Otevřít menu Zavřít menu

Další rozměr sportovní zábavy. Videomapping mění perspektivu hracích ploch

Biz

Návštěva sportovního utkání již dlouho není o samotném výkonu na hrací ploše. Kluby stále musejí vymýšlet více, jak zabavit fanoušky před utkáním či při přerušení hry. Již tradičním vybavením arén a stadionu se staly multimediální kostky či velkoplošné obrazovky. Novým směrem jak ve světě, tak již i u nás je projekce přímo na hrací plochu.

Videomapping se stal velice oblíbenou kulturní záležitostí, kdy nejednou si paprsky projektorů vyzkoušel například Staroměstský orloj či fasády jiných českých (mj. na fasádě domu na náměstí Svobody v Brně byla v roce 2011 promítána projekce o historii českého olympijského sportu) a světových budov.  Projekce se sportovní tématikou využívá často například adidas v aktivacích svých zejména fotbalových kampaní a to od roku 2010, kdy se tento způsob stal oblíbeným pro reklamní průmysl.

Dlouho netrvalo a projekce, která se snaží na vybraném podkladu rozbít vnímání perspektivy divákem, dorazila i do sportovních hal. Hrací plochy se proměnily do trojrozměrného světa a nová generace tvorby zábavy na utkáních je na světě.

Dokonalé množství světla, kterému svědčí zejména světlé povrchy, je ve spojení se zvukovým doprovodem a kooperací s jinými světelnými vybaveními arén či mutimediálních kostek dokonalým zážitkem. Důležité pro produkci je být králem okolního světla, proto tento druh můžeme doposud vidět zejména v arénách halových sportů, avšak i příklady z otevřených stadionů a travnatých ploch již spatřily světlo světa.

Takřka virální se stalo video se záznamem projekce z Halifax Metro Center před utkáním playoff místních Halifax Mooseheads hrajících Quebec Major Junior Hockey League. Impozantní grafika s přenesením do 3D, aniž by divák potřeboval speciální brýle, nadchla i zástupce klubů z ostatních předních severoamerických lig, jako například NHL, NCAA či NBA.

Avšak video projekce i s 3D efektem nejsou ničím, co by ještě palubovky či ledy NBA a NHL nespatřily. Například Cleveland Cavaliers využili projekce při příležitosti slavnostního vyřazení dresu číslo 11 v minulosti patřícímu Zydrunasy Ilgauskasovi v Quicken Loans Areně. Litevci, který se stal letos americkým občanem a společně s generálním manažerem Chrisem Grantem vyhledává talentované jedince, se tak dostalo unikátně doprovozené pocty, kdy na palubovce běžely záběry z jeho kariéry.

Na podobnou produkci jsou již zvyklí i fanoušci Kentucky Wildcats z NCAA, Brooklynu Nets v Barclays Center, Miami Heat, kde takto zahajovali sezónu proti Chicago Bulls, nebo v NHL New Jersey Devils.

Mimo americký kontinent si jistě na projekci vzpomenou diváci z ceremoniálu zimních olympijských her v Soči nebo u nás na utkáních hokejové Sparty, která takto přiblížila 110 let sparťanské historie v propojení s nejdůležitějšími historickými událostmi naší země prostřednictvím exkluzivních dobových a dosud nezveřejněných materiálů.

Pouhá projekce je přehlídkou sama o sobě, proto ve spojení se sportovním utkáním se může jednat o zážitek k nezapomenutí. Minimálně ze začátku bude sportovní videomapping tím, co zajisté připoutá pozornost fanoušků.

Ano je to něco co musíte vidět. Ale není tou hlavní přidanou hodnotou jedinečnost. Jak zajímavé tyto projekce budou až se stanou pravdidelnými a „okoukají se“?

Podívejte se na další videomapping ze světa!

Která projekce se vám líbí nejvíce? Znáte ještě jiný sportovní videomapping? Podělte se o něj s námi v komentářích!

 

 

SHARE
SHARE

Napsal
Vojtěch Šišma

Vojta je velkým fanouškem sportu a všeho kolem něj. Aktivně hrával florbal na nejvyšší úrovni, kdy jeho kariéru přerušily opakované operace kolene. Nyní se věnuje sportu spíše z té druhé strany a má za sebou již několik projektů jak ve florbalu, tak především v prostředí fotbalovém. V současnosti je výkonným ředitelem agentury 2Score. V minulosti byl členem komise Marketingu a medializace České florbalové unie či manažerem florbalového národního týmu.


Nejčtenější

Tagy

Brooklynu NetsCleveland CavaliersHalifax MooseheadsKentucky WildcatsMiami HeatNBANCAANew Jersey DevilsNHL

SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.