Otevřít menu Zavřít menu

V hledišti – Vyprodané el Clásico na Camp Nou

Když jste v Barceloně, nemůžete jako správný sportovní fanoušek vynechat prohlídku místního fotbalového chrámu, Nou Camp. Otřepané klišé z turistických průvodců dostane jiný rozměr, když se vám podaří získat vstupenky na nejslavnější fotbalový duel ve Španělsku – El Clásico.

[sws_blue_box box_size=“616″] Zápas: FC Barcelona – Real Madrid 2:2

Datum: 7. října 2012

Stadion: Camp Nou

Počet diváků: 95 000 (100% kapacity stadionu)

Poměr cena/zážitek: 10/10 [/sws_blue_box]

Na souboje Barcelony a Realu se dá pohlížet z několika stran a první říjnovou neděli rezonovaly hlavně dva. Zápas začal ve znamení boje za katalánský separatismus a skončil nádherným duelem nejzářivějších hvězd světového fotbalu. Messi a Ronaldo vstřelili po dvou brankách a jasně ukázali, proč jsou nejlepší.

Real přijel hrdě hlavním vchodem

Předzápasový program se v okolí odehrává v místním dvoupodlažním fanshopu naproti haly na halové sporty a stařičkého zimního stadionu, který uvnitř připomíná legendární pražskou Nikolajku. Na samotný fotbalový stadion se dostanete dvě hodiny před utkáním. Žádné velké zástupy ale nečekejte. Pár lidí tam bylo, protože naplnit skoro sto tisícové ochozy nějakou dobu trvá, ale není to nic hrozného. Zajímavým momentem se stalo kromě příjezdu domácí ekipy i entreé Realu. Kdo by čekal, že se připlíží zadním vchodem, byl by zklamán. Mourinhova partička přijela s policejním doprovodem rovnou před jeden ze tří hlavních bran stadionu. A to rovnou mezi srocené fanoušky. Nápis „Real Madrid“ na digitálním displeji předního skla autobusu vyprovokoval slušnou spršku piv a nadávek.

Na dně katalánského kotle

Ať už jdete z jakékoliv strany, projdete vždy velkou bránou, kde se kontroluje lístek. To už jste v areálu, ale nikoliv na stadionu. Na něj se dostane jenom vchodem do příslušného sektoru. Tam teprve následuje prohlídka stewarda a můžete ve svém patře hledat svoje místo. Nou Camp není žádný luxusní stadion. Vnitřním vybavením by mu mohl konkurovat kdejaký stánek v Gambrinus lize. Měli jsme štěstí, že jsme získali lístky do dolního prstence stadionu. Seděli jsme na hranici velkého vápna asi 30 metrů od hřiště a viděli vše. Vzhledem k tomu, že Barcelona využívá maximální možné rozměry fotbalového hřiště, je to na druhou stranu kapánek daleko. To ale člověk přežije.

 

Katalánský separatismus s mírnou tváří

Jak jsem popsal už na začátku, celým zápasem se táhl politický vzkaz „Katalánsko vs. madridský establishment“. Z logiky věci bylo i úvodní divácké choreo okrově červené přesně v barvách Katalánska. Každý měl na sedačce přichystaný papír v příslušné barvě. Všichni by si přáli nezávislost, a tak si asi 10 minut před zápasem několikrát zakřičeli. V průběhu zápasu však šla politika stranou a bylo to jedině dobře. Fandění se věnoval jenom kotel domácích. Real žádný neměl a za celou dobu jsme viděli jen 3 fanoušky v dresu madridského klubu. Nikdo jim nic nedělal a ani to nevypadalo nebezpečně. Akorát se museli cítit tak trochu sami. Bodejť by ne, když se při každém dotyku hráče Realu s míčem ozval ohlušující pískot. Čekal jsem však nenávistnější atmosféru. Možná jsme ale měli štěstí na mírný průběh zápasu. Jediný, koho lidé ze srdce nenávidí, je stoper Realu Pepé. Na něj neustále létala jedna nadávka za druhou.

