Otevřít menu Zavřít menu

S Jaroslavem Chvalným o Prague Handball Cupu

O velikonočních svátcích probíhá v Praze tradiční házenkářský halový turnaj Prague Handball Cup, který je největším mezinárodním setkáním mládežnických kategorií. Již 28. ročník turnaje se konal ve více než 35 halách po celé Praze a zúčastnilo se ho 635 týmů z 29 zemí, například i z Mexika, Kanady nebo Izraele. Na pár organizačních otázek jsme se zeptali ředitele turnaje, Jaroslava Chvalného.

Velikonoční svátky tráví házenkáři aktivně již několik let, byl turnaj vždy mezinárodní akcí? A jak se lišila organizace prvních ročníků od těch nejnovějších?
Již v roce 1992, kdy se konal první ročník, se turnaje zúčastnila zahraniční družstva. V počátcích, když byl turnaj menší, jsme si všechno dělali sami, dnes už si na mnoho věcí musíme najímat firmy a s celou organizací pomáhalo kolem 500 lidí. Celkově i účastnická základna roste, a to pro nás to znamená shánění více kapacit nejen na hraní, ale třeba i na ubytování.

Zveřejnil(a) Prague Handball Cup dne Pondělí 22. dubna 2019

Co všechno se skrývá za odehranými turnaji?
Je nutné si pronajmout haly a každý rok shánět nové možnosti, protože počet hal nám v hlavním městě už bohužel nedostačuje. Dále je nutné zajistit „vedoucí hal“. To jsou lidi, kteří odpovídají za průběh turnaje v jedné určité hale. Na nich potom je, aby si sami zajistili stolkaře. Tedy brigádníky, kteří hlavně zapisují průběh zápasů a obsluhují časomíru. Jsou to vždy čtyři lidi na každé hale, takže pomáháme i se sháněním těchto lidí. Dále je to určitě zajištění velkého počtu rozhodčích, kteří rozhodují utkání vždy ve dvojici a ne v jednom, jak je tomu ve zvyku na jiných turnajích. No a v neposlední řadě zajištění zdravotnické služby.

Je pro organizátory, rozhodčí atd. stanovena nějaká odměna nebo pomáhají dobrovolně?
Dobrovolníky jsme měli jen v prvních letech organizování turnaje, v dnešní době už každý pracuje za nějakou odměnu.

Zveřejnil(a) Prague Handball Cup dne Pondělí 22. dubna 2019

Jakým systémem se turnaj hraje? Jsou zde nějaké odlišnosti od klasických pravidel?
Družstva startují v deseti věkových kategoriích, pět dívčích a pět chlapeckých. V každé kategorii jsou družstva rozdělena do nejméně 6 členných skupin, z nichž pak postupují do A finále nebo do B finále. Hraje se 2 x 15 minut. Zvláštností jsou v případě nerozhodného výsledku ve vyřazovacích finálových utkáních a utkáních o 3. místo tzv. „rozstřely“ (shoot-out).

Propagace turnaje je důležitá pro přitáhnutí týmů i fanoušků. Jak turnaj komunikujete, aby se o něm dozvědělo co nejvíce lidí?
Ještě donedávna jsme rozesílali písemné pozvánky poštou nebo e-mailem, nyní se již spoléháme na sociální sítě, tedy hlavně přes Facebook, který si řešíme vlastními silami. Kapacita turnaje je v těchto letech naplněna, takže není nutné ho nijak zvlášť medializovat.

Pro turnaj jsou založené profily na FB a IG. Jakým způsobem je během turnaje využíváte?
Turnaj je tak velký, že se mnozí účastníci ani nepotkají, takže během turnaje využíváme naše profily na Facebooku a Instagramu jako základní zdroj informací o turnaji v místech, kde se účastníci zrovna nenacházejí – haly, turnajové centrum apod. K tomu využíváme naše vlastní „televizní“ štáby, které natáčejí v těchto místech videa, ta navíc zároveň slouží jako promo našich partnerů.

Připravujete pro turnaj i printové materiály?
Ano, tiskneme turnajový Bulletin pro každý tým, plakáty se znakem turnaje do hal a na partnerská místa. Samozřejmě i zápasové soupisky a zápisy o utkání, které jsou potřeba.

View this post on Instagram

#phc19 #praguehandballcup #bulletin #accreditation #preparations

A post shared by PHC_Official (@prague_handball_cup) on

Má Prague Handball Cup pro účastníky připravený nějaký doprovodný program?
Doprovodný program je připraven v turnajovém centru, kde se účastníci mohou pobavit během turnaje na různých pronajatých atrakcích. Letos jsme turnaj oživili i hrou „Honba za pokladem“, kdy družstva luštila sadu rébusů na různých místech Prahy. V sobotu pak obvykle bývá pro vedoucí organizován raut s živou hudbou a pro děti diskotéka s oblíbeným koktejl barem. Účastníci mohou také navštívit zdarma některé pražské památky nebo různé partnerské atrakce se slevou.

Každý rok má turnaj svou vizuální identitu, jak určujete téma vizuálu, a jaký jste zvolili pro letošní rok?
Téma vizuálu vybíráme každý rok z několika grafických návrhů a letos jsme zvolili „divočinu”, za kterou stojí naše spolupracující grafická firma.

Jaké jsou ohlasy na letošní ročník PHC?
Většinou se dozvídáme ty méně spokojené názory, ale naštěstí se k nám vždy donese i nějaká pochvala ohledně organizace.

View this post on Instagram

#phc19 #praguehandballcup #tournament #tshirt #logo

A post shared by PHC_Official (@prague_handball_cup) on

View this post on Instagram

#phc19 #praguehandballcup #medals #firstplace

A post shared by PHC_Official (@prague_handball_cup) on

SHARE
SHARE

Napsal
Natálie Brožová

Nejčtenější

Tagy

ChvalnýHandball CupHázenáRozhovor

SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.