Otevřít menu Zavřít menu

Zprávy ze světa sportovního byznysu: ATP, Tiger Woods a ESPN

Biz

Jak daleko vyjít vstříc televizím a televizním divákům? Lze to udělat i hvězdám navzdory? Proč Tiger Woods rozlobil média a sponzory (a nemělo to nic společného s nevěrou)? A jak roste nové globální fotbalové médium? Více uvnitř článku.

Na tenisovém turnaji série Masters v Madridu je vůbec poprvé použita modrá antuka. S myšlenkou zbavit antuku své původní barvy přišel byznysmen a bývalý tenista Ion Tiriac, jež je stále brán za vlivnou osobu v tenisovém byznysu.

Tiriac o modré antuce mluví jako o povrchu, který je kontrastnější a televizním divákům umožňuje lépe sledovat míček během rychlých výměn.

Modrá antuka má však také vlivné odpůrce. Jak Rafael Nadal, tak i Roger Federer jasně deklarovali, že antuka má být rudá a že změna její barvy je jen přílišné nadbíhání televizním stanicím. Podle tenistů by ATP měla více respektovat tenisovou historii. Nadal dokonce vyslovil obavu, aby se jednou nehrál tenis i na modré trávě.

Jak se na modrou antuku podívat očima turnajového marketingu? V prvním řadě platí, že přechod na modrou určitě vygeneruje pro madridský turnaj dostatek publicity. Na modré antuce se oficiální turnaj ještě nehrál a každá zajímavá novinka je populární už jen z principu.

Důležitá je i samotná barva. Kromě již zmíněné výhody pro tenisové diváky je modrá barva obecně ze všech barev nejpopulárnější (pro spoustu lidí je na prvním místě) a modré prostředí dokonce i stimuluje k vyššímu výkonu.

Důležitým rozměrem je barevné sjednocení kolem kurtu. Vzpomeňte třeba na Turnaj mistrů v Londýně, který se také odehrává na modrém kurtu, byť je to úplně jiný povrch. Všechna loga sponzorů kolem kurtu jsou prezentována ve stejné barevnosti – jsou bílá na modrém podkladu. Uniformní vzhled působí o něco prémiověji než tradiční styl „každý pes, jiná ves“- který dobře známe například z českých hokejových stadiónů.

httpv://www.youtube.com/watch?v=DlaSWrQdUak

Uvidíme, jak se modrá na tenisovém okruhu ujme. ATP si určitě nebude moci dovolit naprosto ignorovat postoj negativních tenistů – jsou to právě oni, kteří výrazně formují značku současného profitenisu.

[sws_divider_basic]

Internet a sociální sítě zcela jistě překopali původní půdorys sportovního byznysu. Tradiční média, jež dříve sloužila jako výlučný informační filtr, se ocitají pod velkým tlakem nových komunikačních kanálů. Ty umožňují sportovcům oslovit své fanoušky přímo a především způsobem, jakým sami uznají za vhodné.

Poslední ukázkou této situace je Tiger Woods, který na nedávném turnaji PGA Wells Fargo neprošel poosmé ve své kariéře cutem a skončil ve druhém kole. Pozornost však v souvislosti s ním vzbudila také jiná zpráva.

Woods se před začátkem turnaje rozhodnul zcela vypustit oficiální setkání se zástupci médií, které turnaji běžně předchází. Jako důvod golfista uvedl fakt, že se chce spojit se svými fanoušky přímo prostřednictvím sociálních sítí. Woods vyzval své fanoušky na Facebooku a Twitteru, aby mu posílali své otázky. Na ty Woods odpověděl souhrnně v jednom videu o délce 15 minut.

Woodsův agent Mar Steinberg prohlásil, že golfista s tiskovkama v žádném případě nekončí. Jedná se o prý o výjimečnou věc, kterou golfista podnikne pouze několikrát do roka.

Jako první se proti Woodsově kroku postavila pochopitelně samotné média, která to berou jako kudlu do zad. Zástupci médií tvrdí, že jsou to právě oni, kdo pomáhá budovat povědomí o sportu, profiokruhu, jednotlivých turnajích a golfových hvězdách.

Trochu na druhé koleji se ale ocitají také sponzoři turnaje v Charlotte – především banka Wells Fargo, která turnaji dává jméno. Sponzoři berou přítomnost golfových hvězd jako nedílný zdroj atraktivity turnaje a potažmo své aktivační platformy.

Jak z toho kola ven? Těch případů se určitě bude objevovat mnohem více a bude chvíli trvat, než si tradiční média, pořadatelé turnajů, sponzoři a samotní sportovci najdou kompromisní cestu uprostřed.

Je ale jasné, že tradiční model se již neplatí. Nejlepší sportovci mají na sociálních sítích více fanoušků, než kolik je čtenářů sportovních magazínů. Chtějí rychle, efektivně a bez zkreslení tyto fanoušky oslovit, masové média již moc nepotřebují.

To však neznamená, že by role tradičních médiích byla úplně bezcenná. V žádném případě. Velké a špičkové akce se bez nich stále neobejdou, stejně jako se bez nich neobejdou ti, kteří chtějí teprve prorazit a stát se známými v široké populaci.

[sws_divider_basic]

Mediální značka ESPN se rozhodla u příležitosti Eura 2012 spustit projekt globální fotbalové platformy nazvaný ESPNFC. V zásadě se jedná o sloučení veškerých kanálů, kterými ESPN doposud distribuovala svůj fotbalový obsah. Součástí platformy tak bude kromě televize i rádio, online kanály, mobilní aplikace a tištěná média.

ESPN tak strategicky soustředí dohromady všechna svá fotbalová aktiva. Tím vytváří nejen zpravodajský produkt, ale také atraktivní prostor pro sponzory a inzerenty, kteří mohou velmi cíleně oslovovat fotbalové fanoušky po celém světě.

Globálnost platformy se projeví v několika jazykových mutacích a brandingu podle jednotlivých zemí, podobně jako aktuálně dělá například NHL. Ta nyní nabízí docela rozsáhlé zpravodajství hned v 8 jazycích včetně češtiny a slovenštiny.

SHARE
SHARE

Napsal
Tomáš Janča

Tomáš Janča se sice zajímá o sport i marketing, ale narozdíl od marketingu jej aktivní sport nikdy neživil. V agentuře 2Score měl na starosti strategické a kreativní vedení sportovně-marketingových projektů. Byl členem výkonného výboru České florbalové unie, kde byl zodpovědný za oblast marketingu. Nyní vede organizační výbor pro florbalové MS 2018 v Praze.


Nejčtenější

Tagy

ATPESPNEuro 2012PGARafael NadalRoger FedererTiger Woods

podobné články

Zprávy ze světa sportovního byznysu: FIFA, NHL, ATP a 1.FC...


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.