Otevřít menu Zavřít menu

Český klub pomáhá s klubem NHL rozvíjet florbal v Texasu

Nestává se ve sportu často, aby Češi jezdili vzdělávat své kolegy v zahraničí. A už vůbec ne, když se jedná o USA. První cestu do amerického Texasu nedávno podniknul florbalový klub FbŠ Bohemians. Jaká byla její mise a jak dopadla, to nám v původním rozhovoru pro SportBiz prozradil prezident klubu Martin Musil.

Jak se FbŠ Bohemians dostali do Texasu?

S myšlenkou propojit začínající florbalovou komunitu v Texasu s naším florbalovým klubem přišel Jan Bagin, člověk blízký našemu oddílu a zároveň baseballová osobnost, funkcionář a předseda významného pražského klubu. Z historie baseballu vychází i snaha pomoci rozvoji daného sportu tím, že pomůžete jeho rozvoji v jiné zemi. Podobně jako baseballoví trenéři a hráči jezdili šířit jeho slávu z Ameriky k nám, nyní je čas pro cestu florbalu za velkou louži. Organizace North Texas Floorball Association (NFTA) se dynamicky rozvíjí, tudíž naše cesta vedla právě sem.

Jakou roli v tom hrál hokejový klub Dallas Stars, jak ten rozvíjí florbal v Texasu?

Dallas Stars nastartovali prostřednictvím své nadace v uplynulých dvou letech velice zajímavý projekt zaměřený proti obezitě tamní mládeže a pro změnu jejího životního stylu. Děti na svých školách plní několik základních úkolů zaměřených například na sílu a vytrvalost. A jelikož jsou garantem právě hokejoví Stars, jedním z těchto úkolů je prokázaní základních dovedností s holí. Zřejmě z praktických důvodů padla volba na hůl florbalovou.

 

20150725_104441

 

Jak ten projekt v reálu vypadá?

Vše je postaveno na spolupráci se školou. Právě zde se děti dozvídají, že by měly aktivně žít a zdravě se stravovat. To jsou také hlavní dva cíle celého programu. Zástupci Dallas Stars projekt ve škole zahájí a děti už pak jen ukazují své pokroky učitelům a sbírají hvězdy na své speciální náramky. Tím je také zajištěna přirozená soutěživost mezi spolužáky, která dosažení zvoleného cíle rozhodně pomáhá.

Florbalová část projektu, a pro nás je velice zajímavé, že ta je právě tou stěžejní, je opravdu gigantický projekt. V rámci něj na 300 škol s téměř 200 000 žáky bylo vybaveno florbalovými holemi, míčky a brankařskými sety. Tato čísla jsou pro naše vnímání neskutečná.

Kromě prokázání pokroku ve florbalových dovednostech, mohou žáci získat hvězdu na svůj náramek také za sílu předvedením určitého počtu kliků nebo třeba za vytrvalost uběhnutím vzdálenosti tří mil.

Jak velký tým se v Dallas Stars stará o tak obrovský projekt, alespoň na české poměry?

Personální zázemí celého klubu bylo tak obrovské, že si nedovoluji odhadnout kolik lidí řeší zrovna tento projekt, ale pro Dallas Stars se jedná o významný projekt, což se nám potvrdilo už tím, že nám jej přišli spoluprezentovat hned dva viceprezidenti tohoto klubu.

V současnosti je celý projekt již ve svém druhém cyklu, prošel si zajímavým rebrandingem, podklady pro děti a rodiče jsou koncipovány modernější formou a hlavně je celý projekt partnerům z řad soukromého i municipálního sektoru představován jako komplexní změna životního stylu, která má velký vliv na osobnost dítěte a jeho soustředěnost. Sport je představován pro nás Evropany netradičně, jako prostředek podporující matematické myšlení, zeměpisné znalosti a samozřejmě děti socializuje.

Co bylo konkrétně náplní vaší cesty?

Hlavním cílem je zahájení spolupráce mezi NTFA a FbŠ Bohemians. V rámci ní se do USA budou vydávat naši trenéři a hráči. Již nyní naši trenéři odvedli několik desítek tréninkových jednotek nejen v samotném Dallasu, ale i v univerzitním Keenu nebo v Česku známém krajanském městečku West. Florbal v regionu se opravdu rychle rozvíjí a my jsme rádi, že jsme dokázali předat organizační i sportovní zkušenosti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Říkáte, že se florbal rychle rozvíjí. Do jaké míry je ten rozvoj tažen projektem Dallas Stars a nakolik je florbal rozvíjen vlastní organizací?

