Otevřít menu Zavřít menu

Zprávy ze světa sportovního byznysu: Český sponzor v KHL, Sony Ericsson, Liga mistrů, Manchester United a MLS

Biz

Moravské naftové doly Karla Komárka ml. se staly oficiálním partnerem ruské KHL. Podle dostupných informací se cena pohybovala řádově v milionech eur. Plnění, která za to MND dostanou, je zdánlivě hodně podprůměrné – logo na webu soutěže a velkoplošných obrazovkách na stadionech.

MND svůj sponzoringový počin obhajují potřebou zvýšené visibility své značky na ruském trhu, sledovaností KHL v Česku a účastí nového klubu Lev Poprad.

Cílovou skupinou energetické společnosti MND však nejsou individuální spotřebitelé, nýbrž korporátní zákazníci. V kroku MND je tedy nutné spíše hledat snahu pokus firmy si pořídit zajímavou platformu pro budování obchodních kontaktů, např. v rámci hospitality.

[sws_divider_basic]

Značka Sony Ericsson je od roku 2010 do konce sezóny 2012 hlavním mobilním partnerem fotbalové Ligy mistrů. Toto partnerství je realizováno v rámci smlouvy mezi Sony a UEFA – Sony je jedním ze šesti hlavních partnerů této soutěže. V roce 2010 byla značka Sony Ericsson oficiálním sponzorem i mistrovství světa v Jižní Africe.

V letošní sezóně Ligy mistrů se Sony Ericsson chystá výrazně posílit své aktivity v rámci Ligy mistrů – konkrétně svou komunikaci na sociálních sítích. Co konkrétně Sony Ericsson chystá? Fanoušci se mohou těšit na mobilní aplikaci, která jim přinese exkluzivní obsah z Ligy mistrů, a aktivity na Facebooku.

Kromě toho bude pokračovat spolupráci značky s geolokační službou Foursquare. Fanoušci budou moci sbírat odznaky (při každé návštěvě stadionu), soutěžit a sdílet tipy, kde nejlépe oslavit vítězství.

Impulsem k posílení prezence značky Sony Ericsson v sociálních sítích je až nečekaný úspěch její tenisové kampaně Xperia Hot Shots. Projekt si získal přes 820 tisíc aktivních facebookových fanoušků a více než 3 miliony shlédnutí na YouTube. Sony Ericsson dokonce uvažuje o tom, že na projekt naváže příští rok druhou sezónou.

Sony Ericsson je podle počtu svých facebookových fanoušků na 41. místě ze všech světových značek. Má jich téměř 5,6 milionu, což je zhruba stejně, kolik jich mají Pepsi a Puma. Méně fanoušků než Sony Ericsson mají například brandy jako Ferrari, Gucci, Nike a adidas Football.

[sws_divider_basic]

Manchester United nedávno zveřejnil své loňské hospodářské výsledky.  Podle nich vzrostly Reds tržby o 16% (331 milionů liber) a zisk o 10% (30 milionů liber). To zdánlivě vypadá jako fenomenální obrat z předloňské ztráty ve výši 80 milionů liber, realita však je méně růžová.

Klub se totiž letos rozhodl přejít na mezinárodní účetní standardy, které mají odlišnou metodiku v oceňování některých aktiv. Reálný hospodářský výsledek Manchesteru United tak i v loňském roce byl lehce záporný.

Tradičním leitmotivem manchesterských financí jsou sice na jedné straně vysoké tržby (třetí nejvyšší po Barceloně a Realu Madrid), ale zároveň i vysoké náklady na straně druhé.

Během posledních šesti let se tržby klubu více než zdvojnásobily. Ku prospěchu financí klubu je i fakt, že se mu daří stabilizovat v podobných proporcích všechny tři hlavní zdroje příjmů: ze vstupného, z televizních práv a komerční příjmy (především sponzoring). Sečteme-li příjmy ze sponzoringu dresů (Aon) a od dodavatele dresů (Nike), je Manchester druhým nejlepším klubem hned po Barceloně. Ze svých dresů tak Manchester United dokáže vytěžit více než Arsenal, Tottenham a Juventus dohromady.

Není překvapením, že výrazným a pravidelným zdrojem příjmů je pro Manchester United Liga mistrů. V loňské sezóně si díky finálové účasti klub přišel na 47 milionů liber, což je paradoxně více, než přiteklo do pokladny vítězi soutěže z Barcelony. Příčinou je větší velikost televizního trhu v Anglii v porovnání se Španělskem.

[sws_divider_basic]

Zajímavou iniciativu zaznamenala americká Major Soccer League. Sedm klubů této soutěže totiž vytvořilo strategickou alianci s cílem navýšení svých komerčních příjmů.  Jejich zdrojem by měl být hudební a zábavný průmysl.

Aliance klubů uzavřela exkluzivní partnerství produkční firmou Modern Music Services, která bude nabízet stadiony aliance umělcům na koncertním či jiném turné. Každý stadion však i nadále bude vystupovat v roli promotéra konkrétního vystoupení a tudíž i ponese příjmy a náklady s ním spojené.

SHARE
SHARE

Napsal
Tomáš Janča

Tomáš Janča se sice zajímá o sport i marketing, ale narozdíl od marketingu jej aktivní sport nikdy neživil. V agentuře 2Score měl na starosti strategické a kreativní vedení sportovně-marketingových projektů. Byl členem výkonného výboru České florbalové unie, kde byl zodpovědný za oblast marketingu. Nyní vede organizační výbor pro florbalové MS 2018 v Praze.


Nejčtenější

Tagy

KHLLiga MistrůManchester UnitedMLSMoravské naftové dolySony Ericsson

podobné články

Dubnové sportovní události, které se vyplatí sledovat!

10 otázek pro Ondřeje Kaláta, web content managera HC Lev Praha

V hledišti – Medveščak Záhřeb a jeho horkokrevná hokejová...

V hledišti – Na hokeji v Čerepovci


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.