Otevřít menu Zavřít menu

V hledišti: Oslavy 150. výročí The FA ve Wembley

Může být lepší způsob jak zakončit rok 150. výročí založení anglické fotbalové asociace než utkání Albionu s odvěkým rivalem z Německa? Tým kolem Rooneyho a Gerrarda  v tomto speciálním roce pro The FA přivítal kromě zápasů úspěšné kvalifikace na World Cup 2014 již výběry Brazilie, Irska, Skotska či Chile. A utkání s historickým rivalem mělo být jakousi třešničkou na pomyslném dortu pro zemi, jež dala vzniknout sportovnímu fenoménu.

A jaký byl „přátelák“ okem tradiční rubriky SportBizu „V hledišti"?

3

[sws_blue_box box_size=“600″] Zápas: England – Germany

Datum: 19. 11. 2013

Stadion: Wembley Stadium

Počet diváků: 85,934 (96% kapacity)

Poměr cena/zážitek: 9/10 (maximum je 10) [/sws_blue_box]

Cesta do „Home of England“, jak je Wembley Stadium přezdíváno, vede přes propracovaný SRM a ticketing, jež je kapitolou samo o sobě. Avšak ani samotná produkce utkání není něčím, nad čím by šlo jen mávnout rukou.

Už jen když procházíte promenádou od londýnského metra směrem ke stadionu, si říkáte, zde je fotbal opravdu doma. Tisíce lidí u nespočtu stánků s občerstvením či zápasovým programem nebo tradičním merchandisingem. Desítky dalších honící se za míčem v přilehlém areálu s malými fotbalovými hřištěmi v brandingu různých světových značek.

2

Fotbalový příznivec je nadšen a toho anglického, jež míří na nejdražší fotbalový stadion, co byl kdy postaven, poprvé, mrazí.

Již na zmíněné promenádě si všimnete aktivity vedoucí k hrdému sponzorovi Anglie, britskému výrobci aut z divize General Motors, Vauxhall. Prosklené studio rádiového vysílání „talkSPORT“, je vyvedené v brandingu celku „Three Lions“ a právě výrobcem aut s volantem na pravé straně.

1

Již více než dvě hodiny před utkání je nové Wembley obestoupeno zástupy fanoušků, jež se nemohou dočkat, až budou vpuštění do útrob stadionu, kde na ně čeká další do detailu vyladěný fotbalový večer.

90 minut do utkání a brány se otevírají. Tuhá londýnská zima vybízí hned k návštěvě občerstvení, na které budete nalákání již v předzápasovém newsletteru. Tudíž jeho bohatá škála vás nepřekvapí, co však ano jsou papírové hrnky na čaj s brandingem „150 Years The FA“.

5

Při krátké obhlídce chodeb, připomínajících spíše útroby moderních hokejových hal, než-li ty fotbalové, narazíte na nespočet stánků s merchandisingem. Bohužel tyto stánky nabízejí „pouze“ zápasový

program a základní suvenýry typu šál, vlajek a nafukovacích fandítek.

Papírová fandítka taktéž naleznete v dolním prstenci ochozů nachystaná pro tradiční červeno-bílé choreo. Ihned po příchodu do hlediště je pro vás již připraven bohatý program.

Po celou dobu před utkání běží program na velkoplošných obrazovkách, kdy snad žádný záběr ani reklamní spot se neobjeví dvakrát. Co se však objevilo, byly cesty obou týmů na stadion s precizním timingem, kdy daný tým přišel na předzápasovou obhlídku hřiště. Mimo spoustu zajímavých záběrů z historie střetnutí s týmem Německa, vaši pozornost upoutají především záběry nazvané „fan cam“ do útrob arény či před stadion a rozhovory s fanoušky nebo slavnými anglickými fotbalisty minulosti.

Další zajímavostí z produkce velkoplošné obrazovky je „Bongo Cam“, kdy je fanoušek zapojen do hry na virtuální bubny. Právě díky této propracované produkci jak na obrazovce, tak na samotné hrací ploše nemá fotbalový příznivec mnoho času, aby si alespoň prolistoval téměř osmdesátistránkový zápasový program.

Mrazivý moment čeká na fanoušky zejména při domácí hymně, kdy je prezentováno již zmíněné choreo.

6

Poločasový program vyplnily, kromě opět precizní produkce velkoplošné obrazovky, pokutové kopy, kdy se proti sobě jako exekutoři postavili dva zástupci obou táborů fanoušků. Jinak je fanoušek odkázán zejména k návštěvě občerstvení, na které až k překvapení nečeká dlouho a o zahájení druhého poločasu nepřijde.

