Otevřít menu Zavřít menu

Měsíc leden ovládnou „letní“ sporty

Biz

Sváteční dny závěru prosince jsou za námi a nový rok 2015 pomalu odkrajuje své první dny. Sportovní fanoušek však dobře ví, že sportovní zápolení nezná prázdnin, a tak jako si některá odvětví nevybrala volno během Vánoc, nestane se tak ani v lednu. A zdaleka přitom nejde pouze o zimní sporty. Na řadu přijde mimo jiné vrcholový tenis, ale také kontinentální fotbalové šampionáty. V tuzemsku se pak můžeme těšit třeba na cyklokrosové mistrovství světa.

Rallye Dakar

Leden je ale tradičně spjat především s nejslavnějším motoristickým vytrvalostním závodem na světe. Dakarská rallye se letos uskuteční již po šestatřicáté a posedmé v řadě v Jižní Americe, kam se závod v roce 2009 z bezpečnostních důvodů ze své původní africké trasy přesunul. Na start, který je naplánován na 4. ledna do argentinského hlavního města Buenos Aires, se přihlásilo celkem 406 posádek motocyklů, čtyřkolek, aut a tracků. Závodníci projedou celkem tři země, kromě Argentiny také Bolívii a Chile. Finálová třináctá etapa má svůj cíl 17. ledna opět v argentinské metropoli.

Tenisový Hopman Cup a Australian Open

Zatímco v tuzemských luzích a hájích nasadíme kulichy a rukavice, u protinožců prožívají vrchol léta. A v takových podmínkách startuje nová tenisová sezona, která již tradičně téměř kopíruje kalendářní rok. Předzvěstí před prvním grandslamovým turnajem sezony je oblíbený Hopman Cup, ve kterém se letos v Perthu utkávají smíšená družstva Austrálie, Kanady, Česka, Velké Británie, Francie, Itálie, Polska a USA. Český tenis zastupuje dvojice Lucie Šafářová, Adam Pavlásek, který nahradil původně přihlášeného Radka Štěpánka. Toho do hry nepustilo zranění nohy.

A pak už se tenisový rok rozjede na ostro. Na dvorcích v Melbourne se v rámci Australian Open sejdou 19. ledna světoví tenisté již po stotřetí. Titul v mužské dvouhře bude obhajovat Švýcar Stanislas Wawrinka, mezi ženami je poslední vítězkou Číňanka Li-Na, která však v září loňského roku ukončila svoji bohatou kariéru. Nejúspěšnějším českým tenistou z minulého ročníku je Tomáš Berdych, ten bude obhajovat semifinálovou účast.

MS v házené mužů

Dalším ze série míčových sportů, na které se během ledna dostane, bude házená. Nejlepší světoví házenkáři se sejdou v polovině měsíce v Kataru a Česko nebude chybět. Naši reprezentanti se na šampionátu představí poprvé od roku 2007 a ve skupině D se postupně utkají s Francií, Švédskem, Egyptem, Islandem a Alžírskem.

Fotbalové mistrovství Asie a Afriky

Evropský fotbalový šampionát prožije svůj vrchol až za rok a půl ve Francii, jenže co kontinent, to jiný mrav. A v lednu 2015 shodně zabojují o kontinentální titul africké a asijské týmy, ke kterým se připojí také Austrálie, jenž fotbalově právě do asijské fotbalové zóny patří. A právě Austrálie bude také od 9. ledna závěrečné fotbalové klání hostit.

Turnaje, který se stejně jako v Evropě koná jednou za čtyři roky, se zúčastní šestnáct týmů a vyvrcholí poslední lednový den na Stadium Australia v Sydney. Ti Australané, kterým tenis nevoní, tak mají v prvním měsíci nového roku o program postaráno.

To africký šampionát, jehož interval je dvouletý, se rozeběhne v Rovníkové Guiney o týden později a potrvá až do 8. února. O titul mistra Afriky se rovněž utká šestnáct mužstev a zajímavostí je, že bude chybět obhájce vítězství, fotbalisté Nigérie, kteří neprošli sítem kvalifikace.

MS v cyklokrosu

Zimní měsíce patří také cyklistice. Mistrovství světa v cyklokrosu bude letos hostit na přelomu ledna a února Tábor. V tradičním dějišti závodů Světového poháru se šampionát uskutečnil již v roce 2009. Domácí eso a obhájce titulu v kategorii Elite Zdeněk Štybar, však start na domácím mistrovství neplánuje. Po komplikovaném zranění ramene musí devětadvacetiletý trojnásobný mistr světa zimní část sezony vynechat.

Zimní sporty

Samozřejmě nemůžou chybět ani lyže a bruslařské nože. Kromě obvyklých závodů světového poháru je od 3. do 11. ledna na programu elitní série běžkařských závodů Tour de Ski. Již druhý lednový víkend je zase na programu tradiční Jizerská 50. Svá světová mistrovství mají v lednu v kalendáři také snowboardisté a boulaři. Poslední lednový týden pak bude patřit evropskému šampionátu krasobruslařů, které bude tentokrát hostit švédský Stockholm a také Zimní světové univerziádě, o kterou se nezvykle podělí Slovensko se Španělskem.

Za mořem duely hvězd

Poslední lednová neděle bude za mořem ve znamení All Star Game. NFL si svůj duel hvězd, tzv. Pro Bowl, odbude na University of Phoenix Stadium v Arizoně. Colombus v Ohiu zase bude hostit jubilejní šedesáté utkání hvězd hokejové NHL.

Ostatní

A v průběhu měsíce jsou na programu také semifinálové zápasy hokejové Ligy mistrů, mistrovství Evropy v rychlobruslení nebo třeba start sezony MS v rallye…

SHARE
SHARE

Napsal
Robin Mana

Robin se v minulosti věnoval hned několika sportům, což ho nakonec zavedlo do světa sportovního marketingu a týmu agentury 2Score, kde se již několikátou sezonu věnuje správě sociálních sítí velkých sportovních subjektů a také vedení redakce SportBiz.cz.


Nejčtenější

Tagy


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.