Otevřít menu Zavřít menu

V hledišti – Ruský hokej pod Tatrami

Po reportáži z milánského San Sira přináší nová rubrika "V hledišti" pohled na fanouškovský zážitek z návštěvy zápasu KHL. Konkrétně se jedná o zimní stadion v Popradě, kam na zápas s místním týmem HC Lev přijel Avtomobilist Jekatěrinburg. Jaký to byl zážitek? Co v Popradě zaujalo? Kde to úplně nefungovalo?

[sws_blue_box box_size=“616″] Zápas: HC Lev Poprad – Avtomobilist Jekaterinburg

Datum: 15. února 2012

Stadión: Zimný štadión mesta Poprad

Počet diváků: 4 022 (89,4% kapacity stadionu)

Poměr cena/zážitek: 5/10 (maximum je 10) [/sws_blue_box]

Pro mnohé fanoušky i funkcionáře ze sportovního prostředí byl projekt středoevropského klubu hrajícího ruskou hokejovou soutěž utopií a bláznovstvím. Ne nadarmo byl před lety tento projekt přirovnáván k myšlenkám pořádat v Praze Olympijské hry. Po několika letech tahanic a peripetií našel nakonec klub s licencí Kontinentální ligy své působiště ve slovenském Popradu. Hned ve své první sezóně si však nováček vedl velmi zdatně, a to jak po sportovní tak i po manažerské stránce.

V mnoha oblastech se vedení klubu muselo držet striktních regulí ruské soutěže a hlavně na přípravu premiérové účasti v KHL mělo v létě loňského roku velmi málo času. V průběhu stále ještě probíhající sezóny si však našlo svou cestu k fanouškům a především na přelomu kalendářního roku jim dokázal HC Lev nabídnout velmi kvalitní zábavu. My jsme ji přijeli zhodnotit v jednom z posledních domácích utkání základní části.

V rámci 51. kola soutěže se Popradští utkali se soupeřem z dalekého Jekatěrinburgu. Přestože oba celky již dávno ztratily šance na play-offs, diváci odcházeli domů spokojeni. A to i přes konečnou porážku domácích miláčků. Do Popradu na kvalitní hokejovou podívanou pravidelně po celý rok jezdili příznivci z celého Slovenska, ale i z českých a polských končin. Možná právě kvůli těmto fanouškům hraje Lev svá utkání ve všední dny až od 19,00 hodin. V případě zápasu proti Jekatěrinburgu mu však ani tento fakt nepomohl – proti bylo totiž počasí a sněhová kalamita. Ještě 30 minut před zápasem bylo na stadionu téměř prázdno, nakonec se tribuny zaplnily asi z 75%.

V průběhu sezóny hlasatel už několikrát oznámil vyprodáno, vstupenky na utkání se zajímavými soupeři je tak dobré opatřit si předem. Před stadionem najdete dostatek parkovacích ploch na hlavním hlídaném parkovišti. Členy ochranky samozřejmě potkáte i v útrobách stadionu. Nadměrnou policejní ochranu a ostrahu jako při zápasech v Rusku však nečekejte. Na plno místech se očividně domácí klub spoléhá na benevolenci slušných fanoušků, což se mu ostatně možná vymstilo o pár dní později při loupeži v kancelářských prostorách…

Zimní městský stadion prošel v posledních letech dvěma rekonstrukcemi, z toho ta zásadní v létě 2011 měla v rekordně krátkém čase připravit arénu na tvrdé podmínky KHL. Z pohledu diváka se toho však příliš nezměnilo. V hledišti sice naleznete útulné prostředí a kvalitní čistá sedadla (všechna místa až na dva malé sektory jsou k sezení), útroby stadionu se však příliš nezměnily. Nejvíc je to patrné na chodbách, o čistotě toalet a dalších prostor ani nemluvě.

V kontrastu s tím na první pohled zaujme široký výběr ve stáncích s občerstvením. Na výběr máte hned několik druhů piva, nealko nápojů, obložené bagety, klobásy ad. To vše pro našince za rozumnou cenu (klobása, bageta za 2,- €). Stáří stadionu je dobře znát i na nízké teplotě vzduchu. Sundat z hlavy čepici a nějaký čas po příchodu i rukavice se na popradském stadionu dá považovat za hrdinství.

Ještě před začátkem utkání se HC Lev promrzlé fanoušky snaží rozehřát doprovodným programem. Až na moment, kdy trochu zaskřípala spolupráce režie s jinak skvělým moderátorem, se předzápasový program celkem vydařil. Atmosféru v hledišti naladilo taneční vystoupení roztleskávaček i efekty na ledové ploše. Z grafického pohledu nás trochu zklamaly efekty na světelné tabuli.

