Otevřít menu Zavřít menu

Barbora Špotákova a ticho před olympiádou

Prvním díle série zamyšlení o marketingových (ne)aktivitách českých sportovců jsem se podíval na Milana Baroše. V tomto článku se zaměřím na jeho mediální protipól – sympatickou oštěpařku Barboru Špotákovou. Kde její předolympijský marketing tlačí pata?

Oštěpařka Barbora Špotáková je historicky jedním z nejlepších českých sportovců. Držitelka světového rekordu, mistryně světa, vítězka své disciplíny na Diamantové lize, sportovec roku 2008 a především obhájkyně olympijského zlata – málokdo z českých sportovců se může pochlubit takovou sbírkou úspěchů.

Špotáková zároveň patří obecně k nejpopulárnějším českým sportovcům. Má image sympatické holky, která má blízko ke kapele Tři sestry (ta ji složila dokonce píseň „Čtvrtá sestra“) a nemá problém si dát svou oblíbenou plzeň. Barbora Špotáková sice nemá za sebou „rybníkový“ příběh Martiny Sáblíkové, mediálně však působí mnohem lépe. Oproti Martině Sáblíkové je totiž mnohem bezprostřednější, výřečnější a obecně komunikativnější. Následující video to myslím skvěle dokazuje.

httpv://www.youtube.com/watch?v=wMNiD4MKZLg

Do začátku olympijských her v Londýně chybí zhruba měsíc. Barbora Špotáková bude v Londýně opět patřit k favoritkám na zlato a obhajobu již zmíněného zlata. Lze tvrdit, že i vzhledem k blízkosti Londýna se jedná o vrchol její kariéry.

V čem je tedy problém?

Na rozdíl od Milana Baroše oštěpařka s médii komunikuje. Jenže, co stačilo v roce 2008, nestačí v roce 2012. Letošní olympiáda je první, které probíhá v kontextu velmi silného fenoménu sociálních médií. V době Pekingu 2008 měl Facebook celosvětově 100 miliónů uživatelů, dnes více než osmkrát více. Podobný růst zaznamenal i u nás – aktuálně jej používá kolem 3 milionů uživatelů.

Pokud je ambicí Špotákové, resp. jejího managementu, efektivním způsobem podporovat značku „Barbora Špotáková“, je práce s facebookovou stránkou nezbytná. Není efektivnějšího nástroje pro komunikaci s fanoušky než je právě Facebook. Zároveň platí, že není moc českých sportovních osobností, které by se mixem osobnosti a obecné popularity hodily na sociální média více než právě Barbora Špotáková.

Aktuálně má facebooková stránka Barbora Špotákové  přes 7300 fanoušků, aktivních je aktuálně jen 45. To je obrazem toho, jakým způsobem oštěpařka se svým profilem pracuje, nebo spíše nepracuje. Nové příspěvky se objevují jen sporadicky a je patrná absence jakékoliv strategie. Poslední příspěvek je starý jeden měsíc.

Proč by se tým kolem Špotákové měl jejím profilem vůbec zabývat? Protože je to kromě přímého kanálu směrem k fanouškům (očekávají to!) také dobrá platforma pro komunikaci jejich současných i potenciálních sponzorů. Každý marketér si na začátku realizované kampaně láme hlavu, jak tuto kampaň efektivně vykopnout, tzn. jak dostat svůj vzkaz mezi lidi/fanoušky. Jistě, může si koupit reklamní prostor v televizi či tisku, ale ten je drahý a možnost okamžité interakce jsou zde omezené.

Stovky či tisíce aktivních fanoušků na Facebooku se mohou zdát v porovnání s miliónovým zásahem v televizi málo. Důležité však je, že se jedná o fanoušky, kterým na Špotákové svým způsobem záleží a kteří sami dobrovolně Špotákovou sledují. U těchto uživatelů je mnohem větší šance, že budou okamžitě sdílet a komentovat aktivitu Špotákové, čímžto posouvat její sdělení do svých vlastních sítí a ke svým přátelům.

Mimochodem, to samé co pro Špotákovou platí pro téměř všechny české olympijské naděje – zejména pro Ondřeje Synka (2304 fanoušků, 14 aktivních), který se často objevuje v komerční komunikaci svých partnerů (Ford, Wustenrot, Alpine Pro).

Už to na SportBizu zaznělo několikrát – přijde doba, kdy i u nás budou kvalitně vedené sociální účty patřit k základní hygieně marketingu sportovců. Tomáš Berdych to pochopil. Čím dříve se k němu přidají další, tím větší získají konkurenční výhodu směrem k potenciálním sponzorům. V šoubyznysu toto velmi zřetelně ukazují např. kapela Nightwork, primácká Partička, nebo zpěvačka Ewa Farna. Sociální sítě přibližují sportovní hvězdy s jejich fanoušky. Byla by škoda toho nevyužít.

 

SHARE
SHARE

Napsal
Tomáš Janča

Tomáš Janča se sice zajímá o sport i marketing, ale narozdíl od marketingu jej aktivní sport nikdy neživil. V agentuře 2Score měl na starosti strategické a kreativní vedení sportovně-marketingových projektů. Byl členem výkonného výboru České florbalové unie, kde byl zodpovědný za oblast marketingu. Nyní vede organizační výbor pro florbalové MS 2018 v Praze.


Nejčtenější

Tagy

Barbora ŠpotákováOndřej Synek

podobné články

10 nejlepších českých sportovců roku 2012 a jejich marketingová...


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.