Otevřít menu Zavřít menu

Aplikace designu ve sportu: Konektor Cup v ragby

Agentury Konektor a PR.Konektor dlouhodobě podporují české ragby, dětské, mužské,ženské i veteránské. Je to hlavně proto, že všem v Konektoru se líbí ragbyové hodnoty: bojovnost, úcta k soupeři a respektování pravidel. A samozřejmě fair play a týmový duch, který je ragby nedílnou součástí. Jak se říká, ragby je „tough but fair“, a tak by to mělo být v i v byznysu a v životě. Jednou z nejlepších ragbyových tradic je pak „třetí poločas“, tedy společná oslava soupeřů, kteří se před tím snažili na hřišti navzájem téměř zabít.

Při příležitosti mezinárodního ženského utkání Česká republika – Švýcarsko agentura věnovala do hry putovní pohár Konektoru, aby měly dívky o co hrát a aby měly důvod utkávat se pravidelně. Utkání se hrálo 29. 6. 2013 v Praze. Jednalo se o vůbec první skutečně oficiální ženské mezinárodní utkání na naší půdě, první oficiální utkání české ženské reprezentace pod křídly České rugbyové unie a devítisté devadesáté deváté mezinárodní utkání v ženském ragby. Pohár, věnovaný do hry, splnil svůj účel a týmy se domluvily na odvetném utkání příští podzim.

Pohár navrhli významní čeští designéři Jan Němeček a Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj, www.olgojchorchoj.cz. Cenu podle jejich návrhu pak vytvořilo studio Šimánek-NICRO s. r. o. Zadání bylo jednoduché: vytvořte pohár, který by reflektoval ragbyové hodnoty a o který by se dalo hrát dlouhodobě, po mnoho let. S tím, že se na trofeji budou objevovat jména aktuálních držitelek.

Jak je jejich zvykem, pánové přišli s neobvyklým řešením. Pohár není žádný pohár. Je to masivní nerezové ragbyové „háčko“, tedy ragbyová branka. Na spodním konci má dva bodce, takže se skutečně dá zapíchnout kdekoli do trávníku, ať už přímo na hřišti či mimo něj.

Na příčném břevnu je vygravírován nápis KONEKTOR CUP. Jméno vítězného týmu

se spolu s datem utkání objevuje na kovovém nerezovém prstenci, který se navléká na háčko zespodu a přichycuje se zezadu miniaturním šroubkem do ďůlku v tyčce. Jak bude roků přibývat, bude přibývat i prstenců se jmény vítězů. Prstenců se zatím na háčko vejde šedesát, je tedy na šedesát let vystaráno. Pokračování turnaje se bude řešit až pak.

 

Na každé utkání se pochopitelně vždy musí připravit oba prstence, protože nikdo neví, který tým vyhraje. Přímo na místě se pak hned po skončení utkání na trofej navlékne a přišroubuje ten správný.

 

 

Jak naše ragbistky, tak první držitelky trofeje Švýcarky byly cenou nadšeny a říkaly, že něco takového ještě neviděly! Známý anglický ragbyový publicista John Birch pak cenu zmínil i ve své reportáži z utkání, kde o ní psal jako o „the arguably rugby’s biggest trophy!“

 

Švýcarská radost

Švýcarská radost 2

 

Oba týmy i s trofejí

 

Drobnost na závěr: utkání české hráčky prohrály 15 : 27, ale za předvedenou hru jim patří obdiv.

 

 

SHARE
SHARE

Napsal
Martin Charvát

Martin Charvát, kreativní ředitel reklamní agentury Konektor a ragbista. Má „na svědomí“ stovky reklamních kampaní pro české i mezinárodní klienty. Značná část byla či je pro sportovní značky či sponzoring sportů a sportovních událostí komerčními zadavateli. Kromě profesionálních kreativních týmů vede i amatérské sportovce, je totiž manažerem české ženské ragbyové reprezentace. O kreativitě v reklamě přednáší na Vysoké škole ekonomické a na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.


Nejčtenější

Tagy


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.