Otevřít menu Zavřít menu

Pět důvodů, proč kanadské týmy můžou dosáhnout na Stanley Cup (ale asi zase až příště)

Letos vstupuje do bojů o Stanleyův pohár pouze jeden kanadský tým. Do play-off NHL mezi 16 nejlepších klubů soutěže se dostal jen Montreal Canadiens, s ním patnáct zástupců jižních sousedů Kanady. Tak malá šance na postříbřený pohár pro některého z reprezentantů javorových listů se datuje naposled k ročníku 1973. Stanley Cup z kanadských celků naposled získal v roce 1993 Montreal.

Přitom důvodů, proč by spíš kanadský a ne americký tým měl vyhrát NHL,  se najde dost

1) Peníze

Podle odhadů magazínu Forbes a jejich publikace NHL Valuation jsou dvě ze tří nejcennějších značek soutěže z Kanady. Mezi první Toronto a třetí Montreal se vklínil klub Rangers z New Yorku. Franšíza z kolébky hokeje Totonto Maple Leafs podle posledních analýz Forbesu dokonce svojí hodnotou překročila jako první klub ze všech miliardu dolarů. Ani jeden kanadský tým neskončil po loňské sezoně ve ztrátě. Ve Spojených státech se to „povedlo“ hned jedenácti týmům.

2) Hráči

Pět nejproduktivnějších hráčů základní části NHL jsou Kanaďané. Mezi pěti nejlépe placenými hráči soutěže je pak jeden Rus, jeden Američan a Kanaďané hned tři. A že by Kanada plodila špatné hokejisty, to se rozhodně nedá říct ani měřítkem národních týmů. Ostatně kdo vyhrál poslední dvě olympiády?

3) Fanoušci

O tom, že v Kanadě je hokej sportem číslo jedna není třeba zapřádat diskuze. Jediný ze sedmi kanadských klubů, který neměl v základní části letošní NHL vždy vyprodáno byla Ottawa. A i její průměr obsazenosti arény na zápas 94,5 procent je víc než dobrý.

4) Expanze

Kanada navíc cítí další hokejový potenciál pro NHL v podobě nových franšíz. Mluví se o týmu Quebecu nebo o novém klubu na severním předměstí Toronta v Markhamu. Sloupkař New York Times Nate Silver vypočítal, že hokejový trh v Torontu čítá zhruba 5 milionů lidí, přičemž odhadem 80 procent z nich by sice zůstalo u Maple Leafs. Zbylý odhadem milion by byl ale i tak zajímavý a převýšil by většinu podobně odhadovaných trhů všech dalších týmů NHL. Podobně jako asi půlmilionový trh pro Quebec.

5) Jaký důvod pro šance kanadského týmu na Stanley Cup vidíte vy?

Vyjádřit se můžete v komentáři pod článkem.

 

SHARE
SHARE

Napsal
Michal Šenk

Michal Šenk je redaktorem sportovního byznysu Hospodářských novin. Kromě tradičních sportů, kterým se věnuje, jak to jen jde, rád žongluje, a to nejen se slovy. Pro web SportBiz.cz bude každé dva týdny nabízet "Pět důvodů proč". Do této rubriky se svými postřehy a nápady můžete zapojit i Vy.


Nejčtenější

Tagy

Montreal CanadiensNHLStanley CupToronto Maple Leafs

SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.