Otevřít menu Zavřít menu

Visegrádská finanční liga

Historické spojení zemí tzv. Visegrádské čtyřky se už se ve světle fungování Evropské unie jeví jako archaické, avšak toto spojení tady bylo, je a bude. Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko vždy budou bývalé sovětské satelity. Spojení navíc existuje i dále směrem do historie, ať už se jedná o Rakousko-Uherskou monarchii, zemi Slezskou, knížecí Litevské, nebo Království České Karla IV.

Jaká je fotbalová současnost? Jaká je finanční pozice klubů v Gambrinus lize (Česko), Corgoň lize (Slovensko), T-Mobile Ekstraklase (Polsko) a OTP Bank lize (Maďarsko)? Tři ze čtyř soutěží se účastní 16 klubů, pouze Corgoň liga má účastníků méně (12), což ji v celkových počtech znevýhodňuje. Jen pro vysvětlení—započítávány jsou plánované rozpočty na sezónu 2013 / 2014. Výjimkou je OTP Bank liga, pro kterou bylo velmi obtížné sehnat relevantní informace, takže jsou započítány příjmy klubů za sezónu 2012 / 2013. Zdroje informací jsou tiskové zprávy klubů a finanční analýzy společnosti Deloitte. 1 Polská Ekstraklasa se svými více než €100m své soupeře válcuje a drží téměř 50% podíl finančních prostředků všech 4 soutěží dohromady. Není náhodou, že se v ní za posledních několik let vystřídali hráči, jako Daniel Ljuboja, Daisuke Matsui, nebo v letošním létě příchozí Barry Douglas a Henrik Ojaama. Druhou finančně nejsilnější soutěží je česká Gambrinus liga se ziskem něco více než 25% celkové částky.

Na rozdíl od polské nejvyšší soutěži ta česká přitahuje atraktivní hráče hlavně z řad českých krajánků (Milan Baroš, Tomáš Řepka, Pavel Kuka) vracejících se domů. Čas od času se objeví talentovaní zahraniční mladíci typu Edina Džeka a Bonyho Wilfrieda. Na třetím místě se ziskem více než €26m je maďarská nejvyšší soutěž. Výše příjmu maďarských klubů zůstala výrazně za očekáváním, navíc, když se k OTP Bank lize přibližuje slovenská Corgoň liga, která má celkový zisk jen o necelé €3m nižší a navíc se jí účastní jen 12 týmů (pouze 12 týmů přispívá k celkové částce).

Studie měří finanční sílu soutěží. Při měření sportovní úrovně vychází v tuto chvíli Gambrinus liga jako nejsilnější ze čtveřice, pokud jako měřítko zvolíme úspěšnost v evropských pohárech. Při srovnání všech 4 soutěží dohromady s nejbohatším klubem planety Realem Madrid je však zřejmý obrovský rozdíl. Ani všechny 4 soutěže dohromady se nemůžou rovnat Los Galacticos, jejichž roční obrat za rok 2012 byl €512m. 2 Zdroje informací jsou tiskové zprávy klubů. Ano, může to být zavádějící, avšak pro potřeby tohoto článku je to dostačující zdroj. Kluby, u nichž je hvězdička přesnou částku neuvedly. Ta byla odhadnuta na základě předchozích sezón a výpovědí manažerů o zvýšení/snížení rozpočtu.  

Česká Gambrinus liga

Číslem jedna na české fotbalové scéně je dlouhodobě pražská Sparta. Její letošní rozpočet se šplhá k částce €14m, UEFA dokonce vyčíslila roční příjem Sparty na téměř €22m (v odkazu na straně 37). Plzeň a Znojmo nemají v rozpočtu započítáné nájemné a správu stadionu (v praxi toto alespoň z části nezapočítávají i jiné kluby). Navíc v případě Plzně se do rozpočtu nezapočítává ani část odměn za úspěchy v evropských pohárech. Pokud by se započítávaly, dostala by se Viktorka možná až na částku kolem €8 milionů.

