportovců. Do kampaně se zapojila např. lyžařka Mikaela Shiffrinová, fotbalisté Toni Kroos, David Alaba a další. Cílem bylo propojit fanoušky, toho času doma, s jejich sportovními idoly, toho času také doma, a ukázat jim, jak mohou kreativně využít toto období, udržovat se v kondici, učit se nové věci a třeba i znovuobjevovat staré koníčky.

https://www.instagram.com/p/B-MwrHVg2Im/

Generální ředitel Kasper Rorsted označil tuto kampaň za „nejefektivnější v historii“ z pohledu zájmu fanoušků. Adidas rovněž uvádí, že propuknutí koronaviru urychlilo přechod k onlinu, a to jak z hlediska marketingu, tak prodeje. Tržby z nákupů na internetu vzrostly v prvním čtvrtletí o 35 %, v březnu o 55 % a na začátku dubna až o trojciferné číslo s tím, jak další a další země zaváděly opatření proti šíření viru.

Adidas se během pandemie koronaviru rozhodl prezentovat také videem. Spot Ready for Sport představuje druhou fázi kampaně adidas #hometeam. Globální gigant tentokrát zmobilizoval celou svou interní komunitu včetně zaměstnanců, aby prostřednictvím svého spotu dal lidem naději, že se všichni v dohledné době zase budou moci vrátit do tělocvičen, na sportoviště a samozřejmě i do obchodů, že nás pandemie nezastaví. Na YouTube spot vidělo od konce dubna přes 3 200 000 lidí.
Podle společnosti je to vůbec poprvé, co zahájila kampaň pouze prostřednictvím své interní komunity. Zaměstnanci měli exkluzivní 24hodinové okno pro zveřejnění spotu na svých sociálních kanálech a byli vyzváni, aby zdůraznili, na co jsou „připraveni“ oni.

Na úspěšný původní spot navázal adidas sérií videí se sportovci, např. s Lionelem Messim nebo Mikaelou Shiffrinovou a dalšími.

PUMA

Ani Puma nezůstala s výzvami a společenskou angažovaností na sociálních sítích, konkrétně na Instagramu, pozadu. Vyzvala fanoušky, aby sdíleli své fotografie, jak se během izolace udržují v kondici. Oblíbení sportovci sponzorovaní Pumou jako např. fotbalista Luis Suarez povzbudili veřejnost, aby zůstala doma. Součástí kampaně byla i modelka Cara Delevigne, která prostřednictvím živého vysílání přenášela ze svého bytu lekci jógy a mohla tak oslovit okolo 11 milionů fanoušků značky.

View this post on Instagram

A post shared by PUMA (@puma) on

Společnost uvedla, že zavírání obchodů po celém světe výrazně ovlivnilo tržby jak z maloobchodu, tak z velkoobchodu. Zato tržby na internetu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostly o 40 %.

Společenská odpovědnost je víc než produkt

Sečteno podtrženo zmiňované značky vzaly pandemii jako příležitost ke změně komunikační strategie a zároveň jako příležitost k ještě větší sociální angažovanosti. Ve svých kampaních využily sport jako fenomén propojující lidi na celém světě, přestože o sport primárně nešlo. Značky omezily na sociálních sítích komunikaci produktů a eventů, aby širokou veřejnost empaticky podpořily v nejisté době a ukázaly, že všichni jsou na tom stejně, ať kopou okresní přebor, nebo hrají Ligu mistrů. Nabídly lidem pocit sounáležitosti, naději a dávku optimismu. Díky tomu získaly důvěru nových zákazníků a upevnily loajalitu těch stávajících… a samozřejmě zvýšily obrat v eshopech.

FOTO: Devilzseo.com

SHARE
SHARE

Napsal
Martina Mlynářová

Martina se podílela na komunikaci řady marketingových projektů napříč sportovními odvětvími. Momentálně působí jako tisková mluvčí vysoké školy. Ve volném čase jí můžete potkat v běžkařské stopě nebo na skialpech, léto si neumí představit bez vyjížděk na silničním kole a běhání.


Nejčtenější

Tagy

AdidasNikePuma

podobné články

Souboje v rámci odvětví. Ambush kolem MS v Brazílii

4 postřehy k účinnosti partnerství s MS ve fotbale

Čtyři důvody toho, proč se akcionáři adidasu minulý týden...

Adidas našel nového Nedvěda


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.