Otevřít menu Zavřít menu

Dobývání asijského kontinentu evropskými velkokluby

Evropské ligové i pohárové soutěže jsou již v plném proudu, avšak vraťme se na chvilku zpět do období letní přípravy. Relativně novým fenoménem posledních let jsou tzv. předsezónní turné, kdy stále větší množství evropských klubů vyráží na přátelská utkání do často velmi vzdálených destinací – severní Ameriky, jihovýchodní Asie, dokonce i vybraných zemí v Africe (zde je velmi aktivní například anglický Arsenal).

Jednotlivé kluby si vybírají pro svá turné odlišné destinace v závislosti na své strategii a často i na vlastnické struktuře toho či onoho klubu. Největší počet klubů však v současnosti každé léto míří do zemí jihovýchodní Asie – do Malajsie, Thajska, Hongkongu, Singapuru, Indonésie, Japonska a dalších. Proto se na tento region nyní detailněji zaměříme.

Zdaleka nejaktivnějšími „cestovateli“ do Asie jsou kluby anglické Premier league, jak je patrné například z přehledu turné realizovaných evropskými kluby letos v létě. Důvodem je především to, že anglická Premier League je zde nejpopulárnější evropskou ligovou soutěží, daleko před španělskou Primera Division, italskou Serií A či německou Bundesligou.

tab1

  • * Manchester United a FC Liverpool navštívili v rámci svého turné rovněž Austrálii
  • ** Manchester City navštívil v rámci předsezónní tour rovněž Jihoafrickou republiku
  • *** Od roku 2003 je tento turnaj v různých asijských zemích organizován pod záštitou Premier League. Turnaj se pořádá jednou za dva roky za účasti vybraných klubů z nejvyšší anglické soutěže.
  • Barcelona dále navštívila Palestinu a Izrael v rámci tzv. Peace tour
  • Chelsea byla v rámci své předsezónní tour také v Americe, kde se utkala s Interem Milán (Indianapolis), AC Milán (New York), Reálem Madrid (Miami) a AS Roma (Washington)

V minulosti byla mimoevropská turné fotbalovými experty i fanoušky v Evropě často kritizována a označována za důvod nepřesvědčivých výkonů týmů na začátku sezony. Čistě z tréninkového hlediska se cestování k přátelským utkáním do Asie skutečně jeví jako nelogické. Dlouhé lety z Evropy do Asie a zpět, změna času, zcela jiné klimatické podmínky, náročný program turné, kde je značný prostor věnován marketingovým aktivitám klubu na úkor kvalitního tréninku – všechny tyto aspekty rozhodně nepřispívají ke kvalitě předsezónní přípravy.

Co tedy fotbalové kluby vede k myšlence opakovaně cestovat do Asie a riskovat tím úspěšný start do nové sezony? Hlavní důvody jsou tři – fanoušci, potenciální sponzoři a televizní práva.

Vidina nových partnerství

Představitelé klubů nejčastěji skloňují jako důvod své návštěvy fanoušky, které v daných destinacích mají a se kterými chtějí navázat užší vztah. To je samozřejmě pravda, fanouškovská základna je v Asii skutečně ohromná, avšak hlavní důvod, proč se vyplatí do Asie cestovat, je prozaičtější – jsou to peníze, které klub může získat díky uzavření sponzorských smluv s novými asijskými partnery.

Ruku v ruce s rostoucí popularitou evropských fotbalových soutěží v Asii (na prvním místě je zde jednoznačně Premier League) a širokému mediálnímu pokrytí (takřka všechna utkání Premier league jsou vysílána živě) stoupá i zájem místních firem se v těchto soutěžích zviditelnit. Asijské společnosti jsou navíc ochotny vydat v rámci partnerství s evropskými kluby nemalé sumy ze svých rozpočtů, což je v současnosti v krizi zmítané Evropě problém.

201105311148-manchester-united-singha-2010-10

Asijští sponzoři sledují ve spojení s předními evropskými kluby dva cíle – podporu své expanze na mezinárodní trhy, avšak velmi často i prostředek posílení svého postavení na domácích (asijských) trzích. Kluby jsou pak ke svým asijským turné tlačeny v některých případech i samotnými sponzory, kteří tímto způsobem snadněji aktivují uzavřená partnerství na domácích (asijských) trzích.

Příkladem může být letošní zastávka Chelsea a Manchesteru United v Thajsku. Oba velkokluby byly do Thajska pozvány v rámci oslav 80. narozenin společnosti Singha (jeden ze dvou nejvýznamnějších pivovarů v zemi a zároveň globální partner obou velkoklubů), aby nastoupily proti Singha All-Stars týmu – výběru nejlepších hráčů thajské Premier League. Zahrnutím obou utkání do bohatého programu oslav svého založení prezentovala Singha svou sílu především na domácím trhu.

