Otevřít menu Zavřít menu

NHL míří do Seattlu! Vítání Krakenů a přesouvání licencí v posledních 30 letech

Seattle Seahawks v NFL, Seattle Mariners v MLB, Seatle Sounders v MLS, Seattle SuperSonics do roku 2008 v NBA. A od sezony 2021/2022 doplní tuto vybranou společnost novodobých špičkových sportovních týmů působících v největším městě státu Washington i hokejový tým s názvem Seattle Kraken. Co o něm už víme? A jak se vlastně od roku 1990 přesouvaly licence nejlepší hokejové soutěže světa mezi americkými a kanadskými městy?

NHL se v Seattlu bude sice hrát až od sezony 2021/2022, ale o mnoha věcech, zejména týkajících se brandu, je rozhodnuto už nyní. S účastí týmu z města na severozápadě USA se počítá už od roku 2018, název, logo, týmové barvy a podoba dresů byly zveřejněny na konci července.

Logo Seattle Kraken má tvar písmene S. To odkazuje k týmu Seattle Metropolitans, který působil v PCHA v letech 1915 až 1924 a v roce 1917 dokonce získal jako vůbec první americký tým v historii Stanley Cup. Do písmene S je zakomponováno chapadlo symbolizující temné vody Paficiku omývající město a také červené oko nebezpečného krakena.

Sekundární logo klubu má podobu kotvy a týmové barvy tvoří vzhledem k propojení s tematikou moře různé odstíny modré a kontrastující červená z loga. A kde se budou hráči v již představených dresech prohánět? Domácí prostředí mu poskytne Climate Pledge Arena, která aktuálně prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Konec Atlanty a návrat hokeje do Winnipegu a další šachy s licencemi

Od roku 1990 proběhlo v NHL hned několik přesunů týmů a licencí mezi městy. Slavný návrat hokeje do kanadského Winnipegu v roce 2011 mají jistě všichni hokejoví fanoušci ještě v živé paměti. Toto datum zároveň znamenalo konec NHL v Atlantě, kde místní Thrashers působili od roku 1999.

A vzpomenout na tomto místě můžeme i na historickou českou stopu! Před svojí úvodní sezonou Atlanta volila jedničku draftu, kterou se stal útočník Patrik Štefan. Po obránci Romanu Hamrlíkovi se stal teprve druhým českým hráčem, kterému se to podařilo.

V roce 1997 se licence přesunula z Hartfordu do Caroliny, kde Hurricanes získali v roce 2006 Stanley Cup. Rok 1996 znamenal stěhování týmu z již zmíněného Winnipegu do Phoenixu, kde od té doby hráli Coyotes. Další změna přišla v roce, kdy se tým přestěhoval do města Glendale. Zde působí pod názvem Arizona Coyotes.

Ještě o rok dříve, tedy v roce 1995, putovala licence z kanadského Québecu do Denveru v Coloradu. Hráči Avalanche mají od té doby na kontě dva triumfy ve Stanley Cupu. Dosáhli na něj hned v sezoně 1995/1996, čímž se stali prvním týmem, který dokázal vyhrát hned po přesunu do jiného města, a poté v ročníku 2000/2001.

A seznam přesunů v 90. letech doplňuje ten chronologicky první, který proběhl v roce 1993. Licence tehdy putovala od Minnesota North Stars z Bloomingtonu do texaského Dallasu. I ten si připsal poměrně brzy vítězství ve Stanley Cupu, který získal v ročníku 1998/1999. Stát Minnesota ovšem bez elitního hokejového týmu dlouho nezůstal, od roku 2000 hraje v Saint Paul nový tým Minnesota Wild.

Ten je jedním z celků, které byly od roku 1990 nově založeny. Dále šlo o San Jose Sharks (1991), Ottawa Senators (1992), Tampa Bay Lightning (1992), Anaheim Ducks (od 1993 do 2006 jako Mighty Ducks of Anaheim), Florida Panthers (1993), Nashville Predators (1998), už zmiňované Atlanta Thrashers (1999), Columbus Blue Jackets (2000), po dlouhé pauze Vegas Golden Knights (2017) a konečně Seattle Kraken (2021).

SHARE
SHARE

Napsal
Tereza Velikovská

Vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Univerzitě Karlově. Sport si zamilovala, když v 10 letech sledovala Nagano, od té doby už bylo její směřování jasné. Pracovala v hokejovém klubu, sportovní redakci i pro sportovní marketingovou agenturu, aktuálně spravuje sociální sítě sportovní televize. Aktivně se věnovala florbalu, trénovala kickbox, zahraje si badminton a v posledních letech ji chytly Bungee Workout nebo Aero jóga. Je nadšenou fanynkou bojových sportů.


Nejčtenější

Tagy

hokejNHLSeattle Kraken

podobné články

NHL čeká nejistá sezóna

Nehrajeme? Nevadí. Na sítích to musí žít i v době sportovního...


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.