Při představování hráčů chyběly statistické údaje a během hry se neustále opakovalo pár připravených grafických spotů, které postrádaly nápaditost a v průběhu zápasu už začaly lézt spíš na nervy. Zajímavé bylo představování úvodních pětek obou soupeřů, tento zvyk však do Popradu po vzoru NHL přinesly právě regule Kontinentální ligy. Další požadavek ruského vedení soutěže už překvapil daleko více. To když se po nástupu hráčů na led rozezněla ruská státní hymna. A ti, kteří si z dob minulých nepamatují slova, se mohli dokonce podle návodu na světelné tabuli přidat jako při karaoke.

Cheers se v průběhu zápasu přesunuly na obvyklá místa mezi sektory a doprovázely hudební klipy v přerušeních, jak je to ostatně dnes zvykem při každém hokejovém střetnutí. Vedle rušného hokeje šlo však o jedinou zábavu, kterou divák mohl během hry vstřebat. Nutno podotknout, že kvalita hry byla i o poznání vyšší, než by člověk čekal od dvou týmů, kterým o nic nejde. V některých pasážích zápasu vtáhly napínavé souboje do hry i nezaujatého diváka. Přispěl k tomu i rychlý průběh, vždyť první třetina skončila přesně po 30 minutách hrubého času. V závěru druhé třetiny navíc zápas okořenilo několik bitek. Relativně velký výběr kamer navíc umožňoval režii dokonale snímat a po každé závažné situaci opakovat důležité momenty.

Přestože zákaz kouření a zima vyhnala v obou přestávkách téměř dvě třetiny všech diváků z hlediště, ti co zůstali, nemuseli litovat. Vedení HC Lev se je snaží zabavit, i když se na ledové ploše proháněly rolby. Na řadu přišla postupně znalostní soutěž v publiku nebo slavnostní vyhlášení nejkrásnější fanynky klubu. Oproti české extralize navíc znevýhodňuje produkční tým kratší délka přestávky – pouhých 15 minut. Ve druhé pauze vyvrcholila vkusná a relativně originální valentýnská soutěž párů, která probíhala již několik dní před zápasem.

Na druhou stranu prezentace partnerů klubu a především samotné KHL silně zaostává za zvyklostmi střední a západní Evropy. Zvukové reklamní spoty v ruštině ruských partnerů KHL skutečně mohou jen těžko někoho zaujmout. Obzvlášť když v nich v druhé polovině února přejí fanouškům hokeje vše nejlepší do nového roku… Stejně slabé jsou i reklamní spoty na světelné tabuli v průběhu komerčních přestávek. Zkrátka projekt KHL je postaven na úplně jiných manažerských a marketingových základech.

Při celkovém hodnocení zážitku, který KHL v Popradu nabízí, se člověk neubrání srovnání s českou extraligou. V malebném městečku pod Tatrami si určitě užijete kvalitnější hokej a navíc v prostředí, které dokonale spojuje půvab původních hokejových hal s atmosférou moderní zábavy.

[sws_blue_box box_size=“616″] Která věc se vám nejvíce líbila a mohla by být inspirací pro ostatní kluby?

Originální přestávkový program, široký sortiment občerstvení

Co byste pořadatelům nevíce vytknul?

Zimu na stadionu, nevyužitý grafický potenciál světelné tabule k lepším a nápaditějším efektům, málo informací v bulletinu.

Doporučil byste zážitek ze zápasu i svým přátelům: 5/10 (maximum je 10) [/sws_blue_box]

 

Partnerem této rubriky je cestovní kancelář sportzajezdy.cz – specialista na zábavní turistiku za sportem a kulturou.

SHARE
SHARE

Napsal
Štěpán Hanuš

Štěpán Hanuš získal zkušenosti v oblasti sportovního marketingu při svém pětiletém působení v hokejovém klubu Bílí Tygři Liberec a posléze liberecké multifunkční Tipsport areny. Sport v aktivní i pasivní formě je jeho koníčkem od samého dětství a pracovní náplní dodnes. V současné době vede vlastní agenturu one-step CZ, která zajišťuje servisní služby ve sportovním prostředí v oblasti marketingu a produkce.


Nejčtenější

Tagy

HC LevKHL

podobné články

10 otázek pro Ondřeje Kaláta, web content managera HC Lev Praha


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.