Otevřít menu Zavřít menu

Seznamte se se sportem: Softball

V Česku je softball trochu opomíjeným sportem, i přesto, že jeho členská základna má více než 5 tisíc členů, v tuzemsku existuje osm mužských a stejný počet ženských extraligových družstev a český softball o sobě dává vědět i na mezinárodní scéně. Nejen o tom jsme si povídali s předsedou mediálně marketingové komise ČSA, Pavlem Hrdinou.

Představte softball člověku, co o tomto sportu nikdy neslyšel…

Softball je pálkovací sport podobný baseballu, je ovšem rychlejší a atraktivnější. Hraje se s tvrdým žlutým míčkem, kovovou pálkou a koženými rukavicemi. Dobrý softballista musí být silný, rychlý a mít postřeh. Český softball patří mezi evropskou špičku, ve světové konkurenci se pravidelně umísťuje v první desítce.

[sws_blue_box box_size=“630″]Prezentace sportu – Softball

Český název sportu: Softball
Anglický název sportu: Softball
Rok vzniku české organizace: 1963 (nástupnická organizace po rozdělení Československa 1992)
Počet členů v ČR: cca 5000
Jméno a příjmení respondenta: Pavel Hrdina
Jeho pozice v softballu: předseda marketingové komise[/sws_blue_box]

V čem je největší krása softballu?

Softball v sobě kombinuje dohromady několik disciplín, z nichž žádnou nemůžete vypustit. Je to kolektivní a individuální sport zároveň. Souhru v obraně a při běhu po metách tvoří celý tým, přičemž k úspěchu vede jedině dokonalá souhra na všech postech. Do pálkařského boxu jdete ale sám za sebe. V tu chvíli se všechna pozornost upíná na vás a při plnění vašeho úkolu vám nikdo ze spoluhráčů nepomůže. Váš osobní úspěch má ale cenu pouze v případě, že pomůže celému týmu.

Jaká jsou specifika herní taktiky v softballu? Jakému sport je nejpodobnější, ale v čem jsou rozdíly?

Softball je samozřejmě nejpodobnější baseballu, neboť původně vznikl jako jeho halová verze. Princip a taktika jsou velmi podobné, včetně dominantní pozice nadhazovače. Hraje se ale na menším hřišti s větším míčkem a nadhazuje se spodem. Zbytek jsou detaily, které bez hlubšího pochopení pravidel nepostřehnete. V zásadě je to ale jednoduchá hra, v níž o vítězi velmi často rozhodují detaily. Hodíš míč, odpálíš míč, chytíš míč. Někdy vyhraješ, někdy prohraješ. A někdy prší.

soft_foto

V čem spočívá „chytrost“ hráče softballu? Jak ji lze popsat?

V zásadě musíte být neustále ve střehu, vyhodnocovat nejpravděpodobnější vývoj hry a adekvátně na něj reagovat. Dobrý pálkař dokáže číst záměry obrany, vybrat si ten pravý nadhoz a chladnokrevně ho potrestat. Chytrý běžec myslí vždy o metu dopředu, dokáže bleskurychle vyhodnotit situaci v rozehře a nebojí se riskovat. V poli musíte odhadnout, kam poletí míč a vědět, komu ho přihrát. Tyto herní návyky se tříbí zkušeností. Proto starší hráči už nemusejí mít v nohou – hrají hlavou.

Kolik lidí hraje softball globálně, kolik v Česku?

Na světě hraje softball 35 milionů lidí, v Česku je registrováno kolem 5000 hráčů s poměrně vyrovnaným počtem mužů a žen.

Jaké jsou softballové bašty ve světě?

V případě softballu bychom rozdělovat na ženskou a mužskou složku, hlavní baštou jsou ale v každém případě Spojené státy. Američanky mají 3 ze 4 zlatých medailí z olympiád, jichž byl softball součástí. Turnaj ISC pořádaný každoročně v USA je pak mnohými vnímán jako nejlepší mužský softballový šampionát na světě. V ženském softballu uspěly na posledním mistrovství světa také Japonsko, Austrálie a Kanada. Mužskému softballu v současnosti už skoro 20 let vládne Nový Zéland, dobře se daří softbalistům Austrálie, Venezuely nebo Argentiny.

Jaké jsou softballové bašty v Česku?

Praha – působí tu 5 z 8 mužských a 6 z 8 ženských extraligových klubů, silnou základnu tu má i rekreační softball v čele s tříúrovňovým pražským přeborem a slowpitchovými soutěžemi. Kvalitní mužský softball se hraje v Chomutově, kde sídlí historicky nejúspěšnější český klub Beavers, dále v Havlíčkově Brodě a jihočeských Ledenicích. Na Moravě jsou zdaleka nejsilnějším klubem Snails Kunovice.

