Otevřít menu Zavřít menu

V hledišti – Oslava postupu do Scottish Premier League

Sobota 27.4.2013 byla dnem, na který se fanoušci Partick Thistle těšili 7 let, jejich klub slavil v posledním domácím utkání postup do Scottish Premier League (nejvyšší fotbalová soutěž ve Skotsku), který si zajistil výhrou 2:0 v předchozím kole na půde Falkirku. Postup se nerodil jednoduše, Partick totiž v lednu 2013 změnil trenéra. Dosavadní trenér Jamie McNamara využil nabídku vést prvoligový Dundee United, na jeho místo byl dosazen jeden z hráčů  Alan Archibald, který se mimochodem těší obrovské popularitě mezi místními fanoušky.

[sws_blue_box box_size=“615″]

Zápas: Partick Thistle FC – Dunfermline Athletic FC

Datum: 27. 4. 2013

Stadion: Firhill Stadium

Počet diváků: 5.663 (52% kapacity)

Poměr cena/zážitek: 7/10 (maximum je 10)

[/sws_blue_box]

V okolí stadionu je několik hospod, které jsou před utkáním zaplněny fanoušky v žluto-červené již několik hodin před výkopem. Příchod na stadion je bezproblémový, fanoušci se scházejí ze všech stran okolo stadionu, který leží v Glasgowské čtvrti Partick. Cestou si zpívají, někteří dokonce do rytmu dud. Několik stánků v blízkosti stadionu nabízí klubové upomínkové předměty, včetně tématických k postupu do SPL.

Skotský fotbal má oficiálně pouze 4 soutěže, tzn. ze 4. nejvyšší soutěže, Scottish Third Division, se nesestupuje. V rámci regionů existuje ještě několik soutěže, které ale spadají do kompetencí jednotlivých regionálních fotbalových svazů.

Po plynulém přístupu přímo na tribunu, se ocitneme ve velmi úzké chodbě, kde je problém se protlačit zástupem fanoušků stojících ve frontě na občerstvení. Stánky byly navíc na celou tribunu pro více než 4.000 lidí pouze tři. Již několik minut před výkopem jsou všichni diváci na svých místech a lehce povzbuzují. Stadion se skládá ze tří tribun – protilehlá je téměř vyprodaná, hlavní tribuna je zaplněna asi z 1/3 a to především 500 fanoušky hostů. Tribuna za bránou patří fanouškům The Jags (přezdívka domácích), prostor za druhou bránou je bez tribuny.

 

skotsko4

 

Předzápasový program se skládá pouze z představení sestav, rozhodčích a připomenutí toho, že po zápase dojde ke slavnostnímu předávání poháru pro vítěze Irn-Bru First Division. Název podle sponzora Irn-Bru, což je ve Skotsku něco jako naše Kofola. Zklamáním je, že před zápasem nehraje žádná stylová hudba, ani klubová hymna, stejně jako při nástupu hráčů. Ten je alespoň okořeněn „špalírem“ hráčů Dunfermline, jako gratulaci k postupu do SPL.

V průběhu utkání se o dobrou atmosféru starají oba tábory fanoušků. Vzhledem k výkonu Dunfermline v prvním poločase je třeba ocenit jejich fanoušky, kteří aplaudovali každému vybojovanému autu. Jaká potupa pro tradiční klub, který se potáci na pokraji bankrotu.

 

skotsko1

 

Poločasová přestávka je vyplněna utkáním malých hráčů Partick Thistle Community Trust (charitativní organizace přidružená k Partick Thistle FC) mezi sebou na dvou minihřištích, losováním čísel do loterie a oceněním dlouholetého skauta a trenéra Particku. To vše se odehrálo přímo před nejzaplněnější protilehlou tribunou.

Druhý poločas nabídl kvalitnější fotbal, především ze strany Dunfermline, kteří otočili z nepříznivého poločasového výsledku 1:0 na 1:3, avšak konečný výsledek zněl 3:3, kdy Partick vyrovnal těsně před závěrečným hvizdem. Čas vyrovnání těžko odhadnout. Na stadionu chyběly hodiny.

Ihned po závěrečném hvizdu vtrhli na hrací plochu slavící fanoušci Thistle, po napomenutí moderátorem se však spořádaně vrátili zpět na tribunu. Po chvíli bylo vše připraveno na předání poháru, o což se postarali zástupci Scottish Football League a partnera soutěže Irn-Bru. K předání došlo na stylovém podstavci připomínajícím pití Irn-Bru.