Co se týká atmosféry, tak zde se nejspíše projevil faktor přátelského utkání a velikosti stadionu či fotbalové turistiky, kdy až na několik tradičních popěvků a vzrušení ze hry šlo při srovnání s počtem 86 tisíc fanoušků na stadionu spíše o komornější atmosféru.

Kdo by snad měl strach z kolapsu dopravy či již zmíněného 86 tisícového davu po utkání, musel být mile překvapen. Pořadatelská služba stadion během pár minut vylidní a anglická policie vhodně usměrní na přilehlé tři zastávky metra.

V závěru by bylo chybou nezmínit návštěvu bohatě vybaveného „Stadium Store“, jež nabízí vše co si fanoušek Albionu může vysnít, avšak také výběr z merchandisingu předních týmů Premier League.

7

Ne náhodou patří Wembley mezi padesátku sportovních chrámů světa, jež stojí za to navštívit. Angličané na příkladu tohoto „pouhého“ přátelského utkání ukázují, že fotbal dělat umějí a ten je tu skutečně doma.

[sws_blue_box box_size=“600″]

Která věc se vám nejvíce líbila a mohla by být inspirací pro ostatní kluby?

  • Obsáhlý zápasový program na úrovni klasického časopisu a produkce na velkoplošné obrazovce, jež přinášela stále nový obsah a byla ještě v lepším provedení než na EURO 2012.

Co byste pořadatelům nevíce vytknul?

  • Vytknout by se dala snad jen slabší šíře sortimentu ve stáncích s merchandisingem, jež se dá pochopit skrze jejich četnost v útrobách hlediště a zejména kvůli rozsáhlosti hlavního „Stadium Store“.

Doporučil byste zážitek ze zápasu i svým přátelům: 10/10 (maximum je 10)  [/sws_blue_box]

2

Další reportáže:

Korean Baseball League: Doosan Bears – Kia Tigers 11:3, Hodnocení 10/10

Bundesliga: Hertha Berlín – VfB Stuttgart 0:1, Hodnocení 9/10

UEFA Super Cup: FC Bayern Mnichov – Chelsea FC 3:2, Hodnocení 10/10

Fußball-Bundesliga: FK Austria Wien – SV Josko Ried  3:3, Hodnocení 8/10

EL: Strømsgodset IF – Baumit Jablonec 1:3, Hodnocení 7/10

NHL: Tampa Bay Lightnings – Toronto Maple Leafs 5:2, Hodnocení: 7/10

MLS: New York Red Bulls – Sporting Kansas City 0:1, Hodnocení: 9/10

Scottish Premier League: Partick Thistle FC – Dunfermline Athletic FC 3:3, Hodnocení: 8/10

MLB: Milwaukee Brewers – Arizona Diamondback 2:9, Hodnocení: 9/10

Baráž TELH: HC Olomouc – Piráti Chomutov 2:3p, Hodnocení: 5/10

FA Cup: Manchester United – Reading FC 2:1, Hodnocení: 8/10

La Liga: FC Barcelona – Real Madrid (Camp Nou, Barcelona), Hodnocení: 10/10

KHL: Slovan Bratislava – HC Lev Praga (Slovnaft Aréna, Bratislava), Hodnocení: 7/10

Premier League: Chelsea F.C. – Blackpool F.C. (Stamford Bridge, Londýn), Hodnocení: 8/10

NHL: Philadelphia Flyers – Pittsburgh Penguins (Wells Fargo Center, Philadelphia), Hodnocení: 10/10

Tipsport ELH: Rytíři Kladno – HC Kometa Brno (Městský zimní stadion Kladno), Hodnocení: 2/10

KHL: Severstal Čerepovec – HC Lev Poprad (Ice Palace, Čerepovec), Hodnocení: 6/10

Serie A: AC Milán – SSC Neapol (San Siro, Milán), Hodnocení: 3/10

KHL: HC Lev Poprad – Avtomobilist Jekaterinburg (Zimný štadión mesta Poprad), Hodnocení: 5/10

 

SHARE
SHARE

Napsal
Vojtěch Šišma

Vojta je velkým fanouškem sportu a všeho kolem něj. Aktivně hrával florbal na nejvyšší úrovni, kdy jeho kariéru přerušily opakované operace kolene. Nyní se věnuje sportu spíše z té druhé strany a má za sebou již několik projektů jak ve florbalu, tak především v prostředí fotbalovém. V současnosti je výkonným ředitelem agentury 2Score. V minulosti byl členem komise Marketingu a medializace České florbalové unie či manažerem florbalového národního týmu.


Nejčtenější

Tagy

EnglandGermanyThe FA

podobné články

Jak Nike dohání šedesát let tradice Umbro u národního týmu...


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.