Otevřít menu Zavřít menu

Dřina, kritika, ale i veselé okamžiky: taková byla biatlonová sezóna 2018/2019

Biz

Odchodem populární Gabriely Koukalové a odtajněním osobního příběhu v kontroverzní knize Jiná, se dostala tvář českého biatlonu do těžké situace. K zlepšení měl pomoci nový norský styl tréninků, který však fanouškům očekávané medaile nepřinesl a ti se svou nespokojenost nebáli dát najevo. Největší oporou se stala mladá naděje týmu Markéta Davidová, která vybojovala ve světovém poháru několik pódiových umístění a výrazně pomohla i ve štafetovém závodě v německém Oberhofu.

Od prvního závodu to vypadalo pro český biatlon dobře, Markéta Davidová vybojovala 3. místo ve vytrvalostním závodě v Pokljuce. V dalších dvou závodech světového poháru medaile nezacinkaly a Nové Město slavit s reprezentanty nemohlo. Zato ve čtvrtém díle SP v německém Oberhofu se stal pro některé doslova zázrak a česká ženská štafeta vybojovala bronz! Závodnice pak v rozhovoru pro Český biatlon zářily a na dotaz, zda si nezapomněly vzít make-up, hbitě a se smíchem odpověděly, že to opravdu nečekaly. Nejlepší týmové umístění za poslední dva roky tak vrátilo českým fanouškům naději na další úspěchy.

 

Ten největší přinesla Markéta v prosluněné Anterselvě, kdy v hned úvodním sprintu díky bezchybné střelbě vytřela zrak všem zkušeným soupeřkám i italským fanouškům a zajela čas, který už nikdo jiný nepřekonal. Upřímnou zlatou radost Davidová ještě rozšířila o stříbro z hromadného závodu. Pohádka, za kterou stála velká dřina a mžitky před očima v cíli, se tak stala skutečností.

Díky čisté střelbě dosáhla Markéta Davidová na druhé místo ve zkráceném vytrvalostním závodě ve zmrzlém Canmore, kde bylo okolo tratě slyšet i hodně povzbuzujících českých fanoušků. „Byla hrozná zima a ta zima byla čím dál tím větší, ale jsem strašně ráda za čtyři nuly, protože to je poprvé v životě, co jsem dala čtyři nuly v závodě,“ dodala k úspěchu v Kanadě Davidová. Pro velký mráz, který v noci dosáhl až na -30 stupňů, pak pořadatelé v zámoří zrušili i stanovený náhradní termín sprintů mužů a žen. Poslední dvě kola SP, mezi která se vklínil světový šampionát, již nepřinesla Čechům žádné větší úspěchy.

 

Vrchol sezóny na MS v Östersundu bohužel nevyšel podle přání fanoušků a česká výprava nepřivezla žádné medaile. Muži, kterým se individuálně ve světovém poháru příliš nedařilo, však dotáhli na MS českou štafetu do cíle na čtvrtém místě, což je ve velké konkurenci Norů, Němců, Rusů a dalších týmů historický výsledek. Svůj díl na skvělém umístění odvedli i Michal Krčmář a Tomáš Krupčík, kteří z našich mužů nejlépe vyladili formu na MS.

 

Podobného názoru však nebyli všichni a na český biatlon dopadly i negativní ohlasy. K těm se na svém twitterovém účtu vyjádřil Tomáš Krupčík a upozornil na nepříjemnou situaci, kdy veřejnost komentuje vše, co se nedaří a malé úspěchy nepřijímá.

Gabriela Koukalová, která aktuálně zvažuje možný návrat k biatlonu, se však kolegů zastala na svém Facebooku: „Sport je vrtkavá věc a biatlon tuplem. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je velmi tenká. Stejně, jako je velmi tenká hranice mezi uznáním a zatracením. Letošní mistrovství světa v biatlonu se našim biatlonistům nevydařilo tak, jak by si fanoušci, ale především závodníci sami představovali. Nikdo ale nevidí to brutální úsilí, které tomu všichni včetně realizačního týmu věnovali.“

Lehce špatná atmosféra byla cítit i na začátku sezóny při vyjádření Ondřeje Moravce směrem k servisnímu týmu ohledně přípravy lyží na závody v Ruhpoldingu.

Úplný závěr sezóny si biatlonisté užili na domácím mistrovství a exhibici v Jablonci nad Nisou, kde se ukázaly také mladé talenty: Voborníková, která na juniorském mistrovství světa brala v dorostenecké kategorii stříbro z vytrvalostního závodu a Kocián, který ve stejné kategorii vybojoval bronz. Fanoušky potěšil i sympatický výkon Michala Krčmáře, který na poslední střelbě vytrhl vázání a tak do cíle, i přes následnou diskvalifikaci, doběhl po svých.

 

Před další sezónou plánuje český biatlon zanalyzovat uběhlou sezónu a nastavit procesy takovým způsobem, aby se Češi vrátili na pozice, ze kterých ustoupili, i když laťka z minulých let je hodně vysoko.

SHARE
SHARE

Napsal
Natálie Brožová

Nejčtenější

Tagy

Biatlon

podobné články

Nejlepší sportovní eventy roku 2016


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.