Otevřít menu Zavřít menu

Revoluce v NCAA: Kalifornie dovolí univerzitním sportovcům vydělávat

Univerzitní sportovci v USA nemohou zužitkovat svou marketingovou hodnotu. Více než sto let se Národní vysokoškolské atletické asociaci (NCAA) daří vymáhat striktní amatérské principy. Sportovci tak nemají nárok na žádnou odměnu, ale to se brzy může změnit. V Kalifornii prošel senátem takzvaný "Fair Pay to Play Act", zákon, který umožní univerzitním atletům zpeněžit vlastní jméno a image.

Generují miliony dolarů, sami ale nedostávají ani cent

Univerzitní ligy a turnaje patří mezi nejpopulárnější sportovní události ve Spojených státech. Zejména americký fotbal a basketbal bývají vlajkovými loděmi univerzit, jejichž prestiž obvykle z velké části závisí právě na kvalitě sportovních programů. Díky nim totiž připlouvají do rozpočtů jednotlivých škol miliony dolarů. Sport je často tím, co umožňuje univerzitám financovat řadu ostatních aktivit.

Jenže na sportovce se zapomíná. Přestože mnohdy dosahují hvězdného statusu už ve středoškolském věku, regule NCAA jsou nesmlouvavé. Na univerzitě zkrátka sportovci nemohou vydělat ani dolar. Principy amatérského pojetí univerzitních sportů jsou mimořádně striktní: žádné výplaty, žádné sponzorské smlouvy. To vše navzdory tomu, že talentované juniory sledují v televizi miliony diváků po celých státech.

Jde o paradoxní situaci, kterou dobře ilustruje například americký fotbal na University of Michigan. Tamní Wolverines se v loňské sezoně těšili nejvyšší návštěvnosti v zemi, jejich stadion průměrně zaplnilo 110 737 diváků. I díky tomu si Michigan může dovolit štědře platit svého hlavního trenéra Jima Harbaugha, který si ročně vydělá 7,5 milionu dolarů.

Na druhé straně však najdeme onu absolutní nulu, ke které odsuzují sportovce dlouholetá pravidla NCAA. Marketingová hodnota univerzitních hvězd přitom mnohdy dosahuje výšin, o kterým by se řadě profesionálů mohlo jen zdát.

Do hry vstupuje Kalifornie a Fair Pay to Play Act

NCAA se až dosud dařilo držet vše v zajetých kolejích. Jenže Kalifornie, nejlidnatější stát USA, nyní míří vstříc revoluci. Státní senát jednomyslně schválil návrh Senate Bill 206, takzvaný „Fair Pay to Play Act“. Ten by měl univerzitním sportovcům umožnit zpeněžit své jméno, image a popularitu. Tento zákon nabude účinnosti 1. ledna 2023, tedy za předpokladu, že jej podepíše guvernér Gavin Newsom. A to by měla být jen formalita.

Díky Fair Pay to Play Act by kalifornští sportovci měli konečně získat klíč od trezoru plného bankovek, ke kterým dosud neměli přístup. SB 206 otevírá univerzitním sportovcům možnost realizovat jejich obrovský marketingový potenciál, ať už jde o prodej dresů nebo sponzorské smlouvy s lokálními firmami či oděvními giganty.

NCAA na rozcestí

Kalifornie tak může být první kostkou domina, které by následně mohlo zamířit do Colorada a Washingtonu. Právě tyto dva státy už také uvažují o zavedení podobných zákonů. Na druhé straně je však NCAA, která se – alespoň zatím – nehodlá vzdát současných pravidel bez boje.

Její prezident Mark Emmert už v létě legislátorům v Kalifornii oznámil, že kalifornským univerzitám by mohlo v případě schválení SB 206 hrozit vyloučení ze soutěžního šampionátu. Emmert se svými argumenty opírá zejména o vznik neférové výhody při rekrutování sportovců. Nadaný atlet raději přijme stipendium v Kalifornii, kde bude mít příležitost vydělat na své značce.

Emmert zmiňuje také problém, který může způsobit například propagace gamblingu nebo marihuany, která je u NCAA na listu zakázaných látek. Toto tvrzení ale naráží na fakt, že Kalifornie dává asociaci dost času na úpravu svých regulí. NCAA má více než dva roky na to, aby se na změny řádně připravila.

Případné vyloučení kalifornských univerzit by navíc mohlo skončit u soudu, jakožto porušení federálních protimonopolních zákonů. Takové spory mají v americké historii mnoho precedentů, které by u Nejvyššího soudu NCAA jen těžko zvrátila.

Zatím je předčasné odhadovat, jestli se asociace raději pustí do legálních tahanic nebo zda se bude snažit najít společnou cestu s individuálními zájmy svých sportovců.

Výdělky univerzit nejsou v ohrožení

Kalifornie má čtyři školy, které jsou součástí elitní Pac-12, jedné z nejprestižnějších konferencí na nejvyšší úrovni NCAA (Division I). University of California, UCLA, USC a Stanford se pyšní uznávanými sportovními instituty, které vychovaly desítky světově proslulých sportovců.

Fotbalový program USC předloni vykázal zisk téměř 30 milionů dolarů. Důležité je podotknout, že s nástupem SB 206 se v příjmech jednotlivých univerzit nic nezmění. Sportovci si totiž vytvoří nový, vlastní koláč, který vyplní dolary získané pouze vlastní marketingovou činností.

Kalifornie tak v americké společnosti alespoň částečně otevírá možnosti těm, kteří často patří mezi nejpopulárnější a nejsledovanější osobnosti v zemi. Zatímco až dosud NCAA popírala principy volného trhu, nyní se univerzitním sportovcům blýská na lepší časy. Za svůj talent budou odměněni.

Určitě nepůjde o hladký a rychlý proces a nejbližší ročníky freshmanů se ještě žádných příjmů nedočkají. Kroky kalifornského senátu ale představují důležitý milník pro sportovní marketing v americkém univerzitním systému.

FOTO: Flickr

SHARE
SHARE

Napsal
Jan Koreš

Nejčtenější

Tagy


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.