Otevřít menu Zavřít menu

V hledišti – Medveščak Záhřeb a jeho horkokrevná hokejová show

Chorvatsko už nutně nemusí znamenat pouze letní dovolenou u moře. Chorvaté jsou totiž sportovními nadšenci a kromě skvělých halových sportů a vynikající atmosféry na fotbale, si už můžete, a to pozor, zajít také na výborný hokej. Nabízí ho jediný profesionální klub v zemi, záhřebský Medveščak, hrající rakouskou EBEL ligu. V příštích letech ale o něm zřejmě uslyšíme také v souvislosti s ruskou KHL, kam by rád do dvou let svůj byznys nasměroval.

[sws_blue_box box_size=“616″] Zápas: Medveščak Záhřeb – Orli Znojmo 3:1

Datum: 19. února 2012

Stadión: Dom Sportova

Počet diváků: 6 400 (100% kapacity stadionu)

Poměr cena/zážitek: 9/10 (maximum je 10) [/sws_blue_box]

Návštěva hokejového zápasu v Záhřebu nebyla dílem náhody, byl to cílený dvoudenní výlet na utkání play-off se Znojmem, při kterém sehrála hlavní roli zvědavost: Cože? Hokej v Chorvatsku? Jak to asi bude vypadat? řekli jsme si tehdy s přáteli a vyrazili za obrovským překvapením.

Medveščak v sezoně využívá dvě areny. Domácí stařičký Dom Sportova se svou kapacitou 6 400 diváků obrovskému zájmu diváků nestačí, proto klub alespoň jeden měsíc v roce (většinou v lednu) nabízí zápasy v drahé, zato parádní a moderní Areně Záhřeb pro 14 000 diváků. I tam je sice okamžitě vyprodáno, přesto by klub na zápasech v drahé hale prodělával, proto jde jen o sérii několika utkání za sezonu.

My se blížili k menší hale, která je velmi dobře dostupná z hlavního silničního tahu města a obklopená velkým parkovištěm, bankomaty i restauracemi. Kdo přijede na zápas už o dvě hodiny dřív, nudit se určitě nebude, navíc si může bez větších front zakoupit klubové suvenýry, během zápasu je to totiž prakticky nemožné, o čemž jsme se na vlastní kůži přesvědčili a museli se na stadion vracet i další den. Chorvaté Medveščak milují. Kdo na sobě nemá dres, tričko nebo čepici v barvách klubu, jako by na stadionu neměl co dělat.

 

Už při příjezdu před stařičký Dom Sportova s kapacitou pro 6 400 diváků je všude cítit díky motivům klubu medvědí doupě. Všechna místa v hale jsou k sezení a díky velmi příkrým tribunám disponují parádním výhledem z každého koutu haly. O přestávce se díky velkému počtu stánků s občerstvením vyhnete dlouhým frontám a rozhodně se nebudete muset omezit pouze na klobásu a pivo. Od pizzy, hot dogu, hamburgeru, až přes popcorn, zmrzlinu a steaky si můžete dát prakticky vše,  na co máte chuť.

 

Medveščak disponuje rozpočtem okolo 1,6 milionu eur, se kterým by mohl být hrdým příkladem většině českým klubům jak pracovat s fanoušky. Už na začátku zápasu navíc velmi rychle zjistíte, proč je tak těžké sehnat vstupenku.  Téměř všechny zápasy bývají vyprodány dlouho předem. Utkání Medveščaku není jen o hokeji, kvalita EBEL ligy ani na českou extraligu nestačí, ale show, kterou nabízí, alespoň v Chorvatsku, zvedá ze sedaček všechny přihlížející. A to stařičký stadion nedisponuje moderní kostkou nad ledem, což je asi jediná vada na kráse – zmeškáte-li branku, musíte si počkat na večerní zprávy v televizi.

httpv://www.youtube.com/watch?v=uOGAxwq0htE&feature=related

Nástup na led doprovázela světelná show a euforický komentátor, který vyvolával jména všech domácích hráčů. Poté následovaly státní hymny v netradičním, ale strhujícím podání. Tu chorvatskou odehrál muzikant na bicí s doprovodem zpívajících ochozů, na české se zase vyřádil rockový kytarista. Úvodní show protáhla začátek utkání o rovných 17 minut, všem to ale bylo jedno. Pouze nastratovala vynikající atmosféru vlastní horkokrevným Chorvatům, kteří přitom sami uznávají, že hokeji moc nerozumí. Šli se prostě bavit s celou rodinou. Hokej je momentálně v Záhřebu populární také proto, že v hledišti nehrozí bolestivý střet s chuligány, kteří jsou velkým problémem tamních sportů.

[sws_blue_box box_size=“616″] Která věc se vám nejvíce líbila a mohla by být inspirací pro ostatní kluby?

Výborný nástup hráčů na led, velký výběr občerstvení i vynikající atmosféra. Klub si moc dobře uvědomil, že Chorvaté v hledišti hokeji tolik nerozumí, proto je táhne na velkou hokejovou show.

Co byste pořadatelům nevíce vytknul?

Není toho moc. Snad jen fanshop, který sice nabízí velký výběr sortimentu, ale je řešený pouze formou „hladového okna“, které obsluhuje jeden prodavač. Koupit si dres během utkání je v zástupu lidí prakticky nemožné, nechcete-lie zmeškat půl třetiny. Chybí také kostka nad ledem, takže si neprohlédnete opakované záběry ze zápasu.

Doporučil byste zážitek ze zápasu i svým přátelům: 9/10 (maximum je 10) [/sws_blue_box]

 

1.hokejová liga: Piráti Chomutov – HC Olomouc (Multifunkční aréna Chomutov), Hodnocení: 9/10

Premier League: Chelsea F.C. – Blackpool F.C. (Stamford Bridge, Londýn), Hodnocení: 8/10

NHL: Philadelphia Flyers – Pittsburgh Penguins (Wells Fargo Center, Philadelphia), Hodnocení: 10/10

Tipsport ELH: Rytíři Kladno – HC Kometa Brno (Městský zimní stadion Kladno), Hodnocení: 2/10

KHL: Severstal Čerepovec – HC Lev Poprad (Ice Palace, Čerepovec), Hodnocení: 6/10

Serie A: AC Milán – SSC Neapol (San Siro, Milán), Hodnocení: 3/10

KHL: HC Lev Poprad – Avtomobilist Jekaterinburg (Zimný štadión mesta Poprad), Hodnocení: 5/10

 

Partnerem této rubriky je cestovní kancelář sportzajezdy.cz – specialista na zábavní turistiku za sportem a kulturou.

SHARE
SHARE

Napsal
Adam Sušovský

Autor je studentem Vysoké školy ekonomické v Praze a externím redaktorem Hospodářských novin, kde dostal příležitost hlavně díky své vášni pro hokej. Za hokejem vyrazil do Ruska, Švédska, nebo Chorvatska. Účastnil se také čtyř podniků Euro Hockey Tour a MS v Bratislavě 2011. Navštívil také všechny stadiony hokejové extraligy, kam se podíval díky svému tříletému působení v redakci klubového webu HC Oceláři Třinec.


Nejčtenější

Tagy

KHLMedveščak Záhřeb

podobné články

Dubnové sportovní události, které se vyplatí sledovat!

10 otázek pro Ondřeje Kaláta, web content managera HC Lev Praha

V hledišti – Na hokeji v Čerepovci

V hledišti – Ruský hokej pod Tatrami


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.