V posledním článku jsem prezentoval novou mobilní aplikaci firmy Heineken, která naznačila možnosti budoucího využití mobilních technologií ve sportovním marketingu. Nyní na to navážu analýzou relativně nové ryze české fotbalové aplikace, která byla komunikována mimo jiné i během živých fotbalových přenosů. Nebude to dobré čtení.
Když jsem nedávno psal o klepání na dveře budoucnosti sportovního marketingu, vůbec jsem netušil, že za pár dnů společnost Heineken tyto dveře úplně rozrazí a že čeští fanoušci budou u toho. Heineken totiž minulý týden nabídnul fotbalovým fanouškům mobilní aplikaci Star Player, která dramaticky mění způsob konzumace sportu.
Adidas měl vloni docela úspěšný rok. Může za to děkovat především mistrovství světa ve fotbale, jehož je bavorská firma již dlouhodobě oficiálním sponzorem. Posilněn tímto úspěchem, Adidas spustil v polovině března největší marketingovou kampaň ve své historii. Podívejme se, jak tato kampaň vypadala. Na závěr ještě naznačíme, jak se z ní mohou poučit a inspirovat sportovní marketéři.
Aktuální ročník Gambrinus ligy je ve svých dvou třetinách. Zatím je vše otevřené – boj o titul, o evropské poháry, ale i o záchranu. Mezi osmou Slávií a předposledním Brnem je rozdíl pouhých čtyř bodů. Kluby potřebují podporu svých fanoušků více než kdy jindy. Podívejme se, jak se jim právě teď daří je přesvědčit, aby přišly povzbudit svůj tým.
Pokud o věrnost, tak jsou čeští fotbaloví fanoušci na tom asi tak stejně jako Tiger Woods. Nejlépe to ilustrují příběhy dvou velkých prvoligových klubů, které po velkém flámu zažívají obrovskou kocovinu. Navíc to nevypadá, že by to mělo být brzo lepší.
Podle čeho poznáme, který klub má nejlepší fanoušky? Pocitově to zcela jistě určíme podle atmosféry (nejen) na domácích zápasech. Zajímavé výsledky ovšem skýtá podrobnější analýza návštěvnosti a naplnění kapacity na domácím stadionu. Její výsledky jsou jednoznačné – pakliže bereme v úvahu dva nejpopulárnější české sporty, tak nejlepší sportovní fanoušci jsou v Mladé Boleslavi.
Jsem vůbec národ fotbalových fanoušků? Chodí u nás na fotbal dost lidí? Jak se to vezme. Je návštěvnost na českých fotbalových stadionech tragická? Analýza dat ze zahraničí ukazuje, že v žádném případě není.
Již počtrnácté vydala letos konzultační a auditorská firma Deloitte svou zprávu o dvaceti nejvýdělečnějších fotbalových klubech světa. Jedná se o skvělě zpracovaný materiál, který analyticky rozebírá sílu největších fotbalových klubů v závislosti od toho, jak efektivně dokážou generovat své příjmy.
Čtyři největší severoamerické soutěže (NFL, NBA, MLB, NHL) zatím nepovolili reklamu na soutěžních dresech, a tak fotbalové dresy jsou stále zatím nejlukrativnější mediální plochou v současném profesionálním sportu. Deset nejvýdělečnějších fotbalových dresů planety dokáže každoročně svým klubům vygenerovat příjmy v celkové hodnotě téměř 200 milionů eur (rozpočet ČMFS pro rok 2010 byl rovněž 200 milionů, ovšem v korunách).
Fotbalové kluby v ČR a sociální média? Jde to vůbec dohromady? Kde to na síti dělají nejlépe a kde naopak nejhůře? Jaká je nejlepší praxe? Vůbec první pokus o systematické zhodnocení komunikace všech 16 klubů Gambrinus ligy na Facebooku.
Představte si, že jste právě vyhráli soutěž Česko Slovensko má talent a přijde za vámi marketingový ředitel nějaké módní značky s prosbou, abyste nosili jejich hadry. Vaše logická otázka bude, co za to. Nic šokujícího. A teď si představte, že vám ten člověk řekne, že za právo používat jejich oblečení mu naopak ještě budete platit.