Otevřít menu Zavřít menu

British and Irish Lions: jedinečný ragbyový fenomén

Turné týmu British and Irish Lions je jedna z mnoha speciálních ragbyových tradic. Jedná se o výběrový tým, složený z hráčů z Britských ostrovů, který vyráží cca každé čtyři roky na turné po jižní polokouli již od roku 1888. Schází se v něm ti nejlepší hráči z Anglie, Skotska, Walesu a Irska a nezáleží na tom, jestli jsou reprezentanti svých zemí, či ne.

Důležité je, koho vybere jako nejlepšího hlavní trenér. Nicméně start „nereprezentantů“ je spíše výjimečný. Start v týmu Lions je jedna z nejprestižnějších věcí v ragby (asi hned za startem v týmu Barbarians – ale o tom zase někdy příště) a všichni povolaní hráči jsou zcela samozřejmě uvolňováni ze svých klubů a z reprezentací svých zemí.

Turné Lions má takovou prestiž, že v roce, kdy se uskutečňuje, reprezentace ostrovních národů plánují svá mezinárodní utkání podle něj. S týmem pravidelně cestují po celém světě desítky tisíc(!) fanoušků, kteří se oblékají do kombinovaných barev všech zúčastněných národů – tedy Anglie (bílá), Skotska (tmavě modrá), Walesu (červená) i Irska (zelená). Pro svou pestrost a způsob fandění jsou nazýváni „Merry Clowns“ – veselí klauni. Často jsou schopni vykoupit i daleko v zámoří většinu stadionu!

Turné se uskutečňuje v letních měsících po některé z ragbyových velmocí jižní polokoule, tedy po Jihoafrické republice, Austrálii či Novém Zélandu. Součástí turné jsou nejen dvě až tři utkání s reprezentací cílové země, ale i utkání s jednotlivými kluby a speciálními výběry.

Jak už to u ragby bývá, je to něco mezi špičkovým sportem a oslavou ragby. Jmenování kapitánem či hlavní trenérem Lions jsou životním oceněním. Během června a počátkem července 2013 se uskuteční turné Lions po Austrálii. Jeho součásí je utkání s týmem Barbarians v Hongkongu, šest utkání s australskými kluby a tři tzv. testy, tedy plná mezinárodní utkání s reprezentací Austrálie.

V roce 1997 se konalo turné Lions po Jižní Africe, které doprovázeli dokumentární filmaři a z celého turné vznikl vynikající film Living with Lions – Život se lvy.

Vedlejším trenérem rojníků byl slavný trenér skotské reprezentace Jim Telfer a jedním z vrcholů dokumentu je zachycení jeho motivační řeči k rojníkům Lions, ve které jim říká, že jedna věc je být vybrán do týmu Lions, ale ta další je hrát za něj nejlépe, jak umím.

Upozorňuje na to, že rojníci soupeře jsou fyzicky disponovanější a že tedy jejich jediná šance je spoléhat se jeden na druhého a hrát jako jeden tým:

 

 

V letošním roce Jim Telfer prokázal nebývalý smysl pro humor a téměř přesně parafrázoval svou motivační řeč. Jenom s tím rozdílem, že tentokrát mluví k fanouškům Lions a snaží se je inspirovat k tomu, aby řekli doma svým manželkám, že pojedou na tři týdny s Lions do Austrálie:

 

http://www.youtube.com/watch?v=X2pqtaIVBH0

 

Inu ani Lions, ani Merry Clowns to nemají snadné. Zato reklama je to parádní, není nad to, když někdo dokáže udržovat tradice a zároveň si z nich dělat legraci.

 

SHARE
SHARE

Napsal
Martin Charvát

Martin Charvát, kreativní ředitel reklamní agentury Konektor a ragbista. Má „na svědomí“ stovky reklamních kampaní pro české i mezinárodní klienty. Značná část byla či je pro sportovní značky či sponzoring sportů a sportovních událostí komerčními zadavateli. Kromě profesionálních kreativních týmů vede i amatérské sportovce, je totiž manažerem české ženské ragbyové reprezentace. O kreativitě v reklamě přednáší na Vysoké škole ekonomické a na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.


Nejčtenější

Tagy

Lions

SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.