 

skotsko2

 

V průběhu utkání nedošlo k žádné aktivaci sponzorů klubu, přestože k tomu byla ideální příležitost v podobě druhé nejvyšší návštěvy v sezóně 5.663 diváků (cena vstupenky je 17 liber, děti do 16 let zdarma – spočítejte si výdělek na jednom utkání a zjistíte rozdíl v rozložení příjmů českých a skotských klubů).

Z pohledu marketingu jsou zajímavé dva prvky:

Aktivace Irn-Bru, jako sponzora SFL, což znamená druhou až čtvrtou nejvyšší soutěž ve Skotsku. Ta spočívá v soutěži, kde bojují všechny týmy SFL o to, kdo během sezóny nasbírá více prázdných plechovek Barr (Irn-Bru je dceřinou společností Barr). Vítěz dostane 10 tisíc Liber (300 tisíc Kč) na podporu mládežnického fotbalu. Celkově si mezi sebou všechny týmy rozdělí 70 tisíc liber (2,1 mil. Kč). Všechny týmy berou soutěž velmi prestižně a co nejaktivněji do ní zapojují fanoušky. Napadá Vás nějaká kreativní možnost zapojení fanoušků k aktivaci partnerství?

Sponzoring ve Skotsku nespočívá pouze ve spojení s klubem, ale zapojeni jsou i drobní sponzoři jednotlivých hráčů. Ti mohou přispívat hráčům na Home Kit, Away Kit (domácí a venkovní dresy) a kopačky. Často se jedná o rodinné příslušníky, nebo známé hráčů, kteří tímto chtějí podpořit klub. Vybrané peníze jsou použity na zaplacení části hráčovy mzdy. Prezentováni jsou však pouze na klubovém webu. Napadá Vás nějaká další možnost aktivace tohoto partnerství?

[sws_blue_box box_size=“615″]

 

Která věc se vám nejvíce líbila a mohla by být inspirací pro ostatní kluby?

Způsob aktivace partnera SFL Irn-Bru formou soutěže The Irn-Bru Cash for Youth League a drobní sponzoři jednotlivých hráčů.

Co byste pořadatelům nevíce vytknul?

Hudbu. Vůbec nebyla stylová a navíc byla puštěná i v době, kdy už fanoušci zpívali (před zápasem, o poločasové přestávce i po utkání).

Doporučil byste zážitek ze zápasu i svým přátelům: 8/10 (maximum je 10)

Určitě ano. „The Beautiful Game“ (jak tady fotbal nazývají) na této úrovni Vám dává možnost nahlédnout tam, kde to všechno před 150 lety vzniklo. Klasické cihlové stadiony, stylové hospůdky plné prozpěvujících fanoušků v okolí, způsob fandění – naprosto rozdílný než ten český, obrovská kondiční náročnost utkání. To jsou základní komponenty charakteristické pro skotský fotbal. Přidejte do toho fakt, že o fotbal se tady zajímá úplně každý a máte neodolatelný mix.

[/sws_blue_box]
skotsko_fan_experience_sportbiz

Další reportáže:

MLB: Milwaukee Brewers – Arizona Diamondback 2:9, Hodnocení: 9/10

Baráž TELH: HC Olomouc – Piráti Chomutov 2:3p, Hodnocení: 5/10

FA Cup: Manchester United – Reading FC 2:1, Hodnocení: 8/10

La Liga: FC Barcelona – Real Madrid (Camp Nou, Barcelona), Hodnocení: 10/10

KHL: Slovan Bratislava – HC Lev Praga (Slovnaft Aréna, Bratislava), Hodnocení: 7/10

Premier League: Chelsea F.C. – Blackpool F.C. (Stamford Bridge, Londýn), Hodnocení: 8/10

NHL: Philadelphia Flyers – Pittsburgh Penguins (Wells Fargo Center, Philadelphia), Hodnocení: 10/10

Tipsport ELH: Rytíři Kladno – HC Kometa Brno (Městský zimní stadion Kladno), Hodnocení: 2/10

KHL: Severstal Čerepovec – HC Lev Poprad (Ice Palace, Čerepovec), Hodnocení: 6/10

Serie A: AC Milán – SSC Neapol (San Siro, Milán), Hodnocení: 3/10

KHL: HC Lev Poprad – Avtomobilist Jekaterinburg (Zimný štadión mesta Poprad), Hodnocení: 5/10

 

SHARE
SHARE

Napsal
Jan Lokaj

Jan Lokaj je Operační manažer ve fotbalové agentuře se sídlem v Glasgow. Jeho pracovní náplní je asistence při přestupech hráčů v rámci Velké Británie i zahraničí, příprava soustředění pro profesionální i mládežnické týmy a každodenní komunikace s hráči i kluby. Zároveň dokončuje magistersky stupeň vzdělání na VŠB-TUO, obor Sportovní management.


Nejčtenější

Tagy


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.