Otevřít menu Zavřít menu

V hledišti: V Poznani mají zábavu na stadionu v rukou fanoušci

Polský fotbal je mezi českými fanoušky známý spíše svými radikálními fanoušky než kvůli herním úspěchům na klubové nebo mezinárodní scéně.

Poznaňský Lech je tradičním polským klubem s bohatou historií, reprezentanty osmi zemí, silnou základnou fanoušků a novou fotbalovou arénou, což vytváří unikátní koncept, který se musí líbit. Modrobílým barvám místních Kolejorz, jak se klubu přezdívá, tak snadno podléhají i cizinci, kterých je v Poznani jakožto univerzitním městě a jednom z ekonomických center Polska mnoho.

IMG_20150517_145717

S Kolegy z Německa a Turecka se vydáváme na zápas místních modrobílých bohů s Jagellonií Bialystok, jde o první domácí zápas nadstavbové části, lídr tabulky hostí třetího v pořadí. Všichni jsme fanoušky Kolejorz až za hrob, mí přátelé navíc mají srovnání s atmosférou na Bayernu a Besiktasi a nemohou se již dočkat něčeho, co na fotbale v Mnichově a Istanbulu nezažijí.

Každý, kdo se chce v Polsku dostat na stadion, musí mít kartu kibica, malou kartičku se základními údaji o jejím držiteli, na kterou se automaticky nahrají všechny jím zakoupené vstupenky. Odpadají tak starosti s papírovými vstupenkami. Hlavní důvod je však bezpečnost na stadionech. Kartu kibica v Poznani fanouškům udělají v prodejně se vstupenkami na počkání i před zápasem. Vstupenky je možné koupit na stadionu, v síti fanshopů v Poznani, v obchodech jiných měst ve Velkopolském vojvodství nebo na internetu.

IMG_20150517_145131

Ceny se pohybují v příjemných cenových hladinách v závislosti na kategorii místa a kupujícího, například studenti mají slevu 15%, ale každý čtvrtek mohou zakoupit vstupenky se slevou 50% a získat tak i ty nejlepší místa za lidových 30 zlotých. Kreativní je klub také na různé významné dny, například Mezinárodní den žen a dětí, což se promítá do skladby návštěvníků domácích zápasů. Ženy a děti tvoří velmi významnou část diváků.

[sws_blue_box box_size=“630″]Zápas: Lech Poznań – Jagellonia Bialystok
Datum: 17. 5. 2015
Stadion: INEA Stadion
Počet diváků: 22 551 (53% kapacity)
Poměr cena/zážitek: 8/10 (maximum je 10)[/sws_blue_box]

Na stadion přijíždíme hodinu před výkopem, z centra města trvá cesta tramvají asi deset minut, kolem stadionu mají stánky s atrakcemi hlavní sponzoři klubu, sázková kancelář a místní pivovar, který dává ochutnat novinku, tu však český pivař nijak zvlášť nekvituje. Správný fanoušek Kolejorz neopomene navštívit fanshop, který není malý, ale před zápasem praská ve švech. V okolí stadionu je téměř nemožné spatřit někoho, kdo by na sobě neměl něco v barvách Lecha.

IMG_20150517_145142

Vstup do útrob INEA Stadionu je bezproblémový, aréna je takřka obklíčena turnikety a nestává se, že by se u vstupů tvořily fronty. V útrobách stadionu je dostatek stánků s občerstvením a fronty tu jsou také výjimkou. Při příchodu do našeho sektoru máme problém najít naše místa, na vstupence v podobě karty kibica pochopitelně nejsou, situaci však vyřeší přítomný pořadatel, který do tabletu vyťuká číslo karty a už nás vede k sedačkám.

Před zápasem proběhne obligátní hymna klubu, kterou s pozvednutými šálami hrdě zpívá celý stadion. INEA Stadion je sice zaplněn jen z poloviny, ale atmosféře to neubírá. Inu, Poznaň není tak velké město, aby se Lechu podařilo čtyřicetitisícový stadion vyprodat více než párkrát za rok. Od prvních minut zápasu má domácí Lech jasnou převahu, ale zároveň je vidět, že pro několik hráčů to není jejich den. Lech sice první skóruje, ale Bialystok záhy otáčí a skóre se zastaví na 1:3. Přesto fanoušci dál podporují svůj tým a stadion jich předčasně opouští jen hrstka.

IMG_20150517_152901

Fanoušci, kteří na stadionu vytvářejí jedinečnou atmosféru jsou důvodem, proč se v Poznani chodí na fotbal. Na jejich adresu je třeba říct, zejména kvůli jejich nepříznivému obrazu v České republice, že to jsou sice oni, kteří jsou v bitkách mezi fanoušky nejlepší, jsou však ostře vyhranění k používání zbraní a na domácím stadionu se již několik let nestal žádný incident. Největším proviněním fandů proti pravidlům na stadionu tak čas od času bývá pálení ohňů, za což jim starosta města na další zápas uzavře tribunu. Oni se však přesunou jinam a atmosféra nijak netrpí.

Se svými fanoušky klub silně spolupracuje a například jim pomáhá s choreografiemi. Jendou za čas na domácím zápase zorganizují takzvanou „akci konfety“. Fanoušci jsou již několik dní před zápasem informováni o „povinnosti“ přijít na stadion s konfetami a taškami nastříhaných novin. Po úvodním hvizdu se pak stadion ponoří do bílé tmy. Nikomu nevadí, že se pak hrací plocha 10 minut uklízí. Vše je součástí velké šou, kterou si vytvářejí sami fanoušci. Pořadatelé jsou naopak rádi, že tu fanoušci jsou a vytvářejí vzrušující atmosféru.

IMG_20150517_163126

Při samotném zápase není klub nijak zvlášť aktivní, kromě možnosti focení s maskoty, vystoupení cheerleaders a promítání videí na dvou obrazovkách tu nic není. Fanouškům to nijak nevadí a jsou rádi, že si mohou zábavu spontánně organizovat sami. Klub se potom soustředí spíše na promo akce ve městě a na sociálních sítích ve dnech, kdy se nehrají zápasy.

Utkání Lecha je taktéž možné spojit s návštěvou stadionu, klub nabízí několikrát denně 5 druhů prohlídek od té základní za 15 zlotých až po možnost nechat se stadionem provést některým z hráčů Kolejorz.

Která věc se vám nejvíce líbila a mohla by být inspirací pro ostatní kluby?

Podpora ze strany klubu směrem k fanouškům. Klub pro fanoušky vytváří prostor, aby se sami realizovali a maximálně s nimi spolupracuje. Perfektní infrastruktura stadionu a okolí je dalším plusem, je však dílem pořádání ME 2012, ne klubu.

Co byste pořadatelům nevíce vytknul?

Nevynucují zákaz kouření na stadionu.

 

SHARE
SHARE

Napsal
Marek Hofman

Marek Hofman, právník a amatérský sportovec. Narodil se v nejhokejovějším městě v České republice, ale studia ho zavedla do nejfotbalovějšího města v Polsku. Na obě města, respektive jejich slavné sportovní kluby, nedá dopustit.


Nejčtenější

Tagy

FotbalLech PoznanPolsko

podobné články

Doteď jsme měli jen logo, teď máme identitu, říká Kamil Veselý

Premier League je konečně na YouTube, ale zatím nenabídne mnoho

Fotbalové MS žen se zvětšuje. Od příštího turnaje již s 32...

SportBiz Talks: Daniel Hajný


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.