Otevřít menu Zavřít menu

Nejdůležitější je pustit správnou pasáž dobré písničky, říká sportovní DJ Matoušek

Když se v pražské O2 aréně koná významnější sportovní akce, DJ Aleš Matoušek bude pravděpodobně u toho. Říčanský DJ pouštěl fanouškům písničky i během uplynulého úspěšného MS v hokeji. "Je to hodně o citu a o tom, pustit písničku od správného místa," říká Matoušek.

Jak jste se k této práci dostal?

Může za to vlastně můj táta. Kdysi dělal DJe na různých menších akcích pro kamarády a většinou ho to nebavilo celý večer, tak jsem si za mixák stoupnul já a tím jsem přičichnul k DJingu. To mi bylo asi 13 (smích) ….

V čem je DJování na sportovní akci specifické oproti hraní třeba v hudebním klubu?

Na mejdanech v klubech je většinou dáno, jaký styl se bude hrát, a toho se člověk drží. Navíc v klubu člověk dost mixuje a propojuje písničky mezi sebou. Sportovní akce jsou spíš o pouštění jednotlivých songů od správného bodu a správném výběru hudby, která lidi roztleská a roztancuje nebo sportovce vybičuje k lepším výkonům.

Reaguje publikum na sportu jinak než třeba v klubu?

Určitě. Ve sportu lidi spíš jen tak tleskají, občas si podupnou nebo na melodii písničky zpívají vlastní chorál, což dělali třeba švýcarští fanoušci na letošním mistrovství světa v ledním hokeji. Na párty je ta reakce vždycky taneční nebo skákací a v klidnějších pasážích songů lidi pískají a vydávají takové to „who.. whou .. hu..“ v dobrém slova smyslu.

Jak moc je těžké dělat DJe na sportovním zápase? Spousta lidí si myslí, že „stačí pouštět AC/DC a lidi se baví sami“. Nebo je to jinak?

No, ono to až tak snadné a jednoduché není. Je sice dobré pustit AC/DC a říct lidem „bavte se“, jenže je to spíš o načasovaní kdy kterou muziku hrát, od jaké pasáže ji pustit. Představte si, že by byla na hokeji na ledě rvačka a do toho by jim člověk pustil třeba sice AC/DC, ale Hells Bells od začátku, kdy tam znějí jen zvony. Nebo když by byla v aréně špatná atmosféra, protože se prohrává, a já bych to ještě více dokreslil nějakou pomalou uspávací písničkou. To už pak stačí rozdat lidem polštáře a dobrou…

matousek1[sws_blue_box box_size=“630″]Aleš Matoušek (25) dělá DJe na sportovních akcích od svých 16 let. Vedle akcích v pražské O2 areně (hokejové MS, HC Slavia, tenisový Davis Cup, NHL Premiere Prague, Superfinále florbalu…) dělal DJe na domácích zápasech HC Lev či florbalového Chodova. Má každý všední den svoji show na radiu Spin 96,2Fm, o víkendech pravidelně hraje a moderuje v klubech a na akcích po celé ČR.[/sws_blue_box]

S kým během zápasu nejvíce spolupracujete?

Nejvíce jsou to fanoušci a pan režisér, bavíme-li se o hokejovém zápase, kde je halová režie a kostka.

Kolik procent produkce máte předem rozmyšleno a kolik je improvizace?

Jak řekl řežisér letošního hokejového mistrovství Martin Zahálka v jednom rozhovoru: „je to improvizace předem připravených věcí“ a já s tím souhlasím, takže vlastně 50 na 50.

Jak moc je vaše práce dána například scénářem?                                  

Jen částečně. U některých bodů programu je dáno a předem připraveno co konkrétně budu hrát, ale časy jsou neznámé.

Připravujete se před každým zápasem zvlášť?

Určitě jo. Je pár věcí které se hrají vždycky, ale pak se musíte zaměřit na konkrétní týmy a připravit si muziku šitou na míru každému z nich.

Jak dlouho dopředu plánujete, kterou písničku pustíte?

Opět je to různé. Některé skladby pouštím pravidelně, vážou se k něčemu dalšímu (např.: kiss me) – to vím před zápasem. Jinak se rozmýšlím během hry, tedy mezi přerušeními.

Jaký je pro vás jako DJe rozdíl mezi jednotlivými sporty?

Já ten rozdíl vnímám v dominantnosti hudby. Na hokeji je hudba hodně dominantní a neodmyslitelě k tomu dneska už patří. Oproti tomu třeba na tenise nebo fotbale se nehraje skoro vůbec. Rozdíl se samozřejmě taky v typu hudby a fanoušcích pro které hrajete.

Co byste poradil těm, kteří pouštějí hudbu na zápasech?

Buďte sví a kupujte muziku! Před zápasem hudbou nakopněte hráče a během utkání vnímejte fanoušky a snažte se je povzbudit, roztleskat a roztancovat.

Jakých nejčastějších chyb se sportovní DJové dopouštějí?

Rozhodně nechci někoho ponaučovat protože se nepovažuji za žádného guru sportovního DJingu, ale v minulosti jsem párkrát zaznamenal, že DJ hudbou utlumil fandění nebo že hrál písničky od pasáží, které byly nudné a neznámé. Málokterá písnička se dá pustit od začátku a když už jí pustíte, nemůžete ji stáhnout.

TOP 5 písniček, které vždy fungují?

Queen – We Will Rock You

2 Unlimited – Get Ready for This

DJ Otzy – Hey Baby

Scooter – Maria (I like it loud)

ACDC – TNT

SHARE
SHARE

Napsal
Tadeáš Drahorád

Tadeáš je od dětství sportovním fanouškem, a to zejména severoamerických profesionálních soutěží. Vedle sportovních výkonů ho zajímá spíše byznys a marketing. Má za sebou pětiletou redaktorsky-editorskou kariéru v Hospodářských novinách i několik realizovaných marketingových projektů.


Nejčtenější

Tagy


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.