Otevřít menu Zavřít menu

Zprávy ze světa sportovního byznysu: Slovenská fotbalová reprezentace, NBA a Manchester City

Biz

WikiLeaks po slovensku. Média totiž získala digitální verzi interního dokumentu Slovenského fotbalového svazu nazvaný „Komunikačná stratégia reprezentácie v kvalifikácii MS 2014“. Jeho ambicí je dát na jedné stránce A4 slovenským reprezentantům návod na komunikaci s novináři.

Dokument je očividně reakcí na poslední situaci kolem slovenského národního fotbalového týmu. Vztahy mezi národním týmem a fanoušky nejsou zrovna nejžhavější. Uražení slovenští hráči reagovali na pískot fanoušků tím, že je vyzvali, aby raději na fotbal nechodili. Navíc se ukázalo, že během reprezentačního srazu ještě hráči stihli pořádně zaflámovat. Odkud toto známe?

Úmysly tiskového oddělení byly dobré, ale ta realizace se moc nepovedla. Česká média se sice chytla úplně poslední odrážky dokumentu, která doporučuje hráčům se vyhýbat ve svém projevu používání klíše, například v tuzemsku populárního „tak určitě“. Problém slovenské aktivity však spočívá někde jinde.

Zaujme defenzivní a trochu alibistický tón, který tiskové oddělení podsouvá slovenským fotbalistům. Ačkoliv v již zmíněném závěru radí hráčům vyhýbat se klišé, dokument trošku jako jedno takové klišé působí („dneska není slabých soupeřů“). Komunikační role fotbalových reprezentantů je přece mnohem větší než jen snižovat očekávání fanoušků s odkazem na sílu soupeřů.

Nejdůležitější věc ale v dokumentu nezazněla. Fanoušci. Slovo „fanoušek“ se v dokumentu objevuje pouze jednou, a to ještě spíše ve vedlejší roli v citaci. Místo toho se v textu mluví jen o nějaké „veřejnosti“. Slovenský svaz měl místo připravených vět pro média hráčům znovu vysvětlit jejich skutečnou roli – bavit fanoušky svou hrou, být profesionály na hřišti i mimo něj, být nositeli určitých hodnot a inspirovat mladé fotbalisty.

„Strategie“ navíc vůbec neřeší ani sociální média. Pryč jsou časy, kdy sportovcům stačilo se vydat na hřišti a pak na tiskovce nebo v mixzóně odpovědět na pár otázek. Doba se změnila. Sociální sítě jako Facebook a Twitter umožnily sportovcům obejít tradiční filtr médií a komunikovat s fanoušky napřímo. Sportovci, pokud to budou dělat správně a konzistentně, si tak mohou vybudovat solidní fanouškovskou základnu. S tím však přichází i obrovská zodpovědnost. Velmi jednoduše se to může zvrtnout a vytvořit negativní publicita nejen pro jednotlivé hráče, ale i celý tým. Příkladů je hodně.

Přečtěte si celý dokument, který slovenští reprezentanti obdrželi:

Komunikačná stratégia

[sws_divider_basic]

V létě tohoto roku přikročilo vedení NBA k malé revoluci. Počínaje sezónou 2013/14 budou mít kluby možnost prodávat reklamu na svých dresech. NBA tak následuje svou ženskou obdobu WNBA, která k tomu přistoupila již v roce 2009. Z Big 4 velkých amerických lig je NBA úplně první, která pustila sponzory na své zápasové dresy. Reklamu na dresech ale například umožňuje také rychle rostoucí fotbalová MLS. Úplně nejvíc je ale spozorskými logami na oblečení prostoupena populární NASCAR.

Loga na dresech v NBA by podle odhadů mohla do soutěže přinést celkem zhruba 100 milionů dolarů. Zajímavé číslo i přesto, že způsob snímání a dynamika zápasů NBA v televizi neposkytuje zas tolik příležítostí, jak si loga vychutnat.

NBA při interní diskuzi o umožnění reklamy na dresech pozorně studovala, jakým způsobem s tímto druhem sponzoringu a příjmů pracují fotbalové ligy ve světě. A majitelé klubů určitě byly spokojeni s tím, co viděli. Podle zprávy Sport&Markt si totiž anglické kluby v této sezóně přijdou v průměru na 7,4 mil. eur za sezónu, zatímco německé kluby získají 6,7 mil. eur. Z jednotlivých klubů svůj dres nejlépe zhodnotila FC Barcelona (30 mil. eur), Manchester United a Liverpool FC (oba 25 mil. eur).

V případě reklamy na dresech však logicky nejde jen o peníze, které se zadlužené soutěži docela hodí. Reklama na dresech boří tradici a hodnotu s ní spojenou. Z pohedu fanoušků ale bude důležitější jiná věc, a to jak fanoušci přijmou konkrétní sponzory svého klubu. To může ve finále vadit mnohem víc než samotná existence reklamy na dresech.

A jak na tah NBA zareagují ostatní severoamerické ligy? Dá se dost dobře očekávat, že tradice neposkvrněných dresů bude prolomena a že budou během několika let následovat NBA.

[sws_divider_basic]

Součástí brandingu profesionálního sportovního klubu je také to, jak jeho hráči vystupují na veřejnosti. A tam patří způsob, jak se oblékají. Jiný vzkaz posílají hráči oblečení v teplákách a mikině s kapucí, jiný upravený tým v oblecích. Čeští fotbaloví fanoušci by asi dodali, že parádu mohou udělat také hráči v roztrhaných oblecích.

Příležitost ukázat eleganci mají nově fotbalisté Manchesteru City, který nedávno podepsal partnerství s německou značkou Hugo Boss, která se stala exkluzivním oděvním partnerem prvního týmu. Týká se to samozřejmě jen formálního oblečení, nikoliv toho sportovního, které klubu stále ještě dodává značka Umbro.

Nejdelší tradici spolupráce se známou oděvní značkou má asi ne moc překvapivě italský AC Milán. Ten letos oslavil již osmý rok partnerství se značkou Dolce & Gabbana. A nebzli bz to Italov0, aby to nepojali skutečne ve velkém. Z focení hráčů v outfitech zmíněné značky udělali knihu. Podívejte se na video z jejího křtu.

 

 

SHARE
SHARE

Napsal
Tomáš Janča

Tomáš Janča se sice zajímá o sport i marketing, ale narozdíl od marketingu jej aktivní sport nikdy neživil. V agentuře 2Score měl na starosti strategické a kreativní vedení sportovně-marketingových projektů. Byl členem výkonného výboru České florbalové unie, kde byl zodpovědný za oblast marketingu. Nyní vede organizační výbor pro florbalové MS 2018 v Praze.


Nejčtenější

Tagy

AC MilánDolce&GabbanaHugo BossManchester CityNBA

podobné články

3 fotbalové velkokluby ukazují budoucnost přímé komunikace s...

V hledišti – Italská tradice ve špíně a zimě


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.