Otevřít menu Zavřít menu

Impulzy, které světu cyklistiky přinesou kamery připevněné na kolech

Právě skončená Tour de France je ve světě silniční cyklistiky vždy měřítkem. Všeho. Největší závod roku letos poprvé otestoval kamery připevněné na strojích jezdců. Co všechno kamery na kolech přinesou?

Cyklistika bývá považována za konzervativní prostředí. Při nejprestižnějších závodech jde sice často o přehlídku hi-tech inovací, ovšem takových, kterým se Mezinárodní cyklistická federace (UCI) z různých důvodů dlouho brání. Podobně jako fotbal videorozhodčímu.

Kamery na kolech jezdců, které mohou snímat závod z nové perspektivy, byly v profipelotonu roky pasé, i když amatérská videa amatérských cyklistů dávno zaplavovala internet.

S novým vedením UCI lze ale čekat progres. „Musíme inovovat,“ nechává se na každém kroku slyšet šéf UCI Brian Cookson. Teď prý pracuje na umístění mikrofonů na kole, aby nebylo jen vše z pohledu jezdce vidět, ale i slyšet.

Projděte si impulzy toho, co cyklistice přinesou povolené kamery na kolech.

Lepší televizní záběry v přenosech

Poprvé elitní cyklistické akce povolili kamerky na kolech jezdců letos při Tour of California. Jak sbírat data z nich zkoušeli promotéři Tour ještě před startem svého závodu. Jak zařadit přenos z kamerky jezdce do živého vysílání zkoumali při menším závodě v Nizozemí. Ředitel mediálního pokrytí Tour Julien Goupil ale výsledek zatím neuznal za vhodný k vysílání. Až se na tomto zapracuje, třeba už příští rok se dají čekat tyto atraktivní záběry v live přenosech.

Ozvláštnění webů a videokanálů týmů

Co už ale moc dobře fungovalo, to je umístění krátkých klípků z řidítek nebo sedlovky závodníků na webech stájích, na webu Tour de France. Z dvaadvaceti týmů závodu hned devět v jednotlivých etapách vybavovalo své jezdce kamerami. Nad to samotní promotéři Tour pro každou etapu vybrali dva jezdce, na jejichž kola kameru umístili. Výsledky pak ozvláštňovaly prezentace jednotlivých týmů a lákaly kliky na jejich Youtube a dalších kanálech.

Byznys pro řadu značek

Týmy na Tour de France kamerkami nejčastěji vybavila firma Shimano. Její typ CM 1000 zvolily stáje Bianchi, Lampre-Merida, Orica-GreenEdge a Giant-Shimano. Další viditelnou značkou byl na Tour Garmin, vybavil svým modelem Virb mateřskou stáj Garmin-Sharp nebo Cannondale. Týmy, které nemají jednoho ze sponzorů firmu, která malé kamerky umí udělat, se budou zřejmě v budoucnu pojit s dalšími značkami. Logicky se nabízí například Go-Pro či Sony. Mimochodem Sony se letos ve spojení s Tour pokusila o jiný kousek. První anglickou etapu sledovalo několik jejich kamer připevněných na tělech ovcí nedaleko trati.

Alchymii s laděním váhy kola

Speciál pro Tour de France a ostatně všechny další závody World Tour kategorie Elite musí vážit minimálně 6 800 gramů. Tato váha je nastavena kvůli bezpečnosti a stabilitě kola. Dnes jsou výrobci kol schopni sestrojit mnohem lehčí modely. Kolo trek Emonda je prý dokonce tak lehké, že se jeho rám dovažuje speciální 300 gramovou tyčinkou. Malé kamerky váží kolem 100 gramů. Umí snímat obraz 1080 HD, umí pokrýt úhel 180 stupňů. Navíc umí snímat data jízdy cyklisty, jeho výkon, práci srdce a interaktivně je vkládat do obrazu. Aby nebyly kamery těžké, nemohou mít velkokapacitní, tedy těžší baterii. Natáčet proto vydrží asi jen dvě hodiny. Manažeři týmů se během Tour nechali slyšet, že jediné, kam se kamerky nehodí, jsou horské etapy. Tam se počítá každý gram. (Tedy pokud nemáte Emondu).

Jaký další impulz za novinkou vidíte vy – čtenáři serveru Sportbiz.cz? Můžete publikovat v diskusi pod článkem.

SHARE
SHARE

Napsal
Michal Šenk

Michal Šenk je redaktorem sportovního byznysu Hospodářských novin. Kromě tradičních sportů, kterým se věnuje, jak to jen jde, rád žongluje, a to nejen se slovy. Pro web SportBiz.cz bude každé dva týdny nabízet "Pět důvodů proč". Do této rubriky se svými postřehy a nápady můžete zapojit i Vy.


Nejčtenější

Tagy

BianchiCannondaleGarmin-SharpGiant-ShimanoGo-ProLampre-MeridaOrica-GreenEdgeShimanoSonyTour de FranceUCI

SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.