Otevřít menu Zavřít menu

Kdo má (bude mít) lepší stadion? Detroit s prosklenou střechou nebo zboku prosklené Sacramento?

Možná se nové plány majitelů klubů amerických profesionálních soutěží dají brát jako konec ekonomické krize. Stovky milionů dolarů investic do nových nemovitostí ukazují velký optimismus v utrácení Američanů. Srovnali jsme dva ambiciózní projekty, za nimiž stojí lidé z hokejového klubu NHL Detroit Red Wings a klubu basketbalové NBA Sacramento Kings.

Projekt nové arény a doplňkového skoro až města v Detroitu je obří, megalomanský, drahý, ale bezpochyby vizionářský a má na to, aby jeho duchovním otcům v budoucnu přinesl peníze. Arena Sacramenta Kings je také něco úplně nového.

Co je na těchto dvou investicích taky zajímavé? Kalifornie před třemi lety stála na pokraji bankrotu. Kdysi jeden z nejbohatších států Unie žádal ještě nedávno soudy o ochranu před věřiteli. A Detroitu se pořád ještě přezdívá město duchů po té, co všichni jen vzpomínajní na slávu zdejšího automobilového průmyslu.

Králové z hlavního města Kalifornie budou mít svoji novou halu prosklenou, vidět do ní půjde i z ulice. Stánek pro 17 tisíc lidí vyjde na nejméně půl miliardy dolarů. Dominovat mu budou obrovské skleněné tabule, které dají lidem procházejícím kolem a dokonce lidem v autech z nedaleké silnice nahlédnout do toho, co se v budově právě děje. Halu by měli basketbalisté Kings a jejich fanoušci pokřtít v říjnu roku 2016. Přípravy povolení a shánění pozemku a především financí na projekt trvaly víc než pět let. V podstatě všechna pokrizová léta.

Co víc, ta zmíněná okna půjde i otevřít. Pokud třeba bude v hale koncert, je možné, že lidé budou moci sledovat svého oblíbeného interpreta i zvenčí haly a provozovatel Areny, klub Kings, ve spolupráci se sacramentskou radnicí, bude moct i na tato místa prodávat vstupné.

Masivní veřejná dotace projektu ale vyvolala bouři nevole u řady místních residentů. Sdružení STOP zvažuje dokonce žalobu na sacramentskou radnici. Starosta i představitelé klubu, ale věří, že vše ustojí a sříhat pásku unikátního projektu budou podle plánu za dva roky.

detroit

Detroit nabízí jiný příběh. Zatím ještě ne tak detailně rozpracovaný, ale slibný určitě. „Dva tisíce bytů, tucty obchodů ulice v evropském stylu,“ představoval svůj projekt nového skoro až města kolem nové haly hokejistů Red Wings Christopher Ilitch, šéf rodinné firmy, která řídí úspěšný hokejový klub a investuje do přilehlých nemovitostí. Podle Ilitche jde o projekt, který může svou komplexností konkurovat čemukoliv podobnému v Americe i na světě a asi má pravdu.

Půjde o investici, která čítá i dráhu metra, napojení na blízký Comerica Park, divadlo Fox, Motor City Casino a další atrakce v přilehlém okolí. Cena výstavby nové zábavní, rezidenční i komerční zóny se má pohybovat okolo 650 milionů dolarů.

Projekt na samotnou sportovní halu, která má nové čtvrti vévodit ještě není zcela dokončen. I v Detroitu ale přemýšlejí o otevření haly zvenčí, podobně jako v Sacramentu. Dokonce tak, že by arena byla pod zemí a střecha by byla prosklená, na úrovni země, po níž by procházeli kolemjdoucí. Termín, kdy má Ilitchově vizi být vdechnut život, je rok 2017.

SHARE
SHARE

Napsal
Michal Šenk

Michal Šenk je redaktorem sportovního byznysu Hospodářských novin. Kromě tradičních sportů, kterým se věnuje, jak to jen jde, rád žongluje, a to nejen se slovy. Pro web SportBiz.cz bude každé dva týdny nabízet "Pět důvodů proč". Do této rubriky se svými postřehy a nápady můžete zapojit i Vy.


Nejčtenější

Tagy

Detroit Red WingsNBANHLSacramento Kings

SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.