Otevřít menu Zavřít menu

Brazilské turné a budování globální značky v podání Šachtaru Doněck

Poměrně nedávno jsem zde psal o pohnutém osudu ukrajinského velkoklubu Šachtar Doněck, který válka na východě země vyhnala z jeho domovského města a donutila přesídlit do více než tisíc kilometrů vzdáleného Lvova. Tam hraje od letošní sezóny jak většinu utkání ukrajinské nejvyšší soutěže, tak domácí zápasy Ligy mistrů. Titulek článku zněl „Jak se Lvov převléká do oranžové“, Šachtar se ale s expanzí svých barev zdaleka nehodlá omezovat pouze na západní Ukrajinu. To koneckonců ukazuje i jeho nedávno skončené brazilské turné, o kterém klub uvažoval již několik let, které však uskutečnil, a zřejmě ne náhodou, až letos.

Viděno širší optikou současného vývoje na Ukrajině je brazilské turné v tuto chvíli pro Šachtar mnohem víc, než jen obyčejné soustředění. Je za ním vidět snaha vybudovat ze Šachtaru globální brand, celosvětově populární značku po vzoru například Realu Madrid, Manchesteru United nebo Chelsea, a najít nová odbytiště jak pro televizní práva, tak pro klubový merchandising.

Šachtar odehrál v Brazílii mezi 17. a 25. lednem celkem šest zápasů s prvoligovými mužstvy – dvakrát vyhrál, jednou prohrál a dvakrát remizoval (v tom posledním utkání s úřadujícím mistrem Cruzeirem). Dvě utkání odehrál v rámci nově založeného Granada cupu, který pořádá agentura, jež na sebe rovněž vzala veškeré náklady spojené s brazilským turné. Pravda, sám turnaj nedopadl nijak slavně a vedle Šachtaru byl jediným evropským účastníkem litevský Žalgiris Vilnius. Důležitější je už ale sám fakt, že bylo jméno Šachtaru pro nejlepší brazilská mužstva i pro jejich fanoušky dostatečně atraktivní. Všech pět zápasů, z nichž čtyři se odehrály na stadionech pro loňské mistrovství světa, vidělo dohromady přes 111 tisíc fanoušků, a to při cenách vstupenek od 60 do 120 realů (cca 550-1100 korun).

shakthar 3

Sama o sobě je taková částka asi nicneříkající, vynikne ale ve srovnání s cenami lístků na Šachtar „doma“ ve Lvově – ty na ukrajinskou Premier ligu začínají v přepočtu někde na třiceti korunách, na osmifinálový souboj Ligy mistrů s Bayernem (17. února) je možné sehnat nejlevnější vstupenku za zhruba 150 korun. Příjmy z domácího vstupného tak klubovou kasu rozhodně nenaplní (vstupenky byly levné i v Doněcku a ze strany klubu jde de facto o charitu), z brazilského turné ale pořádající agentuře asi přeci jen něco zůstane.

Čím to, že mistr jakési postsovětské země (ač považován za jeden z nejlepších východoevropských týmů) vzbudil v kolébce fotbalu takový rozruch? Brazilci byli prostě zvědavi – na Brazilce. Šachtar jich má tolik, že by z nich poskládal celou jedenáctku (kromě brankáře) a zbylo by mu i na lavičku. Záloha ukrajinského klubu je až na reprezentanta Tarase Stěpaněnka výhradně brazilská, a to přitom rozhodně nejde o neznámá jména: Kolem Douglase Costy mohutně kroužila v zimním přestupovém období Chelsea, Luiz Adriano vede s devíti brankami letošní střelecké tabulky Ligy mistrů a Alex Teixeira se pro změnu octl v hledáčku Monaka.

shakthar 2

Horníky nakonec žádná z jejich brazilských opor neopustila a je dokonce pravděpodobné, že si klub během svého turné vytipovával další možné jihoamerické posily. Šachtar se stal svými výsledky i svým zázemím pro zahraniční hráče dobrou adresou, a to i přes peripetie, které prožívá v souvislosti se současným konfliktem. Popularita, které se doněčtí Brazilci těší ve své domovině, je dobře vidět i na sociálních sítích. Množství brazilských fanoušků Šachtaru na Facebooku totiž hned 4,5 krát převyšuje počet těch ukrajinských. Z celkových 1,3 milionu fans bylo na konci roku 2014 z Brazílie téměř 600 tisíc!

Ze svého brazilského turné plánuje Šachtar udělat každoroční záležitost, která by připomínala podobné zájezdy nejslavnějších klubů Premier League nebo Primera División. Ve chvíli, kdy se klub drží nad vodou jen díky ohromnému bohatství svého majitele Rinata Achmetova a kdy to nevypadá, že by se měl do Doněcku v nejbližší době vrátit, je pro něj „expanze“ do Brazílie jednou z nejvyšších priorit. Jestli mělo jihoamerické soustředění pozitivní vliv i na herní projev mužstva uvidíme už 17. února – to Šachtar přivítá ve Lvově v prvním zápase osmifinále Ligy mistrů slavný Bayern Mnichov.

foto: shakhtar.com

SHARE
SHARE

Napsal
Vojtěch Raiman

Smířený s tím, že jeho největším sportovním úspěchem asi navždy zůstane postup do sedmé Hanspaulské ligy, sbíral Vojta od svých sedmnácti let zkušenosti v oddělení komunikace pražské Slavie. V současnosti působí mimo jiné jako reportér serveru UEFA.com, na akademické půdě se pak věnuje propojení fotbalu a politiky ve východní Evropě.


Nejčtenější

Tagy

Šachtar Doněck

podobné články

Šachtar Doněck v exilu. Jak se Lvov převléká do oranžové


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.