Otevřít menu Zavřít menu

Fotbalové MS žen se zvětšuje. Od příštího turnaje již s 32 týmy

Trend rozšiřování počtu účastnických zemí na velkých fotbalových turnajích pokračuje. Poté, co se k podobnému kroku rozhodla UEFA například na „dospělém“ Euru i některých šampionátech mladších kategorií, a stejně tak učinila FIFA od roku 2026 i v rámci mužského mistrovství světa, přichází logicky s podobným scénářem i  v ženském fotbale.

Federace jednomyslně rozhodla o navýšení počtu týmů na MS žen s okamžitou platností. To znamená, že nově se bude hrát s 32 celky namísto dosavadních 24 již od příštího šampionátu v roce 2023. K rozhodnutí mělo původně dojít až v rámci pravidelného zasedání v závěru října, FIFA se nakonec rozhodla celý proces uspíšit.

„Obrovský úspěch letošního MS žen ve Francii jasně ukázal, že je třeba využít momentálního nadšení a podniknout konkrétní kroky na podporu růstu ženského fotbalu,“ uvedl prezident FIFA Gianni Infantino.“

Odhaduje se, že letošní mistrovství, skončilo teprve před několika týdny, a které podruhé v řadě ovládly Američanky, sledovala na celém světě odhadem miliarda diváků. V rámci Brazílie a Evropy přitom turnaj stanovil absolutní rekord v rámci sledovanosti jednoho zápasu.

Na druhou stranu, proti tomuto aktuálnímu rozhodnutí mohou mluvit některé výsledky právě uplynulého turnaje, na kterém například již zmíněné mistryně světa z USA porazily ve skupinové fázi Thajky 13:0. A i když jiné zápasy nabídly mnohem vyrovnanější bitvy, vyvolává tento fakt a také velké bodové rozdíly mezi týmy v rámci žebříčku FIFA otázky, jestli je ženský turnaj a fotbal obecně k podobné expanzi připraven.

Dle Infantina by však tento krok měl naopak pomoci urychlit rozvoj ženských fotbalových programů a posílit celosvětovou konkurenci. „Od teď mohou desítky dalších členských zemí podporovat ženský fotbalový program s vědomím, že má reálnou šanci kvalifikace na závěrečný turnaj,“ uvedl Infantino a dodal, že i když je mistrovství světa pravděpodobně tím nejlepším nástrojem k profesionalizaci ženského fotbalu, FIFA, i jednotlivé konfederace jsou i ve čtyřletém „mezičase“ povinny udělat vše pro podporu jeho rozvoje.

V souvislosti s touto změnou se FIFA také rozhodla posunout termín pro podání jednotlivých kandidatur na pořádání MS 2023 z původního října až do prosince toho roku. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo turnaj uspořádá, padne v květnu 2020. Ještě nikdy přitom nemělo o pořádání jakéhokoli turnaje pod hlavičkou FIFA  zájem více zemí než nyní. Mezi uchazeči jsou zatím Austrálie, Japonsko, společná kandidatura Severní a Jižní Koreje, JAR, Brazílie, Argentina, Bolívie, Kolumbie a Nový Zéland.

O stále vzrůstající popularitě ženského fotbalu v USA pak hovoří i fakt, že země aktuálních světových šampionek projevila ústy prezidenta tamní fotbalové federace zájem o uspořádání následujícího turnaje v roce 2027. Pokud by k tomu skutečně došlo, hostila by Amerika druhé fotbalové MS v krátké době po sobě, o rok dříve se totiž ve Spojených státech, Kanadě a Mexiku koná mistrovství světa mužů.

 

SHARE
SHARE

Napsal
Robin Mana

Robin se v minulosti věnoval hned několika sportům, což ho nakonec zavedlo do světa sportovního marketingu a týmu agentury 2Score, kde se již několikátou sezonu věnuje správě sociálních sítí velkých sportovních subjektů a také vedení redakce SportBiz.cz.


Nejčtenější

Tagy

FIFAFotbalWorld CupŽeny

SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.