Kluby se bez něj neobejdou, sportovci ho hrdě nosí na hrudi, fanoušci jsou ochotní se za něj i poprat a komerční partneři za něj dávají milióny. Logo je spolu z názvem základním symbolem klubu. Budí vášně a emoce. A jednou za čas je nutné ho změnit, ať už v rámci celkové změny komunikační strategie, nebo proto že si to přeje nový majitel, a nebo proto že je zastaralé a nevyhovuje současnému stylu komunikace. Které domácí sportovní kluby nebo instituce letos přikročily k inovaci vizuální identity a proč? Tady je přehled nejvýraznějších změn.
Když došlo v polovině března ke stopnutí NHL, nikdo nevěděl, zda se sezóna dohraje, nebo ne. Manažeři, hráči, marketéři a všichni, kteří se okolo nejlepší hokejové ligy na světě točí, ale tušili, že ať to bude tak, či tak, nebude to zadarmo. Nyní sice už víme, že se liga po nucené pauze dohrává v nestandardním režimu a dospěla ke svému finále, ale zase všichni netrpělivě čekají, v jaké podobě a kdy se rozběhne sezóna 2020/21. A i ta bude, zdá se, dotčena improvizací a nejistotami, které koronavirus přináší.
Seattle Seahawks v NFL, Seattle Mariners v MLB, Seatle Sounders v MLS, Seattle SuperSonics do roku 2008 v NBA. A od sezony 2021/2022 doplní tuto vybranou společnost novodobých špičkových sportovních týmů působících v největším městě státu Washington i hokejový tým s názvem Seattle Kraken. Co o něm už víme? A jak se vlastně od roku 1990 přesouvaly licence nejlepší hokejové soutěže světa mezi americkými a kanadskými městy?
Epidemie koronaviru neovlivnila jen chod v samotných sportovních subjektech i institucí a jejich ekonomiku, ale rovněž i způsob, jakým způsobem byly nuceny změnit svojí komunikaci na sociálních sítích. Ta se totiž vždy z velké části točí kolem aktuálních sportovních výsledků, přestupů, změn v kádrech a podobně… Co ale dělat, a jak se zachovat, když se nic z toho neodehrává? V předchozím článku jsme se zaměřili na CSR aktivity, nyní se podíváme na nejzajímavější dlouhodobé kampaně v rámci sociálních sítí, které v nás v uplynulých dvou měsících nejvíce zaujaly.
Většina ligových soutěží byla vinou koronavirové pandemie ukončena nebo přerušena a karanténa se samozřejmě týká i hráčů a hráček ze všech odvětví. Co to znamená pro sociální sítě sportovců, sportovních soutěží a organizací? Někdo se je využívá k osvětě a podpoře, další se snaží lidem zpříjemnit pobyt v domácí izolaci vtipem. Podívejte se na několik příkladů z českého sportovního prostředí.
Nový projekt Univerzitní liga ledního hokeje (ULLH) byl vedením Českého hokeje představen před sezonou 2019/2020. Boj o Pohár Jana Palacha mezi osmi účastnícími se týmy už běží. O tom, kam univerzitní hokej v České republice míří, jsme si popovídali se sportovním manažerem Martinem Loukotou, který má projekt ULLH v rámci Českého hokeje na starost.
Bez generálního partnera by žádná ambiciózní soutěž nebo sportovní projekt nemohl plnohodnotně fungovat, ani motivovat soutěžící či nadchnout fanoušky. Vědomi si toho byli i iniciátoři vzniku české Univerzitní ligy ledního hokeje (ULLH), a tak pouhé tři dny před tím, než odstartovala vůbec první sezóna, oznámili jméno generálního partnera. Stal se jím Tipsport, sázková kancelář, která je dlouhodobým podporovatelem tuzemského hokeje.
Že je léto pro sport okurkovou sezonou? Ale kdeže, na území České republiky nás v letních měsících čeká hned několik světových akcí! V důležitosti jim jasné vévodí mistrovství světa v softbalu, které od čtvrtka 13. června hostí Praha a Havlíčkův Brod. To je o to důležitější, že se vůbec poprvé klání nejlepších softbalistů planety koná v Evropě! Na své si přijdou i fanoušci florbalu, vodního slalomu, hokeje či motorismu.
Není tajemstvím, že goal horn (nejen) české hokejové reprezentace si vybírají sami hráči. Od domácího šampionátu, který hostila v roce 2015 Praha a Ostrava, dostávala fanoušky do euforického výskoku svižná verze známé skladby z filmu Ať žijí duchové Hajný je lesa pán.
Český hokej na klubové i reprezentační úrovni je již neodmyslitelně spjatý s marketingovou agenturou BPA sport marketing, ve které vede hokejové oddělení Petr Nitsche. Ten v rozhovoru pro SportBiz hovoří o tom, jaký zájem je o partnerství s hokejem, jak vzniklo partnerství se Scanií a kam se podle něj bude dál vyvíjet sportovní marketing.
V roce 2015 byla slavnostně otevřena Síň slávy českého hokeje. Její návštěvníci zde naleznou mimo jiné i mnoho historických artefaktů a dobových materiálů. U příležitosti 110. výročí Českého hokeje vznikla nyní též audiovizuální internetová časová osa věnovaná nejvýznamnějším milníkům z pohledu dosavadní historie českého, resp. československého hokeje. Již od listopadu se mohou různé generace hokejových fanoušků vrátit do minulosti na internetovém odkazu 110ceskyhokej.cz. Postačí jim k tomu jen počítač, tablet či chytrý telefon s internetovým připojením.
Jaromír Jágr. Jeden z nejslavnějších hokejistů planety, jehož zbožňují milióny lidí na celém světě. Ale také stále skvělý útočník, který i ve 46 letech převyšuje většinu ostatních. V příští sezoně ho fanoušci uvidí doma na Kladně a je jasné, že to bude největší událost WSM ligy. Co ale Jágrova přítomnost znamená pro Rytíře na poli marketingu? Na to jsme se zeptali těch nejpovolanějších. Tedy tiskového mluvčího Víta Herala (na snímku vlevo) s marketingovým manažerem klubu Jiřím Kallou (vpravo).
Už několik let je Jana Obermajerová šéfkou společnosti BPA, která má pod palcem marketing hokejové Tipsport extraligy i české reprezentace. Jaká tedy byla uplynulá sezona ze strany fanoušků nebo co lze očekávat od letošního mistrovství světa v Dánsku? A v čem by měl být hlavní přínos většího objemu televizních přenosů v sezoně 2018/19?
Začátkem kalendářního roku 2016 se v Česku odehrála událost, která nemá v místních luzích a hájích obdoby. Dosud první a poslední hokejové extraligové utkání pod otevřeným nebem se rozhodly v tuzemsku uspořádat v lednu 2011 Pardubice, které tehdy na plochodrážním stadionu ve Svítkově porazily brněnskou Kometu. A právě Brňané se k podobnému kroku odhodlali o pět let později. Výsledkově to pro Kometu pět nedopadlo, jak se však povedl tento sportovní svátek po stránce organizační?
O tomto hokejovém klubu z Wisconsinu jste doposud patrně neslyšeli. Milwaukee Admirals hrají AHL, spolupracují s Nashville Predators a jejich dres aktuálně obléká ex-plzeňský brankář Marek Mazanec. V červenci tohoto roku však klub provedl velmi výrazný rebranding a ten si dnes vezmeme pod lupu.