Otevřít menu Zavřít menu

Zprávy ze světa sportovního byznysu: Real Madrid, Tiger Woods, NFL, Premier League

Biz

První zprávu jsem si skutečně nevymyslel. Zní aprílově, ale vážně není. Španělská bankovní skupina Bankia se v minulosti významně podílela na financování rekordních přestupů Cristiana Ronalda a Kaká (oba v roce 2009) do Realu Madrid. Ze 160 milionů eur, kolik oba přestupy madridský klub stály, Bankia dodala téměř polovinu.

Právě Bankia se před několika týdny obrátila na Evropskou centrální banku se žádostí o úvěr. ECB však požaduje garance – no a hádejte co Bankia nabídla? Ano, fotbalisty Ronalda a Kaká.

Teoreticky to znamená, že při insolvenci Bankie by Real mohl o své hráče přijít. V praxi je však riziko tohoto scénáře velmi nízké, protože Real se ze své pozice může opřít o pomoc z veřejných zdrojů. Nebylo by to poprvé. Otázka je, zda-li bude z čeho brát, protože Španělsko je po Řecku dalším horkým kandidátem na státní bankrot.

[sws_divider_basic]

Zůstaňme ještě ve Španělsku. Kluby z Primera División dluží aktuálně 3,5 miliardy eur – třetinu z toho mají na svědomí Real a Barcelona. Paradoxní je skutečnost, že Real s Barcelonou jsou druhým, resp. třetím fotbalovým klubem s nejvyššími tržbami na světě. Ve Španělsku si oba rivalové rozdělí polovinu všech příjmů z televizních práv Primera División (cca 600 milionů eur).

Vedení španělské nejvyšší soutěže se rozhodlo zřídit speciální komisi, která má monitorovat a kontrolovat klubové finance v nejzadluženější fotbalové lize v Evropě. Jestli to bude stačit, to ukáže čas.

[sws_divider_basic]

Tiger Woods se po dvanácti letech spolupráce rozešel se svým caddiem Stevem Williamsem z Nového Zélandu. Během té doby společně slavili třináct vítězství na majors. Woods označil Williamse za svého přítele a přiznal mu částečný podíl na jeho úspěších.

Steve Williams to však vidí jinak a vyjádřil nad Woodsovým krokem velké zklamání, protože poslední rok a půl stál věrně za Woodsem i během jeho osobní i sportovní krize.

Celá věc má pochopitelně i finanční rozměr, protože v golfu se točí velké peníze. Odměna caddieho se pochopitelně odvíjí od výkonů jeho hráče. Průměrný caddie bere fixní týdenní mzdu 1000 dolarů a k tomu má motivační bonus zhruba 5 procent z hráčových prize money na turnaji. Tato složka je však odstupňovaná podle výsledku hráče – v případě triumfu na turnaji získává caddie až 10 procent hráčovy odměny.

To znamená, že si Williams jako Woodsův caddie mohl za dobu jejich spolupráce přijít na něco málo přes 10 milionů dolarů. To je například zhruba o tři miliony více, než si za celou svou patnáctiletou kariéru vydělal na prize money Radek Štěpánek.

[sws_divider_basic]

Minulý týden jsem rozebíral rozdílný dopad stávky na NFL a NBA. Zatímco pro NBA může mít delší výluky velmi nepříjemné důsledky, pozice NFL je neotřesitelná. Dokonce se hovoří o tom, že NFL čeká historicky nejúspěšnější sezóna.

Potvrzují to jak aktuální prodeje vstupenek a permanentek na příští sezónu, tak i aktivita sázejících, návštěvnost webových stránek s obsahem o NFL, nebo zvýšená intenzita komunikace fanoušků NFL na sociálních sítích. Otázkou zůstává, jaký vliv bude mít na kvalitu soutěže podstatně zkrácená doba přípravy, kterou budou kvůli výluce týmy NFL muset dohánět.

[sws_divider_basic]

Již brzy se dočkáme jednoho z nejočekávanějších soudních rozhodnutí ve sportovním světě, které může mít velký dopad na distribuci sportovního programu v televizi. Jedná se o spor mezi Premier League a společností QC Leisure, která nabízí hospodám mimo jiné i smartkarty umožňující příjem zápasů Premier League prostřednictvím zahraničních televizních kanálů.

Názor Premier League je jasný. Anglická liga je exkluzivní produkt – a kdo jej chce vysílat, ten si za to musí řádně zaplatit. Co stát, to jedna licence. To však rozporuje protistrana tím, že v rámci EU je volný pohyb zboží a služeb – tudíž lze v anglické hospodě vysílat Premier League například z polského kanálu.

V prvním stání soud shledal rozpor s evropským právem. Jaký by byl efekt případné soudní prohry Premier League, to zatím nebylo vyčísleno. Snížily by se tržby soutěže? Uvidíme. Jedno je jisté – ve sporu bude rozhodovat soudkyně s velmi zajímavým jménem Juliane Kokott.

SHARE
SHARE

Napsal
Tomáš Janča

Tomáš Janča se sice zajímá o sport i marketing, ale narozdíl od marketingu jej aktivní sport nikdy neživil. V agentuře 2Score měl na starosti strategické a kreativní vedení sportovně-marketingových projektů. Byl členem výkonného výboru České florbalové unie, kde byl zodpovědný za oblast marketingu. Nyní vede organizační výbor pro florbalové MS 2018 v Praze.


Nejčtenější

Tagy

Cristiano RonaldoNFLPremier LeaguePrimera DivisiónReal MadridTiger Woods

podobné články

Na plný plyn s Castrolem


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.