Otevřít menu Zavřít menu

Slavné UFC poprvé v Praze

Biz | UFC

Listopad 1993, Denver v Coloradu, show začíná. Právě tehdy odstartoval svou pouť jeden z nejúspěšnějších aktuálních sportovních produktů vůbec – Ultimate Fighting Championship (UFC). Únor 2019, pražská O2 arena, UFC se blíží k pětistovce galavečerů a poprvé v historii zavítalo i do české metropole. Jak Češi jako fanoušci MMA obstáli? A co jim vlastně tato ojedinělá událost nabídla?

UFC je nejslavnější a nejlepší organizací pořádající zápasy MMA, tedy smíšených bojových umění. Na začátku stála lidská zvědavost a následná snaha dostat do jednoho kolbiště dosud neporovnatelné zápasníky z různých bojových sportů a umění. Jak si povede stokilový boxer proti šedesátikilovému judistovi, kdo z nich je vlastně lepším bojovníkem?

Začátky byly krušné a nabízely z dnešního pohledu komické obrázky, kdy proti sobě v ringu stojí bojovník sumo a třikrát lehčí chlapík v kimonu. Sportovní fanoušky ale tento boj, který byl zdánlivě bez pravidel, chytl. A jeden velký příběh o sportu, ale taky o penězích, mohl začít…

UFC od té doby prošlo mnohým. Ať už jde o změnu vlastnických struktur, kontroverzní smlouvu s Reebokem nebo odklon od sjednávání zápasů dávajících smysl ze sportovního a žebříčkového hlediska k takzvaným money fightům, kdy dostávají přednost bojovníci generující vyšší zisky a více diváckého zájmu.

Ať už si ale fanoušek MMA myslí o UFC cokoliv, těžko mu upře, že nic lepšího tu zkrátka zatím není. Takže když se v listopadu definitivně potvrdilo, že v sobotu 23. února se uskuteční UFC event na českém a slovenském území, zavládlo nadšení. Aniž by byly známé zápasy hlavní karty, po lístcích se doslova zaprášilo.

Celý fight week předcházející samotnému galavečeru ukázal, že UFC jede jako dobře namazaný stroj. Ať už šlo o otevřený trénink bojovníků v Galerii Harfa, oficiální vážení v O2 areně či autogramiádu evropských hvězd, které do Prahy přijely jako hosté.

Pro ty, kteří pravidelně o víkendech v noci vstávají, aby mohli sledovat přímé přenosy galavečerů UFC z celého světa a především ze Severní a Jižní Ameriky, nebyly velkým zážitkem pouze samotné zápasy a show, ale i lidé okolo, kteří jsou s UFC neodmyslitelně spjati. V první řadě samozřejmě hlasatel Bruce Buffer, jehož hlas zkrátka patří ke značce.

Dále bývalý fighter Dan Hardy, který zpovídal bojovníky přímo v oktagonu. Českým překladem mu sekundoval Libor Bouček, který se bohužel příliš neorientoval v odborném názvosloví, a tak překládal dost nepřesně nebo část zcela vynechal.  A celebritami jsou trošku netypicky vlastně i ringoví rozhodčí a do Prahy dorazili dva z nejznámějších – Herb Dean a Marc Goddard.

Ale teď už k samotné show a jejím hlavním hvězdám. Navzdory nadějím českých a slovenských fanoušků matchmakeři UFC na kartu zařadili pouze jedinou domácí zástupkyni Lucii Pudilovou, pro kterou šlo už o pátý zápas v nejslavnější organizaci. Nikoho dalšího kvůli eventu v Praze nepodepsali, ačkoliv o bijce Jiřího Procházku, který je pod smlouvou v japonské organizaci Rizin, měli zájem. A tak byla veškerá pozornost českých fanoušků upřena právě na Lucii.

Když se objevila v rohu haly zahalená v české vlajce, šestnáct a půl tisíce diváků ve vyprodané O2 areně vybuchlo nadšením. Její americkou soupeřku Liz Carmouche naopak už při nástupu provázely pískot a bučení, které gradovaly poté, co domácí hvězdu porazila na body. Velezkušená veteránka ale naštěstí v rozhovorech brala situaci s nadhledem a pochopením, že fanoušci přáli domácí bojovnici.

To se druhý den hojně rozebíralo, pro mě však bylo větší ostudou jiné jednání pražského publika. A to když se v průběhu hlavního zápasu večera začalo zvedat a hromadně odcházet a na vyhlášení jeho vítěze Santose zůstala v hale už jen zhruba čtvrtina diváků. Doběhnout na metro mezi prvními nebo se dostat první k parkovacímu automatu bylo zřejmě důležitější než zápas, který dost možná určil dalšího titulového vyzyvatele polotěžké váhy. Škoda, jinak totiž čeští fanoušci ukázali, že mají o MMA zájem. A zasloužili se o to, že by se UFC do České republiky mělo dle slov viceprezidenta Davida Shawa v horizontu několika let opět vrátit.

A to určitě i díky tomu, jakou oblibu si MMA v Česku a na Slovensku v posledních letech získalo. Obě tuzemské konkurenční organizace, Oktagon a XFN, už také dokázaly zaplnit největší českou sportovní halu a show předvedly rovněž na vysoké úrovni.

Bonusy bojovníků na UFC Fight Night Prague

Thiago Santos (BRA, $50,000 bonus za výkon večera) porazil Jana Blachowicze (POL)
Stefan Struve (NED, $50,000 bonus za výkon večera) porazil Marcose Rogeria de Limu (BRA)
Michal Oleksiejczuk (POL, $50,000 bonus za výkon večera) porazil Giana Villanteho (USA)
Liz Carmouche (USA) porazila Lucii Pudilovou (CZE)
Petr Yan (RUS) porazil Johna Dodsona (USA)
Magomed Ankalaev (RUS) porazil Klidsona Fariase de Abreu (BRA)
Dwight Grant (USA, $50,000 bonus za výkon večera) porazil Carla Pedersoliho Jr. (USA)
Chris Fishgold (ENG) porazil Daniela Teymura (SWE)
Gillian Robertson (CAN) porazila Veronicu Macedo (VEN)
Damir Hadzovic (BOS) porazil Marca Pola Reyese (MEX)
Ismail Naurdiev (AUT) porazil Michela Prazerese (BRA)
Diego Ferreira (BRA) porazil Rustama Khabilova (RUS)
Damir Ismagulov (RUS) porazil Joela Alvareze (ESP)

SHARE
SHARE

Napsal
Tereza Velikovská

Vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Univerzitě Karlově. Sport si zamilovala, když v 10 letech sledovala Nagano, od té doby už bylo její směřování jasné. Pracovala v hokejovém klubu, sportovní redakci i pro sportovní marketingovou agenturu, aktuálně spravuje sociální sítě sportovní televize. Aktivně se věnovala florbalu, trénovala kickbox, zahraje si badminton a v posledních letech ji chytly Bungee Workout nebo Aero jóga. Je nadšenou fanynkou bojových sportů.


Nejčtenější

Tagy

UFC

podobné články

12 milníků v historii UFC: Od undergroundu ke světovému fenoménu

UFC chce pokračovat koronaviru navzdory. Překoná ale všechny...


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.