Otevřít menu Zavřít menu

Olympijské novinky v Tokiu: Návrat odpalů i premiéra na skejtu

Za necelý rok odstartují Letní olympijské hry v japonském Tokiu a oproti předchozímu klání v Riu de Janeiro přibylo na seznam olympijských sportů pět odvětví. Po 12 letech se vrací baseball a softball, úplně poprvé se představí karate, sportovní lezení, surfing a skateboarding.

V baseballu a softballu se utká pouze šest TOP týmů

Naposledy se baseball a softball představily na olympijských hrách v Pekingu v roce 2008, japonští pořadatelé se rozhodli pro návrat těchto sportů do programu her. V Tokiu se představí jen šest nejlepších týmů, takže opravdu nejužší světová špička. V baseballu budou soutěžit pouze muži, v softballu ženy.

Posledními baseballovými olympijskými šampiony z roku 2008 jsou Jihokorejci, na předchozích čtyřech letních olympijských hrách se radovali třikrát Kubánci a jednou Američané. Místo mezi šesti účastníky mají zatím jasné pouze domácí Japonci, o dalších pět míst se bude teprve bojovat.

V září se bude radovat vítěz turnaje pěti evropských týmů a afrického lídra, kterým je Jižní Afrika. Další dva účastníci vzejdou z listopadového WBSC Premier12, kde se utká 12 nejlepších týmů žebříčku. O posledních dvou týmech se rozhodne až v roce 2020.

V softballe žen v roce 2008 triumfovaly Japonky, předchozí tři olympijské turnaje ovládly v Pekingu stříbrné Američanky. Místo mezi šesti vyvolenými týmy mají zatím jasné domácí Japonky, výběr USA jako vítěz mistrovství světa v roce 2018 a také Itálie.

O šanci podívat se do Tokia bojovaly i Češky, které si díky umístění do šestého místa na domácím mistrovství Evropy v Ostravě zajistily místo v osmičlenné olympijské kvalifikaci pro Evropu a Afriku. V nizozemském Utrechtu ale skončily až čtvrté, stejně jako na šampionátu. Jediné postupové místo nakonec obsadily již zmíněné Italky.

Nové sporty mají nalákat mladé. Uspěje i Čech Ondra?

Další čtyři sporty – karate, sportovní lezení, surfing a skateboarding – se na olympijských hrách představí vůbec poprvé. „Zařazení nových sportů umožňuje mladým sportovcům splnit si na olympijských hrách, nejprestižnější sportovní akci, své sny a inspirovat ostatní,“ uvedl Yoshiro Mori, ředitel olympiády v Tokiu.

V tradičním japonském bojovém umění karate, které lze vzhledem ke své bohaté historii vybočuje z této skupiny, bude soutěžit celkem 80 sportovců a sportovkyň. Deset žen a deset mužů se střetne v kata, druhá sparringová disciplína kumite bude rozdělena do tří hmotnostních kategorií (Světová federace karate jich přitom používá pět), v každé z nich se utká deset žen a deset mužů. Jistou účast v každé z osmi kategorií má zatím pouze domácí Japonsko.

Sportovní lezení na olympiádě zkombinuje lezení na rychlost a dvě kreativní disciplíny, lezení na obtížnost a bouldering. Toto sloučení kritizuje česká hvězda tohoto sportu Adam Ondra. „„Bude působit úsměvně, když rychlostní specialista nastoupí na obtížnostní cestu a spadne na druhém kroku, stejně tak, když obtížnostní specialista nastoupí na rychlostní cestu a předvede dvojnásobný čas,“ podivoval se v rozhovoru pro iDnes.cz v roce 2016, kdy se o konkrétní podobě závodu pod olympijskými kruhy rozhodlo.

Ondra má na kontě jedenáct cenných kovů z mistrovství světa včetně čtyř zlatých medailí a další čtyři z evropských šampionátů. Jako první na světě dokázal v roce 2014 zvítězit v obou svých disciplínách. Dá se tedy bez obav říci, že by měl být jedním z adeptů na první olympijské lezecké medaile. Boje o místa v Tokiu pro lezce začínají na aktuálně startujícím mistrovství světa v japonském Hačiodži.

Ve skateboardingu bude soutěžit 40 žen a 40 mužů. V Tokiu by rád startoval i Čech Tomáš Vintr, který dokonce zastupoval Evropu na představení skateboardingu v roce 2014 v Číně. „Je to zajímavý sport, který chtějí vidět mladí lidé. Skate je jiný. Je to sport, u kterého jsme vyrůstali na ulici a starali jsme se sami o sebe. Bude to pro olympiádu takový cool faktor. Doteď tam byly hlavně vytrénované mašiny, ale chyběla jim možná trochu osobnost,“ uvažoval v rozhovoru pro aktualne.cz.

Posledním premiérovým sportem pod olympijskými kruhy je surfing na shortboardu, ve kterém se v Tokiu představí 20 žen a 20 mužů.

SHARE
SHARE

Napsal
Tereza Velikovská

Vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Univerzitě Karlově. Sport si zamilovala, když v 10 letech sledovala Nagano, od té doby už bylo její směřování jasné. Pracovala v hokejovém klubu, sportovní redakci i pro sportovní marketingovou agenturu, aktuálně spravuje sociální sítě sportovní televize. Aktivně se věnovala florbalu, trénovala kickbox, zahraje si badminton a v posledních letech ji chytly Bungee Workout nebo Aero jóga. Je nadšenou fanynkou bojových sportů.


Nejčtenější

Tagy

BaseballOlympijské hrySoftballsport

SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.