Otevřít menu Zavřít menu

Jiří Ježek se dostal mezi stovku nejlepších sportovců 21. století

Deník Marca, nejčtenější noviny ve Španělsku, vydal seznam se stovkou nejlepších mužských sportovců 21. století. Do výběru již zmiňované redakce se dostal jediný český zástupce - Jiří Ježek! Šestinásobný paralympijský vítěz a šestinásobný mistr světa je nejúspěšnějším cyklistou paralympijské historie, který úspěšně absolvoval i závody se zdravými cyklisty.

Rokem 1994 odstartoval svou bohatou sportovní kariéru a čtyři roky na to slavil svou první medaili. Na mistrovství světa v americkém Colorado Springs získal stříbrnou medaili v silničním závodě a bronzovou medaili ve stíhacím závodě na dráze. Jiří zazářil hlavně na XI. letních paralympijských hrách 2000 v Sydney, odkud si odnesl dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili a tím se zařadil mezi hvězdy.

V roce 2004 se začal věnovat cyklistice naplno. Manželka Soňa byla zároveň i manažerkou v jeho minitýmu D.A.S. – DURATEC. Na paralympiádě v Aténách téhož roku vybojoval zlatou medaili ve sloučeném závodě na silnici a stříbrnou ve stíhacím závodě na čtyři kilometry.

Píše se rok 2008 a Peking hostí Letní paralympijské hry. Jiří nastupuje do všech cyklistických disciplín: vítězí ve stíhacím závodě na čtyři kilometry, kde poráží i svého největšího soupeře, španělského cyklistu Roberta Alcaideho, a vytvoří nový paralympijský rekord s časem čtyři minuty 45,187 sekundy. V závodě na 1 kilometr s pevným startem pak bere stříbro. Třetí místo obsazuje společně s Jiřím Bouškou a Tomášem Kvasničkou ve sprintu družstev. V silniční časovce na 24,8 kilometrů, kterou ujede průměrnou rychlostí 44, 4 km/h též zvítězí a raduje se z dalšího zisku medaile.

Nejúspěšnějším cyklistou v paralympijské historii se stal v Londýně díky zisku stříbrné medaile na dráze ve stíhacím závodě na čtyři kilometry a zlaté v silniční časovce. Pro Ježka byly Letní olympijské hry 2012 přelomové. V roce 2013 mu byl umožněn start v časovce na Tour de France jako oficiálnímu předjezdci.

Dne 1. září 2014 měl na mistrovství světa handicapovaných cyklistů v Greenville v americké Jižní Karolíně těžký pád a s vážnými mnohačetnými zraněními (komplikované zlomeniny žeber, zhmožděná plíce, utržený prsní sval, komplikovaná zlomenina pažní kosti a fraktura zubů) byl převezen do místní nemocnice, kde byl uveden do umělého spánku a operován.

Přesto se však dokázal vrátit. Svojí úspěchy nabitou kariéru ukončil až 30. záři 2017 v rámci Evropského poháru handicapovaných cyklistů v Praze na Strahově, kde se umístil na třetím místě.

V průběhu závodní kariéry úspěšně absolvoval i závody se zdravými cyklisty. Vyzkoušel si i závody MTB a v cyklokrosu. V roce 2011 dokonce běžel Pražský půlmaratón (dokončil ho v čase 1 hodina 50 minut, i když s bolestmi a zdravotními následky).

Pětačtyřicetiletý Ježek si díky těmto úspěchům zasloužil v seznamu 73. místo. Za sebou tak nechal cyklistická esa jako jsou Tom Boonen (82.) nebo Mark Cavendish (95.) První místo obsadil americký plavec Michael Phelps, za ním skončil atlet Usain Bolt, tenisté Roger Federer s Rafaelem Nadalem a tuto pětku uzavřel basketbalista Kobe Bryant, který tragicky zahynul letos v lednu při havárii vrtulníku.

Nyní se věnuje různým dobročinným projektům a motivačním přednáškám. Svůj životní příběh zachytil v knize Frajer a v roce 2016 obdržel Stříbrnou pamětní medaili Senátu.

 

FOTO: archiv ČPV

SHARE
SHARE

Napsal
Redakce

Nejčtenější

Tagy

JežekJiříMarca

SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.