Ve válce mlčí múzy. A taky ochozy fotbalových stadionů. Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny vyhnal tamní nejúspěšnější klub posledních let Šachtar Doněck do exilu a na černooranžové dresy si teď zvykají fanoušci v západoukrajinském Lvově. Klub dělá vše pro to, aby si zvykli co nejrychleji.
Se závěrečným hvizdem zápasu Jablonce s Plzní nastává fotbalistům i zástupcům sportovních úseků klubů kýžená dovolená. Ještě než se od lídrů „hráčů“ na hřištích sociálních sítí Lukáše Váchy, Milana Švengera či třeba Matěje Hybše dozvíme, na kterých žlutých píscích či bělavých svazích tráví zasloužené dovolené, nastala pro komunikační oddělení prvoligových klubů doba bilancování. Přesněji řečeno bilancování ligového poločasu. Jak se hodnocení podzimu projevilo na homepage webů a v jejich redakčních archivech? Které posty mohli fanoušci lajkovat, komentovat a sdílet na Facebooku?
Máte přibližně dva roky na to vybudovat úspěšný klub na jednom z nejzajímavějších sportovních trhů na světě. V zádech máte silnou finanční skupinu a know-how anglického mistra. Jste ale stále bez stadionu, hráčů, fanoušků, historie a vazeb v komunitě. Jak se s těmito problémy pere jubilejní 20. klub MLS, který vyrazí do své první sezony v roce 2015?
Jít na fotbal v Německu je zážitek a je jedno, na který stadion a týmy zavítáte, jak již dříve zaznělo v reportáži na SportBizu. Vynechat však stadion Schalke04 v Gelsenkurchinu by neměl žádný fanoušek chtivý po zážitku z atmosféry vyvolávající husí kůži. Navíc když je možnost usednout do druhé řady za střídačku domácích.
Ako prvý športový klub na Slovensku prichádza ŠK Slovan Bratislava v spolupráci so základnými a strednými školami s iniciatívou zameranou na zatraktívnenie možností aktívneho trávenia voľného času doma, na školách, ako aj priamo na štadióne. Tak začína popis projektu Mladý slovanista, ktorý funguje už štvrtú sezónu vo futbalovom klube ŠK Slovan Bratislava. ŠK Slovan už päť rokov hráva na „dočasnom“ štadióne Pasienky (bývalý štadión Interu), pretože sa plánuje výstavba nového štadiónu na Tehelnom poli (problémy okolo výstavby by boli na celý článok). Po úspešných 90. rokoch prišiel pred desiatimi rokmi pád do druhej ligy a klub bol na pokraji zániku. Nastali však opäť svetlejšie časy, keď je za posledné roky najúspešnejším futbalovým klubom na Slovensku.
Jaké je to nahlédnout velmi zblízka do fungování profesionálních fotbalových klubů v zahraničí? Jaká cesta vede k pozici, ve které se potkáváte s fotbalovými i trenérskými legendami? V čem se liší fotbalové kluby v tuzemsku a zahraničí? Nejen o tom v novém rozhovoru s Janem Lokajem, který pracuje pro skotskou fotbalovou agenturu Revolutions Sport Management.
Zvýšit popularitu se za pomocí unikátních webových stránek zaměřených pouze na severoamerickou část trhu snaží ve Spojených státech Bayern Mnichov. Vše je načasováno na období mezi sezónami a po světovém šampionátu, tedy období, kdy se fotbal v zámoří těší obrovskému zájmu a kdy je mnichovský klub na své americké tour.
Mistrovství světa je již minulostí a přineslo mnoho zajímavostí i mimo fotbalové trávníky či oficiální kanály. Myšleno tím jsou zejména ambushové aktivity konkurenčních značek partnerského poolu FIFA, který jsme si představili dříve. Pojďme se podívat na parazity těch nejznámějších brandů a partnerských pozic jednotlivých odvětví.
V minulém článku jsme zmapovali pool oficiálních partnerů šampionátu. Daří se však oficiálním sponzorům odlišit skrz fotbal od svých konkurentů? Jak jsou efektivní ambushové aktivity konkurenčních značek?
Fotbalové mistrovství světa v Brazílii již jde do svého závěru. Kdo sleduje pravidelně dění kolem tohoto velkolepého šampionátu jistě zaznamenává visibilitu oficiálních partnerů FIFA či nápadité aktivace partnerům konkurujících značek. Neméně zajímavá jsou však i partnerství jednotlivých účastníků turnaje.
Příprava na novou sezonu se již rozběhla. Kromě přestupů, nových sad dresů a informací z přípravných utkání plní klubové kanály i kampaně na prodej permanentek. Jaké novinky a výhody pro permanentkáře připravily české kluby?
Sportovní CRM je v tuzemsku hodně podceňovaná oblast sportovního marketingu. Před časem jsem zde publikovali článek mimo jiné o tom, jak se CRM věnují v FC Barcelona. Úvodem do aplikovaného CRM ve sportu je i tento rozhovor s Kristianem Götschem, jenž má na starosti CRM nejvyšší holandské fotbalové soutěže Eredivisie. Můžete nám prozradit, o čem je „sportovní CRM? CRM je strategie zaměřená na vytváření, udržování, budování a upevňování vztahů. Tato strategie je podpořena řadou procesů a technologií, které umožňují například sportovnímu klubu zvládnout tisíce nebo stovky tisíc vztahů a interakcí s vlastními fanoušky. CRM ve sportu je především o vztahu mezi fanoušky a klubem. Do jaké míry je sportovní CRM podobné či odlišné od nesportovního CRM? CRM ve sportu je velmi podobné nesportovnímu CRM. Většina
Fotbal a byznys. Byznys a fotbal. V intencích každého dalšího mistrovství světa tyto dva pojmy skoro splývají. Server SportBiz.cz nabízí v několika příkladech a nápadech tipy, jak se na turnaji přiživit mnohem netradičněji než cestou oficiálního sponzoringu turnaje.
Na posledním setkání SportBiz LIVE vystoupil Martin Malík ze společnosti STES s prezentací strategického marketingu Gambrinus ligy. Přítomné zaujali zejména grafy srovnání hodnot TV práv se zahraničím. Zajímá vás co všechno Gambrinus liga realizovala za projekty? Jak je na tom ve sledovanosti ve srovnání s ostatními sporty? Nyní vám SportBiz přináší kompletní prezentaci.
Na příkladu nového fotbalového klubu New York City FC máme jednu z mála příležitostí sledovat, jak se od základu tvoří nový brand sportovního klubu. Do prvního zápasu v MLS zbývá necelý rok, ale klub už na Facebooku komunikuje s 80 tisíci fanoušky a prodává permanentky.