Sportovní organizace již dávno poznaly, že mohou svým fanouškům zpříjemnit čekání na vyřazovací boje v play-off a nabídnout jim lákavou podívanou i v průběhu sezóny. To má nejčastěji podobu tzv. all-star zápasů doplněných o nejrůznější dovednostní soutěže prezentující to nejlepší, co je v dané lize k dispozici.
Alfou a omegou pro fungování sportovního klubu jsou jeho vztahy s fanoušky. Všechny ostatní subjekty (sponzoři, média, veřejný sektor) jsou sice pro ekonomiku klubu klíčové, ale jejich význam je odvozený. Pokud o klub nejeví fanoušci zájem, nebude zajímavý ani pro ty ostatní.
Podle čeho poznáme, který klub má nejlepší fanoušky? Pocitově to zcela jistě určíme podle atmosféry (nejen) na domácích zápasech. Zajímavé výsledky ovšem skýtá podrobnější analýza návštěvnosti a naplnění kapacity na domácím stadionu. Její výsledky jsou jednoznačné – pakliže bereme v úvahu dva nejpopulárnější české sporty, tak nejlepší sportovní fanoušci jsou v Mladé Boleslavi.
Jsem vůbec národ fotbalových fanoušků? Chodí u nás na fotbal dost lidí? Jak se to vezme. Je návštěvnost na českých fotbalových stadionech tragická? Analýza dat ze zahraničí ukazuje, že v žádném případě není.
Již počtrnácté vydala letos konzultační a auditorská firma Deloitte svou zprávu o dvaceti nejvýdělečnějších fotbalových klubech světa. Jedná se o skvělě zpracovaný materiál, který analyticky rozebírá sílu největších fotbalových klubů v závislosti od toho, jak efektivně dokážou generovat své příjmy.
Sázková kancelář Tipsport se stala v loňském roce generálním sponzorem hokejové extraligy. Nahradila tímto společnost Telefónica O2, jež se rozhodla neprodloužit smlouvu se společností BPA - marketingovým partnerem nejvyšší hokejové soutěže. Jak se Tipsportu zatím daří svoje sponzorství vytěžit? Co se Tipsportu daří a v čem má rezervy?
Čtyři největší severoamerické soutěže (NFL, NBA, MLB, NHL) zatím nepovolili reklamu na soutěžních dresech, a tak fotbalové dresy jsou stále zatím nejlukrativnější mediální plochou v současném profesionálním sportu. Deset nejvýdělečnějších fotbalových dresů planety dokáže každoročně svým klubům vygenerovat příjmy v celkové hodnotě téměř 200 milionů eur (rozpočet ČMFS pro rok 2010 byl rovněž 200 milionů, ovšem v korunách).
Fotbalové kluby v ČR a sociální média? Jde to vůbec dohromady? Kde to na síti dělají nejlépe a kde naopak nejhůře? Jaká je nejlepší praxe? Vůbec první pokus o systematické zhodnocení komunikace všech 16 klubů Gambrinus ligy na Facebooku.
Představte si, že jste právě vyhráli soutěž Česko Slovensko má talent a přijde za vámi marketingový ředitel nějaké módní značky s prosbou, abyste nosili jejich hadry. Vaše logická otázka bude, co za to. Nic šokujícího. A teď si představte, že vám ten člověk řekne, že za právo používat jejich oblečení mu naopak ještě budete platit.