Otevřít menu Zavřít menu

Fotbalové legendy jako atraktivní sportovní produkt

Sportovní divák je náročný a komplikovaný konzument. A asi není zcela nutné rozlišovat, jestli nosí baseballlovou rukavici a počítá homeruny, nebo vesele hopsá s pokřikem „Kdo neskáče - není Čech“. Hrdě se k vám hlásí, velebí vás, nosí váš dres, miluje… Ale pak se vám jedno - dvě utkání nevydaří a rychlostí blesku se z „nás – vítězících“ stávají „oni-prohrávající“.

Nicméně když stejná fanouškovská obec přisoudí nějaké osobnosti či týmu status legend, nejenže vám bude shovívavější (a snáze naleznete odpuštění), ale oddaně se k vám bude hlásit, velebit, oblékat se do vašeho jména a milovat i desítky let od doby, kdy vás ověnčil statusem hrdiny či legendy.

Fotbal 96‘ odpověděl na Hokej 98‘

Když se loni v rámci připomenutí deseti let od tragického úmrtí legendy českého hokeje Ivana Hlinky vytasil „český hokej“ s nejsilnějším možným kalibrem – soubojem „Nagano“ vs. „Zlatý Hattrick“, přihlížel souboji vyprodaný stařičký Horácký zimní stadion v Jihlavě. Hlasatel tehdy nahlásil oficiálních 7 200 diváků.

„Český fotbal“ se svojí reakcí čekal téměř rok. A zpod rukávu vytáhl slušný, o dva roky starší tr(i)umf. Stříbrný tým hvězd z anglického EURA 1996.

Sdělení hlavního organizátora hvězdného utkání, Pavla Kuky (zakladatele a předsedy spolku Czech team 96), bylo jasné „Dal jsem dohromady kompletní mančaft z 96. roku. Rozdáme si to opět proti Němcům – a já vás na toto utkání zvu.“

České fotbalové legendy z EURO 96 se znovu potkají na hřišti!Repríza finále s Německem se odehraje v pražském Edenu 25.5. – http://bit.ly/1EY6a5A

Posted by Česká fotbalová reprezentace on 18. květen 2015

Setkání legend – Legenden trefen

Kompletní tým legend se sice dohromady dát nepodařilo, ale…

sestavacze

 

A v útoku navíc neutajovaný trumf v podobě Jana Kollera.

Soupeř do Prahy přijel pouze s vybranou skupinkou mistrů světa, nebo alespoň Evropy.

sestavager

 

Na Legendy dráž než na SYNOT ligu či EURO U21

Organizátoři utkání se nebáli a zápasu plnému hvězd přisoudili ceny, které možná mnohé fanoušky zaskočily. Na legendy do Edenu se fanoušci totiž mohli dostat za 390 Kč či 490 Kč. V realitě české kopané, kdy vstupenky na největší evropské fotbalové star do 21 let lze v základních skupinách sehnat od 100 Kč, a na stadiony SYNOT ligy se můžete co týden podívat dokonce za ještě menší finanční obnos, se zdála na první pohled odvážná.

 S tváří Nedvěda a Matthäuse – s příběhy stříbrného EURA

Komunikační kampaň Setkání legend byla orientována zejména do online prostředí a ve své první fázi využívala primárně kanálů FAČR. S blížícím se zápasem byl však správně využit PR potenciál hlavních aktérů utkání, a tak se i neortodoxní sportovní fanoušek setkával napříč printem, onlinem i TV se starými známými tvářemi a jejich nestárnoucími příběhy.

nedved

Na hlavním vizuálu vedle sebe stanuly dvě největší osobnosti týmů – Pavel Nedvěd a Lothar Matthäus.

Mediální kampaň logicky vygradovala týden před utkáním, kdy byly prostřednictvím kanálů FAČR i mediálních partnerů Setkání legend připomenuty všechny zápasy neopakovatelného EURA v kolébce fotbalu.

Dechberoucí remíza s Ruskem, legendární Poborského lob, infarktové pokutové kopy s Francií… Stříbrné slzy ve Wembley.

Legendy potvrdily svůj formát

Ačkoli nebyl Eden vyprodán, na největší stadion v České republice si nelezlo cestu úctyhodných 14 670 fanoušků, pod jejichž fanděním všichni aktéři na hřišti omládli o dobrou desítku let. Zájem o stříbrné hrdiny s českými – a zlatými hrdiny s německými jmény podtrhují též čísla sledovanosti přímého přenosu na ČT sport.

 datalegend

Loni hokej, před pár týdny fotbal potvrdily jedno – český fanoušek na své legendy nezapomíná a svoje díky i slávu svým hrdinům rád připomene i při exhibičních utkáních. Hrdinů má naštěstí český sport dostatek a slavných soupeřů je ještě více. Můžeme se tedy těšit na další exhibice nesmrtelných jmen?

SHARE
SHARE

Napsal
Zdenda Novotný

Sportem - ač zřejmě žádný grandslam, olympijskou medaili, mistrovský titul či sportovce roku nevyhraje - se Zdenda vrchovatě baví po celý dosavadní život.


Nejčtenější

Tagy

Setkání legend

SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.