Nejslavnější moment české softballové historie?

Věřím, že ten nejslavnější moment ještě přijde, až některá z našich reprezentací uspěje na světové úrovni. Pro český softball byl ale zlomovým úspěchem postup do play-off na mistrovství světa v Jižní Africe v roce 2000. Reprezentace vedená australským trenérem Mikem Stapletonem tehdy dokázala postoupit ze skupiny díky těsným výhrám nad Mexikem a Dominikánskou republikou. Velkou zásluhu na tomto úspěchu měl nadhazovač Lubomír Vrbenský, největší legenda českého softballu.

Jaký typ lidí hraje softball? Co je to za cílovou skupinu?

Softball v minulosti těžil ze své popularity v akademickém prostředí, některé ligové celky dodnes působí pod názvy jednotlivých univerzit. Stejně jako u jiných sportů se láska k softballu v rodinách dědí z generace na generaci, takže tento duch dále v určité míře přetrvává. Softball na rekreační úrovni nevyžaduje nadstandardní fyzickou kondici, je tedy oblíbený i mezi lidmi, který byste na první pohled netipovali na sportovce. Nejsme sport pro drsňáky jako ragby nebo americký fotbal, zaujmeme spíš společenské lidi a volnomyšlenkáře.

Největší výzvy rozvoje softball v ČR?

Náš čestný předseda říká, že hráčů je vždycky dost, nedostatek je schopných organizátorů. Výzvou je takové lidi najít a pomoci jim zaplnit bílá místa na softballové mapě České republiky. Je to sice old school, jiná cesta ale k rozvoji ve smyslu zvyšování členské základny nevede. Co se týče výsledků, aktuální výzvou je úspěch na světové scéně i s ohledem na olympijskou budoucnost. Zatímco v Evropě český softball získává medaile ve všech kategoriích, na mistrovství světa většinou končíme po základní skupině. Na následujících mistrovstvích světa chceme ve všech kategoriích postoupit do play-off, tedy mezi nejlepších osm. V posledních letech se nám podařilo vybudovat řadu špičkových softballových areálů, velkou pořadatelskou výzvou je uspořádání mistrovství světa mužů. To je asi největší akce, kterou lze reálně v Česku uspořádat.

soft_foto2

Jak moc softball aktivně oslovuje mládež? Co konkrétně dělá?

Neděláme centrální náborové programy, v softballe spadá oslovování mládeže přímo pod jednotlivé kluby. Svaz je podporuje dotacemi a materiálem. Kluby pořádají ve školách v okolí nábory, v řadě měst fungují školní softballové ligy. V nejnižších věkových kategoriích, v nichž se nedá ještě hrát softball jako takový, učíme ve spolupráci s baseballem upravenou variantu našeho sportu t-ball. Holky pokračují u nás, kluci si můžou vybrat mezi baseballem a softballem. V posledních letech jsme začali podporovat také bee ball, variantu softballu vhodnou pro děti od 6 let s minimálními náklady na materiál a prostor. V září se v rámci jeho propagace chystáme uspořádat bee ball day, sportovní event pro děti, který bude probíhat po celé republice. Softball je také zapojený do projektu Little league, který vrcholí mamutím turnajem v USA.

Na závěr – nejpodivnější/nejkurioznější věc na softballu?

Určitě specifická technika nadhazování, kterou nevyužijete v žádném jiném sportu. Složitou a na první pohled nepřirozenou sestavu pohybů se musíte učit i několik let, než budete schopni hodit na jistotu strike. Původním záměrem spodního nadhozu bylo omezit rychlost nadhazovače pro potřeby tréninku v hale, vývoj ale tuto myšlenku rozmetal na kusy. Nejlepší nadhazovači v dnešní době dokážou spodem vyvinout rychlost blížící se 140 km/h a odpálit míček nadhozený tímto způsobem je stejně těžké, ne-li těžší než v baseballu.

Děkujeme za rozhovor.

SHARE
SHARE

Napsal
Svatopluk Smysl

Sváťa se v prostředí sportovního marketingu pohyboval poměrně dlouho. Realizoval aktivace sponzoringu například pro Českou spořitelnu, Hyundai, T-Mobile nebo Mattoni. Dva roky v éře „galacticos“ úzce spolupracoval s FK Jablonec, kde měl kromě jiného na starosti zápasové kampaně a program pro fanoušky. V současnosti už nahlíží na sportovní byznys ze strany klienta.


Nejčtenější

Tagy

Pavel Hrdina

SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.