Otevřít menu Zavřít menu

Zprávy ze světa sportovního byznysu: AS Řím, Nike vs. Adidas a Viktoria Plzeň

Biz

Před nedávnem jsem psal o změně ve vlastnické struktuře AS Řím a strategii nových vlastníků. Američtí majitelé klubu si jako jeden z hlavních strategických cílů vytkli posílení globální prezence své značky.  Jako první z cílových trhů si vybral ten nejkonkurenčnější na světě - USA.

Prvním krokem ke zvýšení povědomí o značce AS Řím je nedávná dohoda klubu se společností Disney. Ne, římský klub se nechystá využít v komunikaci Mickey Mouse. Disney je totiž, mimo jiné, majoritním vlastníkem kabelové televizní stanice ESPN a sportovního komplexu ESPN Wide World of Sports Complex, jenž se nachází v Orlandu na Floridě. A právě tohoto komplexu se šestiletá dohoda týká.

Komplex ESPN Wide World of Sports se rozkládá na celkové ploše necelého čtverečního kilometru a nabízí celkem 9 specializovaných i multifunkčních stadiónů, hřišť a tréninkových ploch.

AS Řím využije možností komplexu v zimní pauze, kdy zde rozbije svůj tréninkový tábor. Bude tak historicky prvním italským klubem, který se bude takto připravovat v USA. Kromě tréninku bude mít klub v Orlandu i vlastní fotbalovou akademii a zúčastní se několika fotbalových akcí pro mládež. V areálu budou významně prezentovány i barvy a logo klubu.

Římský klub není prvním, kdo se v areálu bude připravovat na novou sezónu. V minulosti zde trénoval baseballový tým Atlanta Braves, tým amerického fotbalu Tampa Bay Buccaneers a basketbalisté z Orlanda Magic.

[sws_divider_basic]

Londýnská olympiáda se kvapem blíží a olympijští partneři pomalu začínají sledovat a měřit průběžný efekt svých kampaní. Tak schválně – kolik olympijských partnerů si z hlavy vzpomenete?

Podobnou otázku si položila agentura BrandWatch, která se zabývá monitoringem a analýzou konverzací uživatelů na internetu. Výsledek je docela šokující – alespoň pro oficiální partnery Londýna 2012. Ve spojení s nadcházející olympiádou se britští uživatelé nejčastěji baví o značce Nike, které vůbec není olympijským partnerem. Téměř 8 procent olympijských konverzací na sociálních sítích se točí právě kolem této americké značky.

Na druhém místě je s velkým odstupem bankovní značka HSBC (0,68%), Coca-Cola, British Airways a až na pátém místě je Adidas (0,49%), který je oficiálním partnerem olympiády a za olympijskou exkluzivitu zaplatil kolem 100 milionů liber.

Zajímavé je, že podobně značka Nike dominovala internetu již před mistrovstvím světa ve fotbale v JAR 2010 – i tam byl oficiálním sponzorem Adidas. V průběhu šampionátu se díky zaručené viditelnosti Adidasu pak situace otočila. Nike každopádně dokazuje, že ambush marketing se dá dělat chytře a vůbec nemusí jít o nějaké porušování marketingových práv.

Jedna otázka zůstává otevřená i nadále – nemůže být legální ambush marketing někdy efektivnější cestou směrem k srdcím a peněženkám fanoušků? Ozvláště v Česku je častý příklad oficiálních sponzorů, kteří svá práva nijak neaktivují a degradují svůj sponzoring pouze na úroveň prezentace svého jména a svého loga. V tom případě si ale přímo říkají o to, aby přišel někdo chytřejší a zcela legálně jim „vyfouknul“ tu publicitu a především pozornost internetových uživatelů.

Je mi jasné, že majitelé práv tato slova neuslyší rádi, ale možná právě riziko „ukradení“ momentu může být tím faktorem, které je přiměje daleko zodpovědněji a proaktivněji pracovat se svými sponzory. V jejich vlastním zájmu je jim pomoci zajistit maximální výtěžnost nakoupených práv a tím i de facto udržet či ještě lépe zhodnotit cenu těchto práv.

[sws_divider_basic]

Na závěr jedna hodně pozitivní zpráva, kterou je vážně radost komentovat. Viktoria Plzeň, která v letošní sezóně předvedla skvělou jízdu evropskými poháry, dodržela svůj slib a darovala městu Plzeň dohromady 10 milionů korun. Ty město použije na podporu neziskového sportu a kultury.

Město Plzeň nedávno docela výrazně podpořilo fotbalový klub, když financovala rekonstrukci stadionu ve Štruncových sadech. Klub tak svým dárem, byť jen částečně, vrací městu tuto jeho pomoc a děkuje za svou podporu.

Společenská odpovědnost je ve sportu často zcela ignorovaným jevem, i když právě ve sportu je její realizace mnohem jednodušší než například v maloobchodě. Profesionální sportovní klub je otištěn do DNA každé komunity. Lidé mají ke sportovním značkám mnohem silnější pouta než k jakýmkoliv jiným a mnohem otevřeněji vnímají jejich nesportovní iniciativy. Z hlediska práce se značkou je tak posilování vztahů s komunitou mimo stadión velmi důležitým prvkem.

Pokud znáte příklady práce se společenskou odpovědností i v jiných městech (klubech), napište mi prosím na emailovou adresu tomas.janca@sportbiz.cz. Rád to zveřejním v rámci nějakého obsáhlejšího článku. Díky!

SHARE
SHARE

Napsal
Tomáš Janča

Tomáš Janča se sice zajímá o sport i marketing, ale narozdíl od marketingu jej aktivní sport nikdy neživil. V agentuře 2Score měl na starosti strategické a kreativní vedení sportovně-marketingových projektů. Byl členem výkonného výboru České florbalové unie, kde byl zodpovědný za oblast marketingu. Nyní vede organizační výbor pro florbalové MS 2018 v Praze.


Nejčtenější

Tagy

AdidasAS ŘímNikeViktoria Plzeň

podobné články

Koronavirus urychlil u velkých značek přechod marketingu a prodeje...

Souboje v rámci odvětví. Ambush kolem MS v Brazílii

4 postřehy k účinnosti partnerství s MS ve fotbale

Čtyři důvody toho, proč se akcionáři adidasu minulý týden...


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.