Skvělý fotbal s remízovým koncem

Samotný zápas byl parádní podívanou a ukázkou toho, jak se hraje špičkový fotbal ve skvělé atmosféře. Až legrační bylo někdy srovnání Messi vs. Real a na druhé straně Ronaldo vs. Barcelona. Nemusíte být sportovní fanoušek, abyste viděli, že oba hráči jsou o třídu jinde než jejich protivníci. Zajímavé bylo sledovat nejen jejich hru, ale především zaujetí a „komunikaci“ s fanoušky. Messiho pochopitelně domácí milují. Když dal Argentinec druhý gól, stadionem snad minutu, dvě znělo „Leo, Leo, Leo!“. Hlavní hvězdu nenáviděného soupeře však respektují stejně tak. Možná i proto, že Ronaldo nepředvádí žádná velká gesta, vstřelil dvě banky a dohrál zápas i přes viditelnou bolest v rameni. Celkově se dá říct, že zápas přinesl pozitivní emoce. Ostatně při odchodu do kabin po závěrečném hvizdu rozhodčích zatleskali fanouškům i všichni hráči Realu Madrid a to na stadionu bylo jejich fanoušků možná méně než jich samotných…

Kravský zástup

Poslední, co si pamatujete, když odcházíte ze stadionu po nádherném sportovním zápase, je tlačenice. Kromě toho, že se vám prostě nechce stadion opustit, tak mnohdy to ani není možné. Nou Camp jako každý velký stadion má výhodu velkých bran a chodeb. Bohužel tak jak z areálu vyjdete, v okolních ulicích se zastavíte. Ty nejsou schopné pojmout 100 000 lidí v jeden moment. I tak to byl skvělý zážitek, který doporučuji všem sportovním nadšencům. Ale i těm, kteří jimi nejsou. Teprve tam pochopí, proč je fotbal fenoménem.

Nepřeháním, když řeknu, že okolní zábavu pro fanoušky udělá klub v 1. A třídě lépe než Barca. Když objektivně zhodnotím doprovodné služby na Nou Campu, tak mi vyjde velká nula. Možná i záporné číslo. Schválně jsem nepsal o chabém moderátorovi zápasu, rozlévaném nealku pivu z plechovky, chabých chorálech, nulovém přestávkovém programu. To všechno vám nedělá problém, když vidíte skvělé hráče a hlavně máte možnost nasát pohodovou atmosféru dny před a po utkání. Hlavní zábavou je fotbal samotný.

Zajímá vás, jak jsme se dostali k lístkům na zápas, který chce každý vidět? Před stadionem se pár překupníků našlo, ale větší jistotou je najít někoho, kdo má permanentku. Ten vám svojí rád za několik euro přenechá. Chce to i trochu štěstí, ale každý dobrý hotelový recepční má kontakty, protože ví co chtějí jeho hosté.

[sws_blue_box box_size=“616″] Která věc se vám nejvíce líbila a mohla by být inspirací pro ostatní kluby?

Rozhodně atmosféra kolem celého klubu. Barca skrze svojí historii dává všem najevo, jak velká je. Marketingově to mají zmáknuté opravdu parádně. Slogan „Més que un club“ (Víc než klub…) opravdu vychází z toho, jak k tomu přistupují. Když přidáte katalánský element, máte mix, který nakazí každého. Navíc nyní zažívá klub velmi slavnou éru s parádním kádrem okolo Messiho. Do takové atmosféry zasaďte El Clásico a vyjde vám opravdu špičková fotbalová zábava, kde jedinou show mimo samotnou hru bylo celostadionové choreo před zápasem.

Co byste pořadatelům nevíce vytknul? Maličkosti, které nestojí za řeč.

Doporučil byste zážitek ze zápasu i svým přátelům: 10/10 (maximum je 10) [/sws_blue_box]

dotaznik_clasico_camp nou

 

Další reportáže:

KHL: Slovan Bratislava – HC Lev Praga (Slovnaft Aréna, Bratislava), Hodnocení: 7/10

Premier League: Chelsea F.C. – Blackpool F.C. (Stamford Bridge, Londýn), Hodnocení: 8/10

NHL: Philadelphia Flyers – Pittsburgh Penguins (Wells Fargo Center, Philadelphia), Hodnocení: 10/10

Tipsport ELH: Rytíři Kladno – HC Kometa Brno (Městský zimní stadion Kladno), Hodnocení: 2/10

KHL: Severstal Čerepovec – HC Lev Poprad (Ice Palace, Čerepovec), Hodnocení: 6/10

Serie A: AC Milán – SSC Neapol (San Siro, Milán), Hodnocení: 3/10

KHL: HC Lev Poprad – Avtomobilist Jekaterinburg (Zimný štadión mesta Poprad), Hodnocení: 5/10

 

SHARE
SHARE

Napsal
Michal Krček

Autor je sportovní nadšenec, který sleduje dění především kolem fotbalu, hokeje a severoamerických sportovních soutěží.


Nejčtenější

Tagy

FC BarcelonaReal Madrid

podobné články

Úvod do sportovního CRM včetně inspirace z FC Barcelona


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.