Nevím, jestli někdo dokáže přesně popsat, co jsou hlavní motory rozvoje florbalu v Severní Americe. Určitě to je aktivita některých hokejových velkoklubů nebo kanadského hokeje. V USA je projekt Dallas Stars rozhodně největším počinem, který se tímto sportem zabývá. Šíří se i díky mnoha lidem z Evropy, kteří ve Státech žijí, studují nebo pracují. Samotná organizační struktura USA Floorball, ale i menších regionálních zastřešujících organizací, zatím není silná.

Jakou má texaský florbal úroveň?

Aktuálně se nebojme říct, že úroveň florbalu je zde spíše rekreační, ačkoli z tohoto regionu jsou i někteří členové reprezentace USA. Další vývoj to ale rychle změní. V Dallasu mají ideální podmínky pro raketový vzestup tohoto sportu. Po školách zde běhají v hodinách tělesné výchovy desetitisíce dětí s florbalovými holemi, mají zde úžasné zázemí v podobě tělocvičen a sportovních hal a hlad po sportovní aktivitě je zde obrovský.

Jak bude vaše spolupráce dále pokračovat?

Hlavním prvkem spolupráce je jednoznačně možnost sportovních pobytů a stáží pro naše členy. Zatímco pomohou s kvalitou tréninků a informovaností v texaském florbalovém prostředí, mohou se hráči zdokonalovat v cizím jazyce, navazovat nové kontakty a vrátit se se zajímavými zážitky. Podobně tak i trenéři získají zajímavé možnosti rozšíření své praxe. Následné návštěvy texaských florbalistů u nás jim zase přinesou setkání s vrcholným florbalem, zápasy, turnaji, ale i jinou kulturou.

Budete nějak spolupracovat i s Dallas Stars?

Zájem o budoucí spolupráci je na obou stranách. Pro florbalovou část projektu potřebují Dallas Stars určitou součinnost a florbalové odborníky, které ve své zemi nemají. FbŠ Bohemians bude tedy dále pomáhat s jejich záměrem zkvalitnit a udržet florbal v texaských školách.

Samostatnou kapitolou spolupráce mimo Dallas je „české městečko“ West, kde je velká česká komunita, a kde díky našim sponzorům mají na střední škole kompletní florbalové vybavení. Partnerství našeho klubu se školním týmem z druhého konce světa, kde ale snad každý má české předky, často i české příjmení, je zajímavým výsledkem naší florbalové mise.

Měli jste možnost se jít podívat i na jiné sporty než florbal? Co vás zaujalo a proč?

Dallas je sídlem týmů profesionálních lig jako Dallas Stars, Texas Cowboys, Texas Rangers nebo Dallas Mavericks. Úžasně působí i jejich domovské stadiony. AT&T arena pro americký fotbal je monumentální stavbou, kterou během svého pobytu v Dallasu nepřehlédnete a i její prohlídka stojí zato. Arénu Dallas Stars, jednu z nejmodernějších hokejových hal na světě, naleznete v úplném centru města. Hodně inspirace člověk získá při návštěvě fan shopu Dallas Stars nebo při prohlídce Sokolovny v městečku West, kde (a nejen tam) velmi aktivně funguje nám dobře známý Sokol. Obecně sportovní zázemí při školách je zde skvělé.

 

 

20150727_201629

 

Jelikož jsme sportovci duší i profesí, návštěva utkání MLB mezi Rangers a newyorskými Yankees, konaného v obrovském horku, v pondělí a přesto před skvělou návštěvou přes 35 000 lidí, byla povinností. To je ta pravá Amerika – na prvním místě zážitek, atmosféra, merchandising a občerstvení.

SHARE
SHARE

Napsal
Robin Mana

Robin se aktivně věnuje několika sportům, mezi kterými vede především florbal. Žádný z nich ale nikdy nehrál na vrcholové úrovni. Je fanouškem hokejové Sparty, kde dříve působil jako klubový redaktor. Pracoval v Seznam.cz, sportovní redakci ČTK a nyní hrdě obléká dres agentury 2Score.


Nejčtenější

Tagy


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.