3 Slovenská Corgoň liga

V posledních několika letech ji hráli hráči jako Léonard Kweuke, Nemanja Matič nebo David Depetris. I přes své nesporné kouzlo jsou však více viditelné její problémy. Zastaralé stadiony a nedostatečná sportovní úroveň projevující se  neúspěchy v evropských pohárech. Díky chystanému projektu československé ligy se začalo pracovat na stadionech. Vybrané kluby napříč slovenským fotbalem si rozdělí 45m €. Naprosté tabu je získání přehledu o financích v Žilině. €4m částka byla odhadnuta podle rozpočtů z několika předchozích sezón a uváděných platech hráčů (respektive nejlépe placených hráčích). 4 Polská T-Mobile Ekstraklasa

Vysoká návštěvnost, renomovaní zahraniční hráči a finanční síla. To všechno má polská Ekstraklasa. Co jí chybí? Úspěch některého z týmu na evropské scéně. Jedinkrát v historii se polský klub dostal do ligy mistrů—v roce 1996 Widzew Łódź. Letos selhala favorizovaná Legia  Warszawa, která poskládala velmi silný tým a byla blízko.

Nakonec se však radoval jiný východoevropský gigant – Steaua Bukurešť. Kvalita zpracování a transparentnost finančních operací se jeví v Polsku na nejvyšší úrovni ze všech 4 zemí. Každoroční přehled vydává auditorská firma Deloitte. Vzhledem k finanční síle Ekstraklasy nikoho asi nepřekvapí, že do této soutěže v létě přišel talentovaný skotský obránce Barry Douglas, estonský talent Henrik Ojamaa, japonský internacionál Daisuke Matsui, exsparťan Bekim Balaj, čtvrtfinalista ligy mistrů Hélio José a mnoho dalších. Vzhledem k ekonomické i sportovní síle Legie by bylo velikým překvapením, kdyby letošní ročník Ekstraklasy vyhrál někdo jiný. 5 Maďarská OTP Bank liga

Země proslavená gulášem, vínem a „nenaučitelným“ jazykem je poslední zastávkou finanční ligy před celkovým souhrnem. Už na první pohled je vidět náskok Videotonu, který je nejen nejbohatším klubem, ale navíc má v nejvyšší soutěži i svou (nyní už nezávislou) akademii Puskás FC. Finanční nadvláda ovšem v tomto případě neznamená nadvládu sportovní. 6 Nejhorší sezónu ve svojí historii zažívají maďarské kluby v soutěžích UEFA. Do koeficientu získaly méně než jeden bod a už počátkem srpna mohou evropské dění sledovat pouze z televize. Pouze zoufat si mohou fanoušci fotbalu v zemi za Dunajem. Slavná historie v čele se zlatou jedenáctkou je nenávratně zapomenuta a přítomnost nejen výsledková, ale i finanční není příliš optimistická, stejně tak i celá maďarská ekonomika patří mezi ty více zasažené problémy posledních 5 let.

Fotbalové finance sice napovídají, že kluby OTP Bank ligy jsou chudší než kluby Corgoň ligy, avšak pravda je někde jinde. Získat informace o rozpočtech maďarských klubů je přetěžký úkol, proto informace byly čerpány z obratů klubů za sezónu 2012 / 2013. To má jeden háček—do obratů nejsou započítávány finance vložené majitely klubů.

Souhrn

Nadvláda Polska, propadák Maďarska.  Tabulku jednoznačně ovláda polská Legia Warszawa, jejíž rozpočet je bez půl milionu € součtem rozpočtů týmů na 2. a 3. místě (Sparta a Lech). Nejbohatší maďarský klub Videoton je až na 6. místě celkově, slovenský Slovan Bratislava dokonce ještě o 2 příčky níže. Na opačném pólu tabulky je „nadvláda“ maďarských klubů. Zaujme určitě také fakt, že pouze 21 klubů z 60 se dostane nad průměrnou hodnotu (3,400,000 €). Směrodatnější se v tomto jeví medián – střední hodnota (2,250,000 €). Střední hodnota není navyšována nadprůměrně bohatými kluby.

SHARE
SHARE

Napsal
Jan Lokaj

Jan Lokaj je Operační manažer ve fotbalové agentuře se sídlem v Glasgow. Jeho pracovní náplní je asistence při přestupech hráčů v rámci Velké Británie i zahraničí, příprava soustředění pro profesionální i mládežnické týmy a každodenní komunikace s hráči i kluby. Zároveň dokončuje magistersky stupeň vzdělání na VŠB-TUO, obor Sportovní management.


Nejčtenější

Tagy

Corgoň ligaGambrinus ligaOTP Bank ligaT-Mobile Ekstraklase

podobné články

SportBiz LIVE 9: Strategický fotbalový marketing


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.