Fanouškovská základna

Ačkoliv se to „tradičním“ fanouškům fotbalových klubů v Anglii, Španělsku, Německu či v Itálii nemusí líbit, fotbal v Evropě se stále více hraje a bude hrát pro asijský trh. Pokud srovnáme fanouškovskou základnu evropských velkoklubů v Evropě a v Asii v absolutních číslech, Evropa z tohoto porovnání nevyjde jako vítěz. Například takřka 1/3 všech fanoušků Premier league totiž žije právě na asijském kontinentu (viz srovnání globální sledovanosti Premier league dle jednotlivých regionů v sezoně 2011/12).

tab2

Někdo může namítnout, že fanoušek v Asii, který nikdy osobně neseděl na stadionu svého klubu, nemůže mít ke klubu tak blízký vztah, avšak opak je pravdou. Asijští fanoušci jsou v podporování svého klubu často mnohem aktivnější, než jejich evropští kolegové (a tato aktivita se ještě násobí při sdílení obsahu na sociálních sítích). Asijský fanoušek sice nemůže přijít osobně fandit přímo na stadion, nikdy však nezmešká utkání vysílané v televizi, a to přesto, že většina evropských utkání začíná dlouho po půlnoci místního času.

Loajalita fanoušků ke klubu je také na vysoké úrovni – rádi se prezentují v dresu svého oblíbeného klubu při jakékoliv příležitosti – v práci, na večeři s přítelkyní, na návštěvě u rodičů. Fotbal je zde jednoduše všudypřítomný a troufám si tvrdit, že například běžný Thajec má o anglické Premier league daleko větší přehled než běžný Čech. Fandění v Asii pak rozhodně není jen výsada mužů, zástupy fanynek rok od roku narůstají a kromě dresů pak dámy rády prezentují svůj oblíbený klub například na krytu svého smartphonu.

S rostoucí kupní sílou asijské populace roste rovněž zájem evropských klubů využít potenciálu v oblasti merchandisingu, avšak to se prozatím jeví v důsledku dostupnosti velkého množství podstatně levnějších falzifikátů jako dosti obtížné.

Cena televizních práv

Asijská turné evropských klubů pak mají nepřímo vliv i na další důležitý zdroj finančních prostředků evropských klubových soutěží, jímž jsou televizní práva. Opět využijme příkladu anglické Premier league.

tab3

Jak je z tabulky patrné, Premier League inkasuje zdaleka nejvyšší příjmy z prodeje televizních práv právě v rámci asijského kontinentu. V období 2013 až 2016 dosáhnou odhadované příjmy z prodeje televizních práv Premier League 2,23 mld. liber, asijský kontinent se pak na této sumě bude podílet částkou 940 mil. liber. V předcházejícím období 2010-2013 činily příjmy z prodeje televizních práv do zahraničí 1,47 mld. liber (aktuální nárůst o 55%), z toho do Asie 531 mil. liber (aktuální nárůst o 77%).

Všechna tato čísla jsou důkazem důležitosti asijského kontinentu pro celou Premier league a potažmo i pro všechny zúčastněné kluby. Manchester United vydělal v sezoně 2012/13 na příjmech z televizních práv rekordních 60,8 milionu liber. Avšak například i Norwich City si přišel na velice slušných 46 milionu liber. V následujících sezonách zaznamenají tyto příjmy klubů díky vyšším cenám televizních práv opětovný nárůst.

V další tabulce je vidět podíl jednotlivých asijských zemí na celkových příjmech Premier League z televizních práv. Hlavní aspekty ovlivňující v každé zemi výši ceny televizních práv, jsou dva – popularita Premier league a konkurenční prostředí na televizním trhu. Například v Thajsku došlo od sezony 2013/14 ke změně televizní stanice, která získala práva k vysílání utkání Premier League. Novým nabyvatelem práv je společnost CTH, která přeplatila konkurenční True Visions částkou převyšující 200 mil. Liber.

tab4

Tabulka nám ukazuje ještě jeden zajímavý fakt, a sice cenu, kterou daná televizní stanice v zemi platí v přepočtu na jednoho obyvatele. Obrovský potenciál z tohoto pohledu představuje především Čína, kde současný nabyvatel televizních práv platí v přepočtu na hlavu jen 0,02 liber.

Pokud se do budoucna podaří Premier League proniknout na čínský trh tak, jako se jí to podařilo v Thajsku či Malajsii, může se těšit na další tučné zisky. Dá se tak očekávat, že anglické velkokluby budou v rámci svých příštích asijských turné směřovat do Číny stále častěji.

 

SHARE
SHARE

Napsal
Petr Veselý

Petr je absolventem sportovního managementu na UK FTVS a zároveň také VŠE. Od dětství ho zajímají takřka všechny sporty, aktivně se věnuje fotbalu, tenisu, badmintonu a především florbalu, ve kterém odehrál několik sezon na nejvyšší úrovni. Za svoje největší sportovní úspěchy považuje účast na Akademickém MS ve florbale 2006 ve švýcarském Bernu a třetí místo ve Fortuna extralize (sezona 2009/10) s týmem Billy Boy Mladá Boleslav. Sportovnímu marketingu se začal naplno věnovat v rámci Pražského fotbalového svazu, kde působil více než dva roky. Od dubna letošního roku pak žije v thajském Bangkoku, kde mimo jiných aktivit spolupracuje s marketingovou agenturou 9Active reprezentující v Thajsku řadu evropských fotbalových velkoklubů v čele s anglickým FC Liverpool.


Nejčtenější

Tagy

Arsenal FCBarclays Asia TrophyChelsea FCFC BarcelonaFC LiverpoolManchester CityManchester UnitedPremier League

SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.