Otevřít menu Zavřít menu

Major League Soccer chystá expanzi. Beckham se vrací jako majitel klubu z Miami

Již během své aktivní kariéry se David Beckham netajil touhou vlastnit svůj tým v Major League Soccer a není tomu dávno, co opustil fotbalové trávníky a již tyto plány dostávají konkrétní obrysy.

Zámořská soutěž evropského fotbalu chystá v následujících letech rozšiřování v rámci Spojených států. Současný počet 19 týmů by měl být do roku 2020 rozšířen na 24 týmů. V prvních plánech by do roku 2015 měly přibýt týmy Orlando City SC a New York City FC.

Právě o koupi týmu v New Yorku se již během aktivní kariéry Beckhama spekulovalo. Vstup newyorkského týmu však je již v přípravě pod vlastnictvím anglického týmu Manchester City FC a jeho majitele Sheikha Mansoura.

Dalším skloňovaným městem bylo Miami, které postrádá fotbalový tým v MLS od roku 2001, kdy se po čtyřletém působení se soutěží rozloučil tým Miami Fusion. Důvodem byla nízká divácká návštěvnost, zapříčiněná zejména stadionem sídlícím ve Fort Lauderdale vzdáleného 30 mil od centra Miami. Klub tak skončil své působení se ztrátou 250 milionů $.

Jelikož soutěž ve stejné době opustil i další tým z oblasti Floridy, Tampa Bay Mutiny, a MLS byste tak hledali v současné době v této části Spojených států marně, je podpora pro vstup Miami ze strany vedení MLS logickým východiskem.

1

V kombinaci s osobou Davida Beckhama tak má Miami dveře do MLS otevřené, což potvrdil v minulých dnech i komisař MLS Don Garber na společné tiskové konferenci o předběžném povolení pro vstup do soutěže. A o novinky se David Beckham podělil s fanoušky i skrze Google Hangout.

Plán o založení Beckhamova týmu se rodil již při jeho příchodu do Los Angels Galaxy v roce 2007, kdy ve smlouvě měl ustanoveno, že po hráčském odchodu z MLS si bude moci koupit svůj klub. Vedení soutěže navíc bylo prozíravé Beckhamovým přínosem, že připravilo zvýhodněnou cenou za franšízu 25 milionů $. V porovnání s částkou, kterou uhradil New York City FC (100 milionů $), se ukazuje, že liga bývalého hráče Manchesteru United, Realu Madrid, LA Galaxy, AC Milán či PSG potřebuje.

Beckham proslavil MLS již během své hráčské kariéry, kdy jeho příchod ovlivnil i další hvězdy pro přesun do zámoří a evropské velkokluby si vybíraly celky MLS jako své soupeře během své předsezonní tour.1

Nyní muže, jež se stal i symbolem olympijských her v Londýně a nesl olympijskou pochodeň, čeká spousta jednání, jelikož pro vstup do soutěže musí dodat plán financování a řešení domácího stadionu týmu. Ten bude nejspíše v prvních sezónách hostovat na cizím stadionu (svůj dočasný domov má v nejbližší době oznámit i NYCFC).

Beckham již absolvoval návštěvy na stadionech týmu NFL Miami Dolphins s kapacitou 75 tisíc fanoušků a na stadionu Florida International University, kam se vejde 25 tisíc diváků. Mimo to však řeší i vlastní domov, který by mohl vyrůst na pozemcích v přístavu PortMiami. Zde by však skupina kolem vítěze Ligy Mistrů, Premier League, La ligy a Ligue 1 musela platit tržní ceny, jelikož město se brání případným ztrátám, ke kterým by mohlo dojít. A právě ceny pozemků v oblasti známe palmami a španělsky mluvícím obyvatelstvem jsou díky živému trhu a politickým tlaků šponovány do závratných výšin.

Financování celého projektu je dalším zajímavým bodem Beckhamových plánů, který nepočítá s dotacemi z veřejných rozpočtů, ale spíše s finančním zajištěním skrze partnery.

Beckhamovými spolupracovníky jsou mimo jiné basketbalista LeBron James, z jehož úst právě záměr o koupi fotbalového klubu v Miami anglickým fotbalistou zazněl jako první. Pomoci by měl také bolivijský telekomunikační miliardář Marcelo Claure a dalším článkem investiční skupiny by měl být blízký spolupracovník Beckhama Simon Fuller, který si již nechal zaregistrovat doménu miamibeckhamunited.com.

1

V plánech této skupiny je vybudovat celosvětově známou fotbalovou značku plnou výborných fotbalistů, s prvotřídním stadionem s možností rozšiřování jeho kapacity při větších akcích, a také s mládežnickou akademií, jež je dle Beckhama symbolem vzestupu amerického sportu.

Třiceti osmiletý angličan tak má před sebou velkou výzvu. Tímto krokem se tak zařadil mezi další majitele sportovních klubů z řad bývalých sportovců, jako například Michael Jordan (Charlotte Bobcats), Yao Ming (Šanghaj Sharks), Earvin „Magic“ Johnson (Los Angeles Dodgers) či Mario Lemieux (Pittsburgh Penguins).

MLS by se do Miami, města profesionálního sportu (americký fotbal, baseball, basketbal), mělo přestěhovat nejdříve roku 2016, či spíše roku 2017. Do té doby by Major League Soccer mělo expadovat do New Yorku, jež v současné době umožnil fanouškům tvořit logo tohoto týmu a zasílat je přes sociální sítě skrze hashtag #myNYCFC.

1

Jak uspěje David Beckham mezi sportovními byznysmeny? Podaří se v Miami vybudovat silný celosvětový sportovní brand? Prospěje expanze zámořské soutěži evropského fotbalu?

SHARE
SHARE

Napsal
Vojtěch Šišma

Vojta je velkým fanouškem sportu a všeho kolem něj. Aktivně hrával florbal na nejvyšší úrovni, kdy jeho kariéru přerušily opakované operace kolene. Nyní se věnuje sportu spíše z té druhé strany a má za sebou již několik projektů jak ve florbalu, tak především v prostředí fotbalovém. V současnosti je výkonným ředitelem agentury 2Score. V minulosti byl členem komise Marketingu a medializace České florbalové unie či manažerem florbalového národního týmu.


Nejčtenější

Tagy

BeckhamMLS

SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.