Otevřít menu Zavřít menu

Redskins jsou minulostí

Sedmaosmdesátiletá tradice pod tlakem politické korektnosti ve zjitřené atmosféře současné Ameriky. Tímto způsobem by ve zkratce šlo onálepkovat aktuální rozhodnutí jednoho z tradičních účastníků NFL vypustit z názvu klubu slovo Redskins, neboli „rudé kůže“.

Název Redskins používal klub již od svého založení roku 1933, kdy ještě působil v Bostonu, odkud se po čtyřech letech přesunul do hlavního města, kde působí dodnes. V novém domově vyhrál dva národní šampionáty a v moderní éře také tři Super Bowly. Jedná se tedy o tradiční značku amerického fotbalového trhu.

Co tedy přesně vedlo k upuštění od zažitého názvu? Byla to atmosféra současných protirasistických demonstrací po úmrtí George Floyda? Nebo dlouhodobé protesty a stížnosti organizací původních obyvatel? Ano i ne. Hlavním motivem byly peníze. „Napište si to velkými písmeny: Tohle nikdy neudělám,“ dušoval se majitel klubu Daniel Snyder v roce 2013 v rozhovoru pro USA Today. Nyní však otočil pod tlakem možných obřích finančních ztrát. Například společnost FedEx jejíž název nese aréna, kde Redskins působí, pohrozila odchodem v případě, že si klub ponechá svůj současný název. Online prodejci již v minulém týdnu stáhli z nabídky předměty s klubovým merchandisingem a další finančně nepříjemné ztráty by pravděpodobně přišly.

Kdo bude následovat? Otazníky se vznáší nad několika dalšími sportovními kluby, které nesou ve svém názvu odkaz na původní obyvatele Ameriky. O změně uvažuje bassebalový klub Cleveland Indians, naopak další tým působící v MLB již oznámil, že zůstává u svého původního pojmenování Atlanta Braves, neboli Indiánští náčelníci. Spekulace se vedou i ohledně hokejového klubu Chicago Blackhawks, který se hájí tím, že současným názvem oslavuje indiánského náčelníka Černého Jestřába.

Doba se mění a žádá si oběti. Někde v podobně odstraněných soch, či úprav vlajek, jinde může dojít až do světa sportovního businessu. Situace v Evropě velmi těžko představitelná je momentálně za mořem žhavým tématem plnícím novinové titulky a štěpícím nejen fanoušky do táborů podle názorů. Do pří se mnohdy dostávají i současní, či bývalí hráči. „Sorry, ale já týmu budu vždycky říkat Washington Redskins,“ říká například držitel dvou Super Bowlů Jeff Bostic. „Jsem za tuhle změnu vděčný. Nechci přece nic víc než spravedlnost, pravdu, upřímnost, integritu,“ oponuje svému kolegovi jeho bývalý spoluhráč Darrell Green.

Ať tak, či tak, rozhodnutí už padlo a není zcela vyloučeno, že k delším změnám ještě dojde.

SHARE
SHARE

Napsal
Redakce

Nejčtenější

Tagy

NFLRedskinsWashington Redskins

podobné články

Český tým okolo NFL: Od partičky nadšenců až do televizního...

Sportovní dokumenty podruhé: To nej z Amazon Prime Video


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.