Otevřít menu Zavřít menu

5 důvodů, proč je důchodce Jordan (skoro) nejvíc vydělávajícím sportovcem světa

Michael Jordan loni podle žebříčku magazínu Forbes vydělal 90 milionů dolarů. To je víc, než kolik Jordan vydělal kterýkoliv rok své aktivní hráčské kariéry a je to i víc než skrz své platy a příjmy ze sponzoringu vydělali všichni loni stále aktivní sportovci. Tedy až na jednoho. Boxer Floyd Mayweather si měl přijít na víc než 200 milionů dolarů za sérii zápasů s šesti svými vyzyvateli, která ho čeká letos. To ale rozhodně neshazuje dotaz: Proč bere padesátiletý Jordan tolik?

1) Má své boty

Koncem února Nike vypustilo na trh nový model Air Jordan Powder Blue. Tržby za první den prodeje dosáhly 35 milionů dolarů. Vlastní značka basketbalové legendy vydělala loni ve Spojených státech 2,7 miliardy dolarů (o 11 procent víc než v roce 2012). Díky tantiémům, které Jordan z každé kotníkové boty nebo potítka dostává, inkasoval podle odhadů Forbesu 75 milionů dolarů.

Ikonické „jordanky“ nosí řada důležitých hráčů NBA. Nosily je už Jordanovi soupeři v 90. letech jako třeba Kevin Garnett, dnes jeho boty obouvá třeba Carmelo Anthony a desítky dalších. Za třicet let existence tyto boty zářily v mnoha filmech. Původně boty, které měly patřit do černošských ghet začali nosit i bílí Američané. Zkrátka Air Jordan si získaly skvělou pověst a jsou pořád cool.

2) Je „čistý“

Jordan nikdy nebyl zapleten v ničem podezřelém, nikoho neštval, přitom nebyl a není bezkrevný. Takové idoly bývají populární a moc jich není. (Roger Federer nebo Petr Čech sice neplatí za potížisty, jsou zřejmě inteligentní, vstřícní, dobře se s nimi marketingově pracuje, ale s tou „krevností“ je to na pováženou. Pak je spousta hodně „krevných“ sportovních celebrit, ale…).

MJ se sice rozvedl, má soukromé letadlo, obrovskou haciendu. Jeho děti z prvního manželství ovšem vychodily prestižní školy. Se svoji druhou ženou čeká jedenapadesátiletý Jordan na jaře letošního roku dvojčata. To vše může působit spíše sympaticky, lidsky a obdivuhodně. A důkazem budiž také řada reklam, v nichž Jordan stále vystupuje.

3) Roste zájem o basketbal, není v něm ale podobná persona jako Jordan

Basketbal se stává v USA stále populárnější. Průměrné platy hráčů NBA rostou, byznys kolem rovněž, což to jednoduše dokazuje. To pak přináší jak Air Jordan, tak samotné basketbalové legendě, stále velkou popularitu. Velká hvězda, která by Jordana zastínila totiž od dob konce jeho kariéry na začátku nového milénia chybí.

Kobe Bryant ani LeBron James si nedokázali vydobýt podobně silnou pozici jako Jordan. Zatímco legendy jiných sportů nahrazují na piedestalu další superstar, Jordanova pozice je stále neotřesena.

4) Sportovec jeho velikosti chybí i golfu a tenisu

Peníze basketbalu a taky Jordanovi může přihrávat i to, že další sporty s potenciálem vygenerovat globální hvězdy v posledních letech tápou. Za konkurenty basketbalu lze brát americký fotbal a ještě globálnějším okem viděno tenis a golf.

Bratři Manningové u amerického fotbalu mají možná to nejlepší za sebou a Tim Tebow se blýskl, ale dlouhodobě nezáří. Tenista Roger Federer už také není co býval. Ukusují mu Rafael Nadal nebo Novak Djokovič, ale ti všichni působí navenek spíš jako skupinka sobě rovných, než jedna dominantní figura mezi nimi, která by sport a peníze k němu a sobě táhla, takže konkurence je v jistém slova smyslu i omezuje. U golfu se svými skandály diskreditoval Tiger Woods, jeho očekávaný nástupce Rory McIlroy šel s formou dolů tak rychle jako s ní nahoru vystřelil.

5) Jaký důvod napadne Vás?

Podělte s námi o Váš názor v komentářích!

SHARE
SHARE

Napsal
Michal Šenk

Michal Šenk je redaktorem sportovního byznysu Hospodářských novin. Kromě tradičních sportů, kterým se věnuje, jak to jen jde, rád žongluje, a to nejen se slovy. Pro web SportBiz.cz bude každé dva týdny nabízet "Pět důvodů proč". Do této rubriky se svými postřehy a nápady můžete zapojit i Vy.


Nejčtenější

